آنچه از شب نخست عزاداری در بیت رهبری آموختیم

آنچه از شب نخست عزاداری در بیت رهبری آموختیم

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از غیرمنتظره؛ معین حسن‌زاده: آنچه در تصاویر شب نخست عزاداری سرور و سالار شهیدان در بیت رهبر انقلاب به جامعه ما آموخت چیزی فراتر از یک کلاس آموزشی بود، آموزش اینکه اگر نماز که ستون دین است و به جماعت خواندنش ثواب بیشتر دارد، در شرایطی اگر به فرادا خوانده شود ثوابی بیشتر از جماعت خواندنش خواهد داشت. همان‌طور که از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور، در ابتکار عملی مناسب از سوی سازمان تبلیغات اسلامی، برپایی نماز جماعت در شهرها و روستاها با ضوابطی همراه بود.

در این میان اما فرارسیدن ماه عزای سرور و سالار شهیدان، سبب بروز اختلاف‌نظرهایی در خصوص برگزاری مراسم عزاداری در کشور به وجود آمد. عده‌ای مدعی بودند که اختیار جان خود را داشته و می‌خواهند در این راه جان بدهند و از صف کشی عزاداران بین میادین انقلاب و آزادی حرف به میان می‌آوردند و عده‌ای دیگر از ترس شیوع بیشتر کرونا در کشور آن‌هم با توجه به خستگی کادر درمان معتقد بودند باید از اجتماع افراد جلوگیری به عمل آید.

پس‌ازاین اختلاف‌نظرها و اظهارات در فضای مجازی و حقیقی بود که رهبر انقلاب بار دیگر به‌موقع وارد به موضوع شدند تا از ایجاد دوقطبی در جامعه جلوگیری نمایند. رهبری با تأکید بر اینکه ستاد مبارزه با ویروس کرونا مرجع تصمیم‌گیری علمی در این خصوص خواهد بود فرمودند: «توصیه و تأکید من به عزاداران، هیئت‌ها و نوحه‌خوانان آن است که به ستاد ملی مقابله با کرونا و مصوبات آن توجه کرده و ضوابط تعیین‌شده برای عزاداری از سوی آنان را مراعات کنند». این بیانات مقام معظم رهبری فصل الخطاب این جریانات بود؛ اما در این میان حواشی دیگری نیز به وجود آمد.

در شرایطی که تصمیمات وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با کرونا در روزهای منتهی به شب اول محرم تغییر کرد و حضور در مکان‌های مسقف ممنوع اعلام شد، برخی این موضوع را نادیده گرفتند و به کار خود ادامه دادند، از سوی دیگر عده‌ای با توهین به ستاد مبارزه با کرونا و یا حتی سازمان تبلیغات اسلامی رفتارهایی عجیب از خود نشان می‌دادند. در برخی از موارد افراد در هیئت‌های عزاداری اسماً پروتکل‌ها را رعایت می‌کردند و رسماً هیچ‌چیزی از پروتکل‌ها در مرحله عمل صورت نمی‌پذیرفت.

اما شبی که گذشت رهبر انقلاب اسلامی درسی به جامعه آموخت که سال‌ها اثرات آن در لایه‌های جامعه وجود خواهد داشت. رهبر انقلاب در مراسمی فرادا در بیت رهبری به عزاداری پرداختند و در واقع به موضوع هر خانه یک حسینیه و موضوع عزاداری خانگی در شرایط کرونایی تأکید کردند. موضوعی که در آستانه شب‌های تاسوعا و عاشورا می‌تواند الهام‌بخش عزاداران حسینی باشد.

https://www.leader.ir/media/album/original/67352_894.jpg

عزاداری فرادای مقام معظم رهبری درسی از عقلانیت، شناخت صحیح دین، حفظ جان در کنار زنده نگه‌داشتن شعائر مذهبی و آنچه که باید در برابر مشکلات روز انجام داد، بود. درسی بزرگ برای کسانی که به دنبال ایجاد دوقطبی در جامعه بوده و تفکر حسینی بودن، حسینی ماندن و حسینی زندگی کردن را فراموش کرده‌اند. رهبری در نخستین شب عزاداری به تمام ما فعالین رسانه‌ای، فرهنگی، اجتماعی و فضای مجازی درسی دادند که می‌تواند چراغ راه آینده باشد. درس عقلانیت و شناخت دین.