آن چه در سراوان افتتاح شد، سلول بهداشتی یا گودال بزرگ؟! + تصاویر

آن چه در سراوان افتتاح شد، سلول بهداشتی یا گودال بزرگ؟! + تصاویر

مطمئنا در قضیه سراوان نه مردم سراوان از باب اعتراضات و نه فعالان رسانه ای به علت انعکاس آن، تقصیرکار نبوده اند. آیا مقصر آنانی نیستند که به گفته عضو شورای اسلامی شهر رشت بودجه سلامت مردم را به زخم سنگفرش های شهر زده اند؟!

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از خزر، سراوان به عنوان غده سرطانی شمال کشو، بزرگ ترین مرکز دفن رسمی زباله شمال کشور است که ۵۳ سال زباله ۴شهرستان را بصورت مستقیم و غیرمستقیم در خود جای می دهد.

اعتراضات جدی اخیر مردم سروان مبنی بر دفن غیربهداشتی زباله در این محل و مشکلات به وجود آمده که بوی بد ناشی از زباله، کمترین آن بود، سبب شد تا بار دیگر نام سراوان بر سر زبان ها بیفتد. مشکلاتی که همچون گذشته مدیریت شهری، آن را استانی و ملی خواند و مدیریت استانی، حل آن را نیازمند تخصص شهری! گویا سراوان توپ فوتبالیست که فقط از زمینی به زمین دیگر می رود تا مشکل آن همچنان بر سر جای خود باقی بماند.

سر و کار سراوان با سفره هاست. از یک سو، شیرابه هایش با نفوذ در زمین، سفره های آب زیرزمینی را به درد خود دچار می کند و از سوی دیگر بیماری پنهانش با ورود به سیاه رود، زرجوب و رودپیربازار با سیراب کردن مزارع و تجمع در برنج و …. به تالاب می ریزد و با تجمع در ماهی راهش را بر سر سفره های مردم هم باز می کند.

حالا پس از همه آن اعتراضات مردمی، خبر آمد که نخستین سلول مهندسی بهداشتی دفن زباله در لندفیل سراوان با حضور شهردار و اعضای شورای شهر رشت افتتاح شده است.

zolu 08 - آن چه در سراوان افتتاح شد، سلول بهداشتی یا گودال بزرگ؟! + تصاویر

اعتراض مردمی به وضعیت نابه سامان دفن زباله در سراوان

شهردار رشت که نه در سراوان بلکه در رشت زندگی و بر مسند مدیریت شهری تکیه می زند، در مراسم افتتاح این سلول بهداشتی، زباله های سراوان را فرصت خواند! و اعضای شورا هم با حضور چشمگیر در این مراسم و بی توجه به نزدیکی انتخابات شورای اسلامی شهر رشت، نشان دادند که چقدر سلامت سراوان و مردمش برایشان اهمیت دارد!!

سلول مهندسی بهداشتی دفن زباله در لندفيل سراوان 8 747x498 - آن چه در سراوان افتتاح شد، سلول بهداشتی یا گودال بزرگ؟! + تصاویر

مراسم افتتاح سلول دفن بهداشتی در سراوان

اما آن چه که در سراوان اجرا شده است را تا چه اندازه می توان به جای یک گودال بزرگ، یک سلول دفن بهداشتی زباله نامید؟ با یک جستجوی ساده در اینترنت و یافتن تصاویر مربوط به ایجاد یک سلول بهداشتی دفن زباله، تصاویری از این سلول در تهران به دست می آید که مقایسه آن با تصاویر مرکز دفن سراوان به سادگی بدون نیاز به علم و تخصص، می تواند تا حد زیادی پاسخ به سوال بالا را روشن نماید.

در بعضی معیارهای طراحی، ژئومبران یا محافظ خاک یا مواردی شبیه به آن در کف سلول های دفن مورد نیاز است. مانند تصویر زیر که در سلول دفن زباله در تهران اجرا شده است.

6ux3 97 - آن چه در سراوان افتتاح شد، سلول بهداشتی یا گودال بزرگ؟! + تصاویر

kqkk 8 - آن چه در سراوان افتتاح شد، سلول بهداشتی یا گودال بزرگ؟! + تصاویر

سلول دفن زباله بهداشتی در تهران

اما آیا در سراوان اثری از استفاده درست و اصولی از ژئومبران وجود دارد؟!

2264221 - آن چه در سراوان افتتاح شد، سلول بهداشتی یا گودال بزرگ؟! + تصاویر

سلول دفن زباله بهداشتی در رشت

هر چند اعتراضات اخیر مردم سراوان به قضیه دفن زباله ها در این مرکز، جنبه امنیتی بخشید اما نمی توان به اظهارات یکی از اعضای شورا مبنی بر تغییر کد بودجه ها بی تفاوت بود. محمد رفیعی گفته بود: ما از سال اول شورا برای وضعیت سراوان بودجه در نظر گرفتیم که متاسفانه بودجه برای پیاده راه سازی و سنگفرش کردن در نظر گرفته شد، ما به مردم سراوان حق می دهیم و معتقدیم که آنها پیشمرگ جمعیت رشت شده اند!

مطمئنا در قضیه سراوان نه مردم سراوان از باب اعتراضات و نه فعالان رسانه ای به علت انعکاس آن، تقصیرکار نبوده اند. آیا مقصر آنانی نیستند که به گفته عضو شورای اسلامی شهر رشت بودجه سلامت مردم را به زخم سنگفرش های شهر زده اند؟!