آرتتا یا دولت چین؛ چه کسی مسوت را خط زد؟

آرتتا یا دولت چین؛ چه کسی مسوت را خط زد؟

به گزارش رشت۲۰ به نقل از “ورزش سه”، بسیاری از هواداران مسوت اوزیل معتقدند علت اصلی کنار گذاشته شدن او از فهرست آرسنال برای حضور در لیگ برتر و لیگ اروپا، نه دلایل فنی و انضباطی بلکه حمایت او از مسلمانان اویغور در چین و انتقاد از باشگاه آرسنال به دلیل بی توجهی به این مساله بوده است.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - آرتتا یا دولت چین؛ چه کسی مسوت را خط زد؟

وقتی آرسنال این هفته روز سه شنبه فهرست ۲۵نفره خود برای فصل جدید لیگ برتر را اعلام کرد نام مسوت اوزیل در آن به چشم نمی‌خورد. این مساله واکنش‌های زیادی برانگیخت و بخش زیادی از هواداران اوزیل در شبکه‌های اجتماعی تنها دلیل را سیاسی و موضع گیر‌ی او درباره اقلیت اویغور در چین دانستند.

01537898 - آرتتا یا دولت چین؛ چه کسی مسوت را خط زد؟

بیانیه اوزیل در واکنش به حذف شدن از فهرست آرسنال

مسوت اوزیل یک روز بعد در توییتر خود واکنش نشان داد و گفت برای بدست آوردن جایگاهش در تیم خواهد جنگید. اوزیل نوشت: ” نوشتن این پیام برای هواداران آرسنال، تیمی که چندین سال است برای آن بازی می‌کنم دشوار است. از اینکه اسم من در فهرست تیم برای لیگ برتر وجود ندارد عمیقاً ناراحت شدم. من زمانی که در سال ۲۰۱۸ قراردادی جدید با باشگاه امضا کردم نسبت به باشگاهی که دوستش دارم‌، آرسنال، سوگند وفاداری خوردم و حالا که می بینم این احساس دوطرفه نیست برایم غم‌انگیز است. به این نتیجه رسیده ام که این روزها وفاداری کمیاب است. همیشه سعی کردم مثبت بماند تا شاید شانسی برای بازگشت به ترکیب وجود داشته باشد. برای همین تا اینجا سکوت کردم. قبل از اپیدمی کرونا از وضعیت تیم با هدایت مربی جدیدمان میکل آرتتا کاملاً راضی بودم و عملکرد خوبی هم داشتم. اما دوباره همه چیز تغییر کرد و دیگر به من اجازه فوتبال بازی کردن برای آرسنال داده نشد. دیگر چه می‌توانم بگویم؟ لندن هنوز برای من حس خانه را دارد و هنوز دوستهای زیادی در این تیم دارم و با هواداران احساس ارتباطی نزدیک و مستحکم می‌کنم. به هر حال من برای بازی کردن برای آرسنال همچنان مبارزه خواهم کرد و قول می‌دهم این تصمیم در ذهن من تغییر نخواهد کرد. من به تمرین و تلاش ادامه می‌دهم و صدایم را برای انسانیت و عدالت بلند خواهم کرد”.

بعد از این بیانیه اوزیل هواداران او به شکلی گسترده واکنش نشان داده و با ستاره آلمانی ترک تبار ابراز همدردی کردند.

اشاره تلویحی اوزیل به مساله اویغورها که در جمله آخر بیانیه او دیده می شد باعث شد بخش بزرگی از هواداران به این نتیجه برسند که تنها دلیل حذف او صحبت کردنش درباره مسلمانان اویغور بوده است.

01537899 - آرتتا یا دولت چین؛ چه کسی مسوت را خط زد؟

یک هوادار اوزیل نوشت: ” با جمله آخر یعنی ادامه دادن به حمایت از انسانیت و عدالت همه می‌دانیم که دلیل اصلی بازی نکردنت چیست. از اینکه با تو اینطور رفتار شده واقعاً ناراحتم”.

01537896 - آرتتا یا دولت چین؛ چه کسی مسوت را خط زد؟

هواداری دیگر در شبکه های اجتماعی نوشت: ” جالب اینجا است که دلیل حذف اوزیل دقیقاً همین صحبت کردن از عدالت و انتقاد از بی عدالتی ها است. فقط و فقط به خاطر حمایت او از مسلمانان اویغور”.

یک کاربر دیگر با حمایت از اوزیل نوشت: ” شکی نیست که دلیل حذف تو فوتبالی نیست. مشخص است هیات مدیره باشگاه جرات این را نداشته که در مقابل چین بایستد و از حرفهای تو حمایت کند”.

البته برخی دیگر از هواداران هم دلایل دیگری برای حذف اوزیل ذکر کرده اند. یک هوادار معتقد است دلیل اصلی خشم باشگاه علیه او این بوده که در ماه آوریل با کاهش دستمزدش در میانه بحران کرونا موافقت نکرده است.

اوزیل در دسامبر گذشته در یک پست اینستاگرامی از مسلمانان به دلیل سکوت در مقابل رفتار دولت چین با مسلمانان اویغور در این کشور انتقاد کرد و از آنها خواست صدایشان را علیه این اقدامات بلند کنند. آرسنال به سرعت واکنش نشان داده و گفت نظرات اوزیل شخصی است و به باشگاه ارتباطی ندارد.

دو روز بعد تلویزیون دولتی چین پخش مسابقه آرسنال و منچسترسیتی را از کنداکتور خود حذف کرد و بسیاری بر این گمان بودند که این اقدام واکنشی به اوزیل و آرسنال بوده است.

با اینحال اوزیل تا زمان توقف مسابقات فوتبال بعد از بحران کرونا همچنان در ترکیب توپچی ها حضور داشت و بازی می کرد. واقعیت این است که اوزیل از زمان پیام معروفش درباره مسلمانان اویغور تا ۷ مارس یعنی توقف لیگ برتر به دلیل اپیدمی کرونا در همه بازی های آرسنال در لیگ به جز یک بازی حضور داشت.

01537895 - آرتتا یا دولت چین؛ چه کسی مسوت را خط زد؟

حاشیه نشین شدن اوزیل از شروع دوباره فوتبال در دوران پساکرونا

در ماه آوریل بازیکنان و باشگاه آرسنال بر سر کاهش ۱۲٫۵ درصدی دستمزدها به توافق رسیدند و همان زمان اوزیل که هفته ای ۳۵۰هزار پوند دستمزد می گیرد به دلیل نپیوستن به هم تیمی هایش در این توافق با انتقادهای زیادی روبرو شد.

تنش رد رابطه باشگاه و اوزیل چند هفته پیش دوباره بالا گرفت و علت این تنش موضع گیر‌ی او در رابطه با اخراج مسکات باشگاه موسوم به گانروزوروس بود. بعد از آنکه اعلام شد آرسنال به دلیل وضعیت بد اقتصادی ناشی از کرونا قادر به پرداخت دستمزد این مسکات نبوده و او را اخراج کرده اوزیل اعلام کرد حاضر است دستمزد گانروزوروس را شخصاً پرداخت کند.

01537897 - آرتتا یا دولت چین؛ چه کسی مسوت را خط زد؟

تنش دوباره در روابط اوزیل- آرسنال به خاطر گانروزوروس

با توجه به حذف نام اوزیل از فهرست آرسنال در لیگ برتر و لیگ اروپا اولین بازی ای که او روی کاغذ می تواند در آن به میدان برود دیدار آرسنال با منچسترسیتی در یک چهارم نهایی جام اتحادیه خواهد بود که روز ۲۲ دسامبر یعنی در اولین روزهای دی ماه برگزار می شود.