آغاز عملیات اجرایی ساخت تصفیه خانه فاضلاب سه بیمارستان کلانشهر رشت

آغاز عملیات اجرایی ساخت تصفیه خانه فاضلاب سه بیمارستان کلانشهر رشت

عملیات اجرایی ساخت دو تصفیه خانه فاضلاب در سه بیمارستان پورسینا، ولایت و رازی رشت امروز (شنبه) آغاز شده است.

82305038 71166624 - آغاز عملیات اجرایی ساخت تصفیه خانه فاضلاب سه بیمارستان کلانشهر رشت

به گزارش خبر فوری رشت رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان گفت: برای بیمارستان پورسینا و ولایت که در مجاور هم هستند، یک تصفیه خانه و برای بیمارستان رازی نیز یک تصفیه خانه فاضلاب در نظر گرفته شده است.
شاهرخ یوسف زاده چابک در حاشیه آغاز عملیات اجرایی این تصفیه خانه ها در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: مطالعات این تصفیه خانه ها انجام گرفته ، پیمانکار نیز مشخص و قرارداد بسته شده و از امروز عملیات اجرایی این پروژه آغاز شده است.
وی با بیان این که عمق هر تصفیه خانه حدود پنج متر است، اظهار کرد: برای راه اندازی هر کدام از این تصفیه خانه ها، بیش از سه میلیارد تومان هزینه برآورد شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان اظهار داشت: پساب های خروجی از این تصفیه خانه برای آبیاری فضای سبز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
وی خاطر نشان کرد: مدت اتمام تصفیه خانه های بیمارستان های پورسینا، ولایت و رازی رشت ۱۰ ماه است.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی رشت در ۲۹ تیرماه امسال به خبرنگار ایرنا گفته بود: فاضلاب های بیمارستانی، سلامت مردم این کلانشهر را به مخاطره انداخته و موجب آلودگی رودخانه ها شده است.
فاطمه شیرزاد زندگی در محیط سالم را حق طبیعی همه انسان ها و حقوق شهروندی دانست و افزود: فاضلاب های بیمارستانی و دفن زباله بایستی مطابق با اصول و چارچوب قانونی انجام گیرد.
وی با بیان این که فاضلاب های بیمارستانی در کنار فاضلاب های خانگی و صنعتی یکی از منابع آلوده کننده رودخانه ها هستند، اظهار کرد: فاضلاب های بیمارستانی در رشت، سلامت مردم و محیط زیست را سالیان سال به خطر انداخته است.
وی که در زمان مصاحبه، رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی رشت بود و اکنون عضو این کمیسیون است، خاطرنشان کرد: راهکار ضروری در این حوزه ، جدی گرفتن احداث سیستم های دفن بهداشتی فاضلاب های بیمارستانی است.
وی با بیان این که در کلانشهر رشت تنها یک بیمارستان مربوط به تامین اجتماعی (۲۰۰تختخوابی حضرت رسول اکرم(ص) ) دارای تصفیه خانه بهداشتی دفن زباله بیمارستانی است، تصریح کرد: دیگر بیمارستان ها فاقد این سیستم هستند.
شیرزاد مدیریت صحیح دفن بهداشتی زباله ها و فاضلاب های بیمارستانی در رشت را مهم دانست و بیان کرد: برای حفظ محیط زیست و سلامت مردم، بایستی یک بار برای همیشه در راستای رفع این مشکل فکری اساسی شود.
وی جذب منابع مالی و اعتبارات ملی در این زمینه را حائز اهمیت دانست و یادآور شد: در این مورد عالی ترین مقام استان، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، نمایندگان گیلان در کمیسیون های مرتبط بهداشت و درمان بایستی تلاش بیشتری در جذب اعتبارات ملی برای رفع مشکل دفع بهداشتی فاضلاب های بیمارستانی انجام دهند.
وی با بیان این که بایستی با همفکری و تصمیم گیری یک بار برای همیشه مشکل فاضلاب های بیمارستانی را به اتمام برسانیم، تصریح کرد: این فاضلاب ها آلوده کننده رودخانه های زرجوب و گوهر رود و تالاب ها و تهدید کننده سلامت مردم هستند.
معاون معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در همین تاریخ به خبرنگار ایرنا گفته بود: فاضلاب ها مشکل اصلی استان است و فاضلاب های بیمارستانی نیز بخشی از این مشکل به شمار می رود.
محمدرضا نقی پور بیان داشت: بیمارستان های پورسینا و رازی رشت، سالیان سال است که به بهره برداری رسیده و سیستم فاضلاب ندارند.
وی با بیان این که تنها پنج بیمارستان گیلان به سیستم فاضلاب تجهیز شده اند، تصریح کرد: در کلانشهر رشت هیچ کدام از بیمارستان های دانشگاه، سیستم فاضلاب ندارند.
نقی پور با بیان این که بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال برآورد اولیه برای تجهیز سیستم فاضلاب بیمارستانی پیش بینی شده، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای احداث سیستم فاضلاب بیمارستانی اولویت بندی کرده که در زمان حاضر بیمارستان های رازی و پورسینا در اولویت احداث این سیستم قرار گرفته است.
همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان در ۲۴ مهر ماه امسال در نشست خبری در جمع خبرنگاران فاضلاب های بیمارستانی را از آلوده کننده های رودخانه های زرجوب و گوهر رود رشت عنوان کرده بود.
یوسف زاده اظهار داشت: برای رفع مشکل فاضلاب بیمارستان های ولایت، پورسینا و رازی رشت قرارداد بسته شده و پیمانکار به مناقصه گذاشته شده که رفع مشکل فاضلاب های این بیمارسنان ها ،جزء اولویت های دانشگاه است.