اجرایی‌شدن احداث تصفیه‌خانه شیرابه و تصفیه‌خانه شهرصنعتی رشت

اجرایی‌شدن احداث تصفیه‌خانه شیرابه و تصفیه‌خانه شهرصنعتی رشت

معاون استاندار گیلان از اجرایی شدن احداث تصفیه‌خانه شیرابه و تصفیه‌خانه شهرک صنعتی رشت خبر داد .

.jpg - اجرایی‌شدن احداث تصفیه‌خانه شیرابه و تصفیه‌خانه شهرصنعتی رشت

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایلنا، حجت شعبانپور صبح امروز در جمع مدیران دستگاه‌های اجرایی گیلان با اشاره به ورود پسماند و فاضلاب خانگی به رودخانه‌های شهر رشت اظهار کرد: فروردین ماه سال ۹۳ در سفر رئیس جمهور به گیلان ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای احیای رودخانه‌های زرجوب و گوهررود به تصویب رسیده است.

معاون استاندار گیلان به اختصاص ۳۰ درصد از اعتبارات سفر رئیس جمهور به گیلان برای احیای رودخانه‌های زرجوب و گوهررود اشاره کرد و افزود: احداث تصفیه‌خانه شیرابه و تصفیه‌خانه شهر صنعتی رشت اجرایی شده است.

وی بیان کرد: تصفیه‌خانه محلی در رودخانه‌های رشت اجرایی می‌شود.

شعبانپور، فاضلاب خانگی را سبب آلودگی رودخانه‌های گیلان خواند و تصریح کرد: جلوگیری از ورود فاضلاب خانگی به داخل رودخانه‌ها نیازمند تدبیر است و اعتبارات استانی برای این امر کافی نیست.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان خاطرنشان کرد: سطح آب‌های زیرزمینی در گیلان بالاست و اگر آلودگی وارد زمین شود رودخانه‌ها و آب‌های زیرزمینی را آلوده می‌کند.

وی، ساماندهی فاضلاب خانگی رشت را نیازمند ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار عنوان کرد و گفت: امر مذکور تنها با اعتبارات ملی شدنی نیست و باید به روش فاینانس انجام شود.

شعبانپور به تصفیه ۴۰ هزار متر مکعب فاضلاب شهر رشت اشاره کرد و یادآور شد: ۶۰ هزار متر مکعب فاضلاب وارد رودخانه‌های شهر رشت می‌شود و تالاب انزلی را آلوده می‌کند.

وی با اشاره به پروژه احیای تالاب انزلی، اظهار کرد: تاکنون اقدام‌های بسیار خوبی انجام شده اما تا زمانی که ورودی‌های فاضلاب داخلی به تالاب انزلی مسدود نشود کار انتهایی ابتر می‌ماند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان، ساماندهی فاضلاب خانگی شهر رشت را نیازمند بررسی دقیق دانست و افزود: بانک جهانی وارد عرصه شده و این امر مورد مطالبه تمام مردم شهر رشت است.

شعبانپور با بیان اینکه مردم شهر رشت تحمل و صبر بسیاری کردند، تصریح کرد: ۴۲۰ کیلومتر لوله‌گذاری در داخل شهر رشت انجام شده اما تاکنون ۲۰ درصد از آن وارد مدار شده و لوله‌های باقی‌مانده دفن است و سر و ته آن به جایی وصل نیست.