آشنایی با توانمندیهای گیلان ولیریا در مبادلات تجاری موثر است

آشنایی با توانمندیهای گیلان ولیریا در مبادلات تجاری موثر است

معاون بازرگانی شهر لیریای کشور پرتغال با اشاره به فعالیت شرکت های تولیدی و بازرگانی این شهر گفت: آشنایی و شناخت هرچه بیشتر از توانمندی و پتانسیل های شهرهای رشت و لیریا در همکاری و گسترش مبادلات تجاری بین آنها موثر است.

82298867 71154004 - آشنایی با توانمندیهای گیلان ولیریا در مبادلات تجاری موثر است

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایرنا، لوئیس سوزا در جلسه ای با رئیس اتاق بازرگانی و تعدادی از فعالان اقتصادی گیلان افزود: شرکت های متعددی در شهر لیریا در زمینه صادرات و واردات فعالیت می کنند که شناخت از توانمندی های طرفین می تواند به همکاری بیشتر تجاری کمک کند.
وی به ظرفیت های گیلان اشاره و تصریح کرد: این هیات تجاری به ظرفیت هایی که در شهر رشت وجود دارند، علاقه مند هستند.
وی شهر لیریا را یکی تولید کنندگان و صادر کنندگان مهم کالا در اروپا خواند و گفت: گیلان می تواند گزینه مناسبی برای همکاری صادرات و واردات با لیریا باشد.
رئیس اتاق اصناف مرکز گیلان و نائب اول رئیس اتاق اصناف کشور نیز در این جلسه گفت: امور بازرگانی در کشور ما بر دو اتاق اصناف و اتاق بازرگانی استوار است .
جلال الدین محمد شکریه با بیان اینکه اتاق تعاون نیز مشاغل خانگی را هماهنگ می کند ، افزود: اتاق اصناف بنگاه های خرد و کوچک و اتاق بازرگانی نیز صنعت ، کشاورزی ، بازرگانی و تجارت را هدایت می کند.
وی تعداد واحدهای صنفی کوچک گیلان را ۱۰۸ هزار واحد عنوان و تصریح کرد: این تعداد واحد صنفی ۴۰۰ هزار شغل ایجاد کرده اند.
وی بیان کرد: در کشور مان نیز سه میلیون واحد صنفی ،هشت میلیون و ۵۰۰ هزار اشتغالزایی کرده اند .
شکریه خاطرنشان کرد: به طور یقین مدیریت اتاق بازرگانی ، کمک خواهد کرد تا ارتباط بین اصناف گیلان و لیریا بوجود آید.
وی همچنین با استقبال از دعوت شهردار و هیات همراه لیریا از فعالان اقتصادی گیلان برای بازدید از آن شهر خاطرنشان کرد: آمادگی داریم با مدیریت اتاق بازرگانی و شناخت بیشتر از مشترکات طرفین ، ارتباطات خوبی را داشته باشیم.
شهردار شهر لیریای کشور پرتغال نیز گفت: گیلان و لیریا ظرفیت های اقتصادی خوبی برای همکاری دارند.
رائول میگوئل کاسترو در نشست با رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان و تعدادی از فعالان اقتصادی افزود: ما سفیرهایی از دو کشور هستیم که در اینجا جمع شدیم و می خواهیم بین شهرهای لیریا و رشت ارتباط چند جانبه ای داشته باشیم.
وی هدف از سفر به گیلان را معرفی ظرفیت ها و توانمندی های شهرلیریا و آشنا شدن با ظرفیت های این استان برای گسترش ارتباطات چند جانبه عنوان کرد.
وی با اشاره به هیات همراهش اظهار کرد: در سفر به گیلان هیاتی را متشکل از بخش های مختلف آورده ایم و چندین تفاهم نامه از جمله تفاهم نامه با دانشگاه گیلان و شهرداری رشت داشته ایم.
رائول میگوئل افزود: همچنین در سفر به گیلان تعاملاتی نیز با استاندار داشته ایم .
وی با بیان اینکه هزاران شرکت در شهر لیریا فعالیت می کنند که دارای فرصت های دست نخورده ای هستند، از فعالان اقتصادی گیلان خواست تا به شهر لیریا سفری داشته باشند و از نزدیک با توانمندی ها و ظرفیت های این شهر آشنا شوند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان نیز در این جلسه از سفر هیاتی اقتصادی از گیلان به منظور توسعه ارتباطات طی چند ماه آینده خبر داد.
هادی تیزهوش تابان با اشاره به قدمت ۹۰ ساله اتاق بازرگانی گیلان افزود: از گذشته دور گیلان برای تجارت خارجی پیشقدم بوده و به واسطه ارتباطاتش با اروپا شهر رشت را به عنوان دروازه اروپا می شناختند.
وی به تنوع محصولات کشاورزی گیلان و صادرات آنها اشاره و تصریح کرد: پس از انقلاب اسلامی در بخش های صنعتی جزو استان های برتر بودیم.
وی با بیان اینکه استان گیلان تا کنون ارتباط مستقیمی با کشور پرتغال نداشته است ، تصریح کرد: سفر شهردار لیریا نقطه عطفی برای ارتباطات بود و امروز برای گسترش همکاری ها ،با توجه به حضور هیات پرتغالی ، افرادی را مرتبط تخصص آنها در این جلسه دعوت کرده ایم.
در این جلسه اعضای هیات پرتغالی و فعالان اقتصادی گیلانی حاضر به ارائه توانمندی ها و ظرفیت های خود پرداختند.