آبزی پروری گیلان، فرصت ناب اشتغالزایی

آبزی پروری گیلان، فرصت ناب اشتغالزایی

گیلان این دیار بهره مند از موهبت دریا و رود و باران، سرشار از فرصت های آبزی پروری است؛ امکانی که با توجه به کاهش جمعیت آبزیان ، شرایط خشکسالی کشور و نیاز مردم به اشتغال و غذا به یک ضرورت بدل شده است.
77969366 86562233abfef 300x169 - آبزی پروری گیلان، فرصت ناب اشتغالزایی

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایرنا، گیلان با مساحت ۱۴ هزار و ۴۴ کیلومترمربع ۳۵ رشته رودخانه ، چشمه های متعدد ، آب های سطحی فراوان و جلگه ای مستعد با منابع آبی، آب بندان ها ،سدها ، آب های زیر زمینی و ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی مستعد برای آبزی پروری است.
بر اساس اطلاعات مجموع صید و تولید آبزیان کشور ۹۵۰ هزار تن و سهم گیلان از این میزان ۶۵ هزار تن یعنی ۶٫۸۸ درصد است که به گفته کارشناسان با ظرفیت های موجود در گیلان فاصله بسیار دارد .
کارشناسان و فعالان این بخش فقدان یا کمبود نقدینگی ، ضوابط سخت ارائه تسهیلات بانکی و چندگانگی و نبود وحدت رویه بین سازمان ها و ادارات صادرکننده مجوز را از جمله دلایل نامتناسب بودن ظرفیت ها با میزان تولید کنونی آبزیان در گیلان می دانند.
** کمبود نقدینگی مشکل اصلی
معاون آبزی پروری اداره کل شیلات گیلان در این باره به ایرنا گفت: گیلان بیش از ۲۰۰ هزار تن در سال ظرفیت آبزی پروری دارد اما میزان تولید فعلی، ۵۰ هزار تن است.
احمد قناعت پرست یکی از دلایل این امر را توان پایین اقتصادی اغلب تولیدکنندگان عنوان و خاطرنشان کرد: تولید کننده نیازمند تسهیلات بانکی است اما بانک ها تابع ضوابط خود هستند و ما نمی توانیم این پیوند را بین تولید کننده و بانک ایجاد کنیم.
این کارشناس مسئول تصریح کرد : در برنامه ششم که از سال ۹۶ آغاز می شود، گیلان باید ۵۰ هزار تن تولید آبزیان در دریا داشته باشد در حالی که با توجه به وضع موجود امسال برنامه ما تولید سه هزار و ۵۰۰ تن است .
وی افزود: تولید ماهی در دریا نیاز به توانایی مالی زیاد دارد و برای مثال یک مجموعه دو هزار تنی نیاز به ۲۰ تا ۳۰ میلیارد تومان هزینه دارد