احتمال ابتلای ۲۵ میلیون شهروند افغانستانی به کرونا

احتمال ابتلای ۲۵ میلیون شهروند افغانستانی به کرونا

به گزارش رشت۲۰ ،به نقل از فارس، فیروزالدین فیروز امروز در مراسم بهره‌برداری یک آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در ولایت ننگرهار افغانستان، تاکید کرد که اگر مردم به هشدارهای بهداشتی توجه نکنند احتمال ابتلای ۲۵ میلیون نفر در این کشور وجود دارد.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت افغانستان، این آزمایشگاه مطابق با استانداردهای جهانی ساخته شده که ظرفیت تشخیص ۱۰۰ تست را در روز دارد.

فیروز افتتاح این آزمایشگاه را امری بسیار مهم برای تشخیص و شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا در حوزه شرق افغانستان عنوان کرد و گفت که این لابراتوار کمک می‌کند تا زمینه تشخیص ویروس کرونا در کشور بیشتر شود و افراد مبتلا به این ویروس زودتر شناسایی گردد.

پس از این قرار است نمونه‌های مشکوک ولایات کنر و لغمان برای تشخیص به لابراتوار ننگرهار فرستاده شوند.

بعد از کابل و هرات این سومین ولایتی است که زمینه تشخیص ویروس کرونا در آن فراهم شده است.

بر اساس این گزارش، ۶ پایه دستگاه وینتلاتور به بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی بیماران کرونا در ولایت ننگرهار، یک پایه به ولایت لغمان و یک پایه به ولایت کنر داده شده است. این دستگاه‌ها برای بیمارانی که دچار مشکلات تنفسی شدید می‌شوند استفاده می‌شود.

وی برای پیشگیری از این ویروس از مردم خواست تا از رفت‌وآمد در بیرون از منزل، دست دادن، روبوسی و بغل کردن خودداری کنند و روزانه بیش از ۳۰ مرتبه دست‌های خود را با صابون بشویند.

تاکنون شمار ابتلا به کرونا در افغانستان به ۱۲۰ مورد رسیده که ۳ مورد آن جدیداً در هرات و نیمروز ثبت شده است.

این در حالی است که دولت افغانستان به‌منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این کشور، شهر کابل پایتخت این کشور را به‌مدت ۳ هفته قرنطینه کرده است. در این مدت تمامی ادارات نیز تعطیل هستند.

وزیر بهداشت افغانستان تراکم جمعیت در کابل، تردد عبور و مرور مردم،‌ هوای آلوده و معتادین را خطر جدی در گسترش ویروس کرونا خواند و عملی شدن محدودیت‌های جدی در شهر کابل را الزامی دانست.