آغاز فصل شکار درتالاب انزلی

آغاز فصل شکار درتالاب انزلی

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست بندرانزلی از آغاز فصل شکار در تالاب بین المللی انزلی و شکارگاه های مجاز این شهرستان خبر داد.

82283306 71123374 - آغاز فصل شکار درتالاب انزلی

به گزارش خبر فوری رشت ، اکبر میغی اظهار کرد: شکارچیانی که مجوز شکار را از محیط زیست دریافت کرده اند، در مناطقی که به عنوان مراکز آزاد شکار معرفی شده، می توانند به شکار بپردازند.
وی با اشاره به اختصاص روزهای پنجشنبه و جمعه به عنوان روزهای مجاز شکار در هفته تصریح کرد: علاوه بر شکار گونه های در حال انقراض، شکار در روزهای عادی نیز تخلف محسوب شده و درصورت مشاهده، علاوه بر ابطال مجوز شکار، متخلفان به مراجع قضایی معرفی می شوند.
میغی با تاکید بر خودداری شکارچیان از شکار گونه های در حال انقراض تصریح کرد: شکارچیان باید بر اساس محدودیت های اطلاع رسانی شده و شکار پرنده هایی که در پروانه شکارشان به آن اشاره شده، اقدام کنند.
وی با اشاره به اعتبار دو ماهه پروانه های صادره شده شکار در سال جاری گفت: در صورت تایید نبود شرایط و بیماری خاص پرندگان از سوی سازمان دامپزشکی، پروانه های شکار تا دو ماه قابل تمدید است.
به گفته میغی، درصورت اعلام سازمان دامپزشکی مبنی بر وجود و شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان ، پروانه شکار به صورت یک طرفه باطل و از سوی سازمان محیط زیست از اعتبار ساقط می شود.
وی با اشاره به انجام گشت های مشترک محیط زیست با یگان های نظامی و انتظامی درفصل شکار در تالاب بین المللی انزلی متذکر شد: انتظار می رود شهروندان و خصوصا روستاییان درراستای حمایت و حفاظت از محیط زیست اهتمام ورزند تا شکارچیان نیز بدون هیچ گونه آسیبی به محیط زیست، ارتزاق کنند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، تالاب انزلی با حدود ۲۰ هزار هکتار مساحت و ۳۸۰ هزار هکتار حوزه آبخیز، ۲۴ متر پائین تر از سطح آب های آزاد در جنوب غربی سواحل دریای خزر در استان گیلان واقع شده است.
این تالاب شامل بخش های شرقی ، غربی ، مرکزی ، سلکه ، سرخانکل و سیاه کشیم است که از شرق به روستای پیر بازار ، از غرب به کپورچال و آبکنار ، از جنوب به صومعه سرا و قسمتی از شهرستان رشت محدود می‏شود.
تالاب انزلی محل تخم ریزی گونه های مهمی از آبزیان خزر و محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و ذخیره گاه طبیعی بسیاری از گیاهان ارزشمند از جمله لاله تالابی و نیلوفر آبی است.
ورود انواع فاضلاب ها، رسوبات ورودی از رودخانه ها ، فقدان آبخیزداری مناسب ، برداشت بی رویه جنگل در بالادست و تصرفات اراضی تالابی ، برداشت بی رویه آب و ورود گیاهان مهاجم غیربومی همچون آزولا و سنبل آبی حیات تالاب انزلی را به خطر انداخته است.
احیای حوزه آبخیز تالاب با احداث تله های رسوبگیر ، ایجاد تالاب مصنوعی برای پایش طبیعی رسوبات و فلزات سنگین ، برداشت رسوبات ، نی زدایی و احیای آبراهه های دارای شرایط اضطراری از جمله برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست برای مدیریت تالاب انزلی عنوان شده است.