آمادگی بیش از ۲۴ شرکت خارجی برای سرمایه گذاری در گیلان بعد از برجام

آمادگی بیش از ۲۴ شرکت خارجی برای سرمایه گذاری در گیلان بعد از برجام

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابعاستاندار گیلان گفت: بعد از توافق هسته ای و به ثمر نشستن برجام، ۲۴ شرکت خارجی برای سرمایه گذاری در پروژه های مختلفاستان ابراز تمایل و اعلام آمادگی کرده اند.
78491659 87272672acabd 1 300x193 - آمادگی بیش از 24 شرکت خارجی برای سرمایه گذاری در گیلان بعد از برجام

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایرنا محمدحسین اصغریان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام این آمار افزود: این سرمایه گذارها برای سرمایه گذاری در حوزه هایی همچون پسماند، ساماندهی رودخانه ها، صنایع، هتل ها، پرورش ماهی در قفس و ماهیان خاویاری، راه و راه آهن، سدسازی، صنایع کشتی سازی، نیروگاه های بادی و خورشیدی، دامپروری و کشاورزی حضور یافته اند.
وی اظهار کرد: پروژه های بزرگی با هزینه های بالا که بدلیل کمبود بودجه نمی توانیم تکمیل یا اجرا کنیم، از طریق ورود سرمایه خارجی به استان انجام می شود که این امر به اشتغالزایی و شکوفایی اقتصادی استان منجر می شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان با اشاره به سرمایه گذاری بیش از ۷۷ هزار میلیارد ریالی طی سه سال گذشته در استان، این سرمایه گذاری را فقط در چهار بخش صنعت و معدن، کشاورزی، گردشگری و خدمات عنوان و اضافه کرد: آمار بسیاری از سرمایه گذاری ها در حوزه هایی همچون خدمات پزشکی، اصناف و بهداشت وجود دارد که بدلیل ثبت نشدن، جزو آمار ذکرشده قرار نگرفته است.
وی گفت: شرکت های سرمایه گذار که به طور عمده اروپایی هستند، ضمن حضور در استان و مذاکره با مقامات استانی، آمادگی خود را برای سرمایه گذاری با برآورد اولیه ۶۲۱ میلیون دلار و نیز ۵۰۰ میلیون یورو اعلام کرده و تا پایان دی ماه امسال، حداقل ۱۶ میلیون دلار نیز در سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران به ثبت رسیده است.
وی به بهبود و رشد مستمر شاخص های فضای کسب و کار در گیلان طی سه سال اخیر اشاره و بیان کرد: مدیریت عالی استان، وقت زیادی برای رفع مشکلات و موانع می گذارد و در سایه این مهم، توانسته ایم با بیش از یک هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش …