آمارها دروغ می‌گویند یا مسئولان؟

آمارها دروغ می‌گویند یا مسئولان؟

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از تسنیم، همزمان با هفته دولت، به رسم هر سال مسئولان دولتی اقدام به انتشار آمار عملکرد حوزه مدیریتی خود می کنند. در این بین آقای حسن روحانی رئیس ‌جمهور نیز در شبکه‌های اجتماعی نوشته است: «در حالی که در دولت قبل تنها ۷۷۵ هزار واحد مسکن مهر به بهره‌برداری رسید، در این دولت بیش از ۱٫۳ میلیون واحد مسکن مهر، تکمیل و در اختیار مردم قرار گرفته است. در طی هفت سال گذشته در مجموع ۴٫۵ میلیون واحد مسکن، توسط دولت در کل کشور ساخته شده است.»

این در حالی است که سال ۹۲ علی نیکزاد وزیر اسبق راه و شهرسازی و نماینده کنونی مجلس شورای اسلامی درباره مسکن مهر گفته بود: در ۸ سال دولت قبل (سال ۸۴ تا ۹۲) ساخت دو میلیون و ۱۲۰ هزار واحد مسکن روستایی شروع شده که از این تعداد یک میلیون و ۶۰۰ واحد در همان دولت اتمام و به بهره‌برداری رسیده و ساخت ۵۲۰ هزار واحد دیگر نیز به این دولت واگذار شد.

نیکزاد افزود: علاوه بر این، دو میلیون و ۱۸۰ هزار واحد شهری هم در مدت مذکور شروع شده که از این تعداد یک میلیون و ۱۸۰ هزار واحد افتتاح و یک میلیون واحد با پیشرفت ۷۰ درصد به وزیر بعدی تحویل شده است.

وی با بیان “مجموع واحدهای شهری و روستایی ( که در دولت قبل شروع به ساخت شد) همان رقم ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی است که بنده آمار آن را همواره اعلام کرده‌ام”، گفت: اعلام شده که ۶ میلیون واحد مسکونی در ۸ سال گذشته (دولت قبل) ساخته نشده و این عدد درستی نیست. اما باید بپرسم که وقتی ۴٫۳ میلیون واحد را دولت ساخته، بخش خصوصی مسکن تولید نکرده است؟

نیکزاد همچنین چندی پیش  به آمارسازی دولتی‌ها واکنش نشان داد و گفت: اگر تاریخ را جستجو کنید هیچ دولتی در هیچ جای دنیا امکان ندارد در یک دوره ۴ یا ۸ ساله ۴٫۳ میلیون مسکن شهری و روستایی را در دست بگیرد و به اتمام برساند.

وی یادآور شد:‌ منکر زحمت عزیزان نمی شویم، زحمات قابل تقدیری را آقای مهندس سعیدی کیا در دولت نهم در جایگاه وزیر مسکن و شهرسازی کشیدند. اما کار عملیاتی نشده بود و بسیار بسیار سخت و با تلاش فراوان زیرساخت آمده شده بود. ما که وارد شدیم بستر برای عملیات آماده بود و کار را شروع کردیم از ۴٫۳ میلیون مسکن بالغ بر ۲ میلیون و ۸۸۰ هزار واحد به افتتاح رسیده است.

وی ادامه داد: با روی کار آمدن دولت یازدهم انتقادات به مسکن مهر شکل جدیدی به خود گرفت، برخی مسئولان سابق و کنونی دولت مدعی بودند که این طرح در بیابان ها ساخته شده است. به اندازه انگشتان دست هیچکس در شهر و روستا نیامده که واحدهای مسکن مهر را پس بدهد. این دولت هم قرار بود مانده مسکن های مهر را که بالغ ۵۲۰ هزار مسکن روستایی و یک میلیون مسکن شهری، قرار بود ۳۷۰ تا ۳۸۰ هزار واحد به اتمام برسد چراکه مسکن شهری ۷۰ درصد پیشرفت و روستایی ۳۰ درصد پیشرفت داشت.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان “این دوستان اعتقاد نداشتند و کار را انجام ندادند” گفت:  این را نمی پذیرم که می گویند مسکن مهر در دولت قبل موثر نبوده است. الان اگر کسی جلوی رئیس جمهور را بگیرد و بگوید به من یک خانه بدهید نمی تواند، چون ندارند. در آن مقطع در برخی سفرهای استانی، به افرادی که مستاصل بودند در همان سفرهای استانی رئیس جمهوری خانه می دادیم با آورده ۲ تا ۱۰ میلیون تومانی که آنرا هم دولت می داد.