اتفاقی کم نظیر در گیلان؛ نمایشگاه نقاشی هنرمند سندرم داونی در رشت افتتاح شد

اتفاقی کم نظیر در گیلان؛ نمایشگاه نقاشی هنرمند سندرم داونی در رشت افتتاح شد

عصر روز شنبه و در اتفاقی کم نظیر در استان گیلان نمایشگاه نقاشی یک هنرمند  جواد صدیق صفت با عنوان «دنیای ناجی» در گالری مارلیک مجتمع خاتم‌الانبیا در ابتدای خیابان سعدی گشایش یافت.

ناجی صدیق صفت 352x498 212x300 - اتفاقی کم نظیر در گیلان؛ نمایشگاه نقاشی هنرمند سندرم داونی در رشت افتتاح شد

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از گیل نگاه خالق آثار نقاشی این نمایشگاه جواد صدیق صفت (ناجی)  ۲۷ ساله است و تا ۳۰ دی‌ماه میزبان علاقه‌مندان به بازدید از دنیای رنگی اش است. نمایشگاه ناجی از آن‌ رو می‌تواند بیشتر از نمونه‌های مشابه مورد توجه قرار بگیرد که معمولا کمتر شاهد برپایی فعالیت‌های هنری انفرادی افرادی با ویژگی‌های جواد صدیق صفت هستیم و عموما برای این افراد به برپایی نمایشگاه‌های گروهی بسنده می‌شود.

سندرم داون ناشی از دریافت اضافه یک کروموزم در جنین رخ می‌دهد.خلق اثر هنری درجایی که صحبت از معلولیت است کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد اما این واقعیت دارد که گاهی هنر و ذوق هنری هم می‌تواند معلولیت را دور بزند، او را جا بگذارد و خود پیشتازی کند.

هر جنین انسان هنگام لقاح، اطلاعات ژنتیکی‌اش را با ۴۶ کروموزوم از والدین خود به ارث می‌برد. ۲۳ کروموزوم از مادر و ۲۳ کروموزوم از پدر. در بیشتر موارد بروز سندروم داون، یک کروموزوم اضافه به جنین منتقل می‌شود. یعنی ۴۷ کروموزوم دریافت می‌کند.

این ماده اضافه ژنتیکی به تاخیر در رشد جسمانی و عقلانی کودک می‌انجامد. یک شش‌صدم تا یک‌هزارم کودکان با این سندروم زاده می‌شوند. این کودکان معمولا دیرتر از بقیه به نقاط عطف رشد می‌رسند و رشد آن‌ها کند بوده و از همسالان خود کوچک‌تر به نظر می‌رسند.