اجرای نمایش عاشورایی دفن شهدا در لاهیجان

اجرای نمایش عاشورایی دفن شهدا در لاهیجان

نمایش عاشورایی دفن شهدا ، کاری از گروه نمایش خورتاب لاهیجان به صورت خیابانی در این شهر اجرا شد.
82273409 71103680 - اجرای نمایش عاشورایی دفن شهدا در لاهیجان

به گزارش خبر فوری رشت ، تعزیه نمایش گونه دفن شهدا به نویسندگی و کارگردانی محمدعلی صادق حسنی ساعت ۱۷ امروز (چهارشنبه) مقابل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان اجرا شد که مورد استقبال مردم این شهر قرار گرفت.
این نمایش عصر فردا (پنجشنبه ) نیز در همین ساعت و مکان اجرا می شود.
این نمایش واقعه ظهر عاشورا پس از شهادت امام حسین و دفن شهدای کربلا را به تصویر می کشد که مظاهر رمضانپور، علی مرتضوی، شیرین دمان و تعدادی از هنرجویان کلاس بازیگری در آن ایفای نقش می کنند، موسیقی نمایش نیز توسط سجاد حقگو و نوید لاهیجی اجرا می شود.
نویسنده و کارگردان این نمایش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: نمایش آیینی دفن شهدا بر گرفته از کتاب شیر و کفتار است که در سال های گذشته در شهرهایی نظیر آستانه اشرفیه و دیگر نقاط کشور اجرا شده است .
محمد علی صادق حسنی اظهار داشت: از مدت ها پیش، این نمایش به فراموشی سپرده شده بود ولی چدسالی است که ما این نمایش را در اقصی نقاط ایران نظیر تهران ، مشهد و استان های مختلف اجرا می کنیم.
وی افزود: این نمایش ، نوعی نمایش آیینی تعزیه بوده و تحقیقات زیادی در باره آن انجام شده است .
وی خاطرنشان کرد: آیت الله طلوعی لنگرودی منظومه شعری به نام شیر و کفتار دارد که بسیاری از اشعار این نمایش، برگرفته از اشعار این کتاب است.
حسنی تصریح کرد: قرار است جامعه هنری کشور از عاشورا تا اربعین حسینی در اکثر نقاط کشور اجراهایی از این نمایش داشته باشند که در لاهیجان نیز اجرای آن شروع شده و در رشت و احتمالا در تهران این اجرا ادامه می یابد.
وی یادآو رشد: این نمایش چهار سال پیش، از آیین های نمایشی تهران شروع شد و دو سال قبل و سال گذشته در همایش های عاشورایی تئاتر شهر تهران و در میدان امام حسین تهران در سوگواری خمسه و در رشت و انزلی اجرا شده است.
وی گفت: این نمایش در اصل یک تعزیه است که جابر عناصری و دیگر پژوهشگران و محققان درباره آن تحقیق کرده اند که ما به شکل نمایش گونه، این تعزیه را اجرا می کنیم و به همین دلیل مورد استقبال شهروندان قرار گرفته است.
شهرستان لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.