آخرین اخبار از اتفاقات سراوان

آخرین اخبار از اتفاقات سراوان

به گزارش رشت۲۰و به نقل از فرارو، در پی اتفاقات استان سیستان و بلوچستان و خشونت‌ها رخ داده در سراوان امروز وزیر اطلاعات در جلسه هیات دولت گزارشی ارائه کرد.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - آخرین اخبار از اتفاقات سراوان

محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور در این باره گفت: “امروز وزیر اطلاعات گزارشی را این خصوص به هیئت دولت ارائه دادند. یکسری اقدامات رسمی برای حمایت از ناحیه مردم صورت گرفته تحت عنوان طرح رزاق که بتوانند سوخت را به پاکستان بفروشند.”

اسنپ هم اضافه شد ! ۴ میلیارد تومان حمایت در کمپ AI

او ادامه داد: «متاسفانه گویا افراد دیگری هم از این دو مسیر سوخت را منتقل و از جای دیگر وارد می‌کنند. این بار قصد داشتند از معبر اصلی آن را وارد کنند که با پاکستانی‌ها درگیر و تیراندازی می‌شود و نتیجه آن بروز درگیری و اخباری است که شنیده شده است.»

او افزود: «دیروز بعد از ظهر با آقای استاندار صحبت کردم و اعلام کرد که اوضاع آرام شده است.»

در همین حال قرار است مجلس هیاتی را برای بررسی وضعیت سراوان به این شهر اعزام کند. حسن همتی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: «در پی اتفاقات اخیر در مرز سراوان از جمله خسارات وارد شده به فرمانداری هیأتی از کمیسیون امنیت ملی به این منطقه سفر خواهد کرد.»

او توضیح داد که سفر هیأتی از کمیسیون امنیت ملی، اوایل هفته آینده خواهد بود که سرپرستی هیأت بر عهده او است. همچنین در این سفر مصطفی نخعی نماینده نهبندان، محمد سرگزی نماینده زابل، اسماعیل حسین زهی نماینده خاش، روح الله ایزدخواه نماینده تهران و ملک فاضلی نماینده سراوان نیز حضور دارند.

همتی در پایان خاطرنشان کرد که نتایج سفر در گزارشی به کمیسیون امنیت ملی ارائه خواهد شد.

از سراوان و استان سیستان و بلوچستان هم خبر می رسد که آرامش نسبی برقرار است اما در برخی مناطق اعتراض‌ها به صورت اعتصاب ادامه دارد. براساس گزارش ها بسیاری از مغازه‌ها در سراوان امروز بسته بود.

با این حال فرماندار سراوان امروز خبر داده است که “شهر کاملا در آرامش است و بعد از وقایع روز گذشته نیز اتفاق دیگری رخ نداد، فقط همان حمله به فرمانداری صورت گرفته بود که بعد از آن مردم را به آرامش دعوت کردیم و همه فرمانداری را ترک کردند.”

تجلیلی درباره فیلم‌های که نشان از درگیری بین یگان ویژه و مردم شهر داشت، توضیح داد:”آن فیلم‌ها نیز فقط شیطنت رسانه‌ای بود و اصلا موضوع به‌خشونت کشیده‌شدن اعتراضات واقعیت ندارد.”

در اتفاقات سراوان دو روایت متفاوت وجود دارد یکی دولتی و رسمی و دیگری روایت غیر رسمی است. روایت رسمی حاکی از تیراندازی به سوخت‌بران از داخل خاک پاکستان است و روایت غیررسمی می گوید نیروهای مرزی ایران به سوخت بران شلیک کرده اند.

رسانه‌های غيررسمی تعداد كشته‌های اين حادثه تا زمان نگارش اين گزارش را ۸ نفر اعلام كرده‌اند اما معاون امنيتی انتظامي استاندار سيستان و بلوچستان تعداد كشته‌های اين حادثه را ۲ نفر و مجروحان را ۶ نفر اعلام كرده است.

در این حوادث به ساختمان فرمانداری سراوان حمله شد و چند خودرو نظامی نیز به اتش کشیده شد.