آیا «تحریم» تنها مانع پیش روی کشورمان برای خرید واکسن کروناست؟!

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از تابناک، تقریبا یک سال پس از شیوع ویروس کرونا در جهان، واکسن‌های موثری برای مقابله با آن کشف و تولید شده و فرایند واکسیناسیون کلید خورده است؛ اتفاقی مبارک و میمون که برای ایرانیان نگرانی‌های تازه‌ای به ارمغان آورده!

به گزارش «تابناک»؛ به فاصله کوتاهی از افزایش نگرانی‌ها درباره خرید واکسن کرونا و واردات آن به کشورمان، یکی از نمایندگان مجلس اظهارنظر‌هایی در این باره کرد که موجب اوج گیری نگرانی‌هایی شد و این سوال را به وجود آورد که آیا تنها موانع پیش روی واردات واکسن کرونا، تحریم‌ها و دشمنی امثال آمریکاست یا به موازات تحریم‌های خارجی و چه بسا قدرتمندتر از آنها، تحریم کنندگان داخلی هم دست به کار شده اند؟

ماجرا از آنجایی آغاز شد که خبر رسید، برخی نمونه‌های واکسن ساخته شده برای کرونا با موفقیت مراحل کارآزمایی بالینی را پشت سر گذاشته و عرضه و مصرف شان در برخی کشور‌ها آغاز شده است. شروع فرایند واکسیناسیون که مسئولان کشورمان را مجاب به ارائه توضیحاتی در خصوص چگونگی تهیه و واردات واکسن کرونا کرد تا گوش بسیاری از ایرانیان با «کواکس» آشنا شود.

کواکس پروژه‌ای است که سازمان بهداشت جهانی برای توزیع عادلانه واکسن کرونا در جهان کلید زده است، به این صورت که قرار است به همراهی چند ده کشور ثروتمند جهان، مقادیر متنابهی واکسن خریداری و تولید شود و در دسترس کشور‌های دیگر، از جمله کشور‌های کم بهره‌تر قرار گیرد تا به کمک آن، پروسه ریشه کنی کووید ۱۹ کلید بخورد. پروسه‌ای طولانی که در گام اول با مصون کردن گروه‌های حساس در کشور‌ها نسبت به ابتلا به این بیماری شروع خواهد شد.

1281203 657 - آیا «تحریم» تنها مانع پیش روی کشورمان برای خرید واکسن کروناست؟!

به عبارت دیگر، کواکس کنسرسیومی است که کشور‌های پرشماری در آن عضویت پیدا کرده اند تا به طور مشترک پروژه واکسیناسیون را به انجام برسانند، چون به تاکید سازمان بهداشت جهانی، مبارزه با ویروس کرونا تنها زمانی ممکن خواهد بود که این اتفاق جمعی رقم بخورد، چون در غیر این صورت و با باقی ماندن ویروس در هر نقطه از کره خاکی، همه موفقیت‌ها از بین خواهد رفت و وضعیت به روال قبل بازخواهد گشت. به همان روز‌های شروع این مصیبت جهانی که با ابتلای یکی از شهروندان چینی به ویروس جدید کرونا و بعد تکثیر و شیوع آن به سراسر جهان منجر شد.

البته ایده کواکس تا این لحظه به خوبی آنچه تصور می‌شد پیش نرفته است. این را می‌شود از بلایی که تحریم‌ها بر سر کشورمان آورده دریافت؛ تحریم‌هایی که مانع از واریز مبالغ خرید واکسن از طرف کشورمان شده، تا جایی که چندی پیش، رئیس بانک مرکزی کشورمان بر ممکن نبودن واریز این وجه از راه‌های مختلف انتقال وجه تاکید کرد و یادآور شد که تحریم‌ها به شدت بر سر سلامت ایرانیان سایه افکنده است؛ همان تحریم‌هایی که برخی ساده لوحانه بر عدم تاثیر آن‌ها بر حوزه سلامت و درمان تاکید دارند!

اما آیا این تنها مشکل و مانع بر سر راه خرید و واردات واکسن کرونا به کشورمان است و تنها خطری که سلامت ایرانیان را تهدی می‌کند، تحریم‌های ظالمانه‌ای هستند که آمریکا و هم پیمانانش علیه کشورمان وضع کرده اند؟ پاسخ این سوال را می‌شود در تامل به اظهارنظر جنجالی یکی از اعضای مجلس شورای اسلامی کشورمان دریافت که از قضا سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم هست و تاکید دارد که کواکس، پروژه‌ای برای مرگ و میر بشریت است!

درباره اظهار نظر دکتر زهرا شیخی مبارکه سخن می‌گوییم که نماینده حوزه انتخابیه اصفهان و ورزنه و همچنین سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم است و اخیرا در رشته توییتی تاکید کرده که کواکس پروژه‌ای مشترک میان سازمان بهداشت جهانی و بنیاد بیل گیتس (هم بنیانگذار مایکروسافت) است که اولی، یعنی سازمان بهداشت جهانی «مروج سقط جنین» است و دومی هم به زعم وی، پیشتر در سخنرانی تاکید کرده: «با واکسن می‌خواهم تا ۱۵ درصد جمعیت جهان را کاهش دهم.»

اظهارنظری که بر اساس آن، عضویت کشورمان در کنسرسیوم کواکس، نوعی خدمت به اهداف دشمنان کشورمان و حتی بدتر از آن، شراکت در پروژه مرگ و میر مردم است! شراکتی که بایستی با شکل گیری‌اش مقابله کرد؛ به این معنی که اگر انتقال وجه به سازمان بهداشت جهانی جهت خرید واکسن در قالب کواکس هم ممکن باشد، بایستی مانع از انجامش شد و حتی افراد ناآگاهی که بر انجام این امر تاکید دارند را تحت تعقیب قضایی قرار داد، چون به مشارکت در پروژه‌ای خائنانه و مرگبار اصرار می‌کنند!

البته شیخی چنین کاری را در دستور کار قرار نداده، اما جایگاه ویژه وی به عنوان سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس این سوال را به دنبال دارد که آیا اظهارات وی، اظهارات سخنگوی این کمیسیون است یا صرفا مواضع شخصی اش را بیان کرده است؟ سوالی که تماس و پیگیری خبرنگار «تابناک» برای یافتن پاسخ آن تا به این لحظه بی نتیجه مانده است. ابهاماتی بی پاسخ که اگر بدانیم دیگر اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این خصوص موضع گیری نکرده و ترجیح داده اند سکوت کنند، عجیب‌تر به نظر می‌رسد.

این در حالی است که تامل در اظهارات این نماینده مجلس به شکل گیری ابهامات دیگری هم منجر می‌شود. مانند این سوال جدی و اساسی که آیا ممکن است به توطئه بودن کواکس و مرگ آور بودن تزریق واکسن کرونا اطمینان داشت، اما طرح و ایده‌ای برای مقابله با آن در دستور کار قرار نداد؟ آن هم زمانی که می‌دانیم گوینده این اظهارات نه یک شهروند عادی یا مسئول سابق یا فردی در حوزه‌های متفاوت از بهداشت و درمان، که سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است و می‌تواند وزیر بهداشت را بابت این خبط و خطا احضار کرده، مورد سوال قرار داده و حتی با همراهی جمعی از نمایندگان دیگر، استیضاح وزیر را کلید بزند!

تدابیری که هیچ کدامشان اندیشیده نشده تا این گونه به نظر برسد که حتی این نماینده مجلس هم اطمینان چندانی به سخنان خود ندارد، که اگر داشت، همان گونه که پیشتر به مغفول ماندن «ظرفیت‌های طب سنتی ایرانی» در درمان کرونا اعتراض رسمی کرده و با نامه نگاری به رئیس جمهور و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مقدمات شکل گیری طرحی را فراهم آورده بود که انتقادات پرشماری به دنبال داشت، این بار هم دست کم به قدر نگارش یک نامه به دولت مردان و یا خطاب به مردم، خروج ایران از کواکس را پی می‌گرفت، نه اینکه چند توییت جنجالی در این خصوص بزند و بعد سکوت کند!