لطفا کمی منتظر بمانید ...

جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ | 23:07

×
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

سر تیتر خبرها

صفحه اصلی › › احتمال بروز جنگ داخلی در آمریکا از نگاه فارن‌پالیسی

دی ۱۸, ۱۴۰۰ | ۱۰:۵۱ ق.ظ

100744

65

بدون دیدگاه

احتمال بروز جنگ داخلی در آمریکا از نگاه فارن‌پالیسی

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از شفقنا، مقاله فارن‌پالیسی به قلم استفن مارش، رمان‌نویس کانادایی و عضو هیئت علمی دانشگاه کینگزکالج با اشاره به رخدادهای سال گذشته این کشور- مانند حمله به ساختمان کنگره امریکا، حضور تانک‌ها در خیابان‌های واشنگتن، درگیری معترضین با شبه‌نظامیان، تلاش شورشیان برای ربودن چند تن از فرمانداران و نمایندگان، تهدیدات موجود درباره انتقال مسالمت‌آمیز قدرت و مواردی از این دست- آغاز می‌شود که به خصوص در سال ۲۰۲۰ سیمای یک کشور درگیر جنگ داخلی را به آمریکا داده بود.

نویسنده مقاله فارن‌پالیسی که در مجله «اسکوایر» نیز می‌نویسد و نویسنده کتاب تحسین‌شده «جنگ داخلی بعدی؛ خبر‌هایی از آینده امریکا» نیز هست؛ بعد از این مقدمه هشداردهنده مفصل حرف آخر را در همین سطور آغازین مطرح می‌کند:

حقیقت این که امریکا احتمالا امروز در آستانه یک جنگ داخلی ایستاده- و مردم آمریکا باید خطر این فاجعه بالقوه را جدی بگیرند.

در ادامه بعد از تاکید نویسنده بر این که «آمریکا یک کشور معمولی نیست، بلکه بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا و پایدارترین دموکراسی جهان است. با این وجود، باور مردم امریکا به نجات‌بخش بودن قدرت و بزرگی این کشور، در سال‌های اخیر مدام در حال کاهش بوده»؛ می‌خوانیم:

در اوایل ریاست جمهوری دونالد ترامپ، گروهی از کارشناسان امنیت ملی به درخواست یک روزنامه‌نگار ارزیابی‌های خود از احتمال وقوع جنگ داخلی در بازه زمانی ده تا پانزده سال آینده در آمریکا را ارائه دادند- که این کارشناسان روی احتمال ۳۵ درصدی وقوع جنگ داخلی در آمریکا اجماع داشتند!

دانشگاه جورج‌تاون نیز در سال ۲۰۱۹ میلادی نتایج یک نظرسنجی درباره «میزان نزدیکی امریکا به جنگ داخلی» را منتشر کرد که در آن حدود ۶۷ درصد یا دو سوم از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی آمریکا را در آستانه جنگ داخلی می‌دانستند.

استفن مارش در ادامه این ادعا را مطرح می‌کند- که به دلایل بسیاری می‌توان به این ارزیابی اعتماد کرد و آمریکا را به عنوان کشوری که با خطر درگیری داخلی مواجه است، در نظر گرفت. بیشتر به این دلیل که نظام سیاسی آمریکا هر بار در دولت جمهوری‌خواهان یا دموکرات‌ها در بهترین حالت تنها نیمی از کشور را نمایندگی می‌کند و نظام حقوقی و پلیسی کشور نیز تحت تاثیر منازعات سیاسی و البته محل نفوذ شماری از راست‌های افراطی است- که جلوه‌اش را مثلاَ در ماجرای «کارل ریتنهاوس» می‌توان دید؛ نوجوانی که در جریان اعتراضات سیاهان در ویسکانسین دو نفر را به قتل رساند، اما در دادگاه تبرئه شد!

فارن‌پالیسی در ادامه شواهد بیشتری درباره خطر وقوع جنگ داخلی در آمریکا ارائه داده است. از جمله وجود گروه‌های سازمان‌یافته و میهن‌پرستان مسلح ضد دولتی- که هر آن این خطر را دارند که مثلاَ برای نشان دادن خشم‌شان به مقامات فدرال یک پهپاد انفجاری را به گنبد ساختمان کنگره بکوبند. به خصوص که بسیاری از این گروه‌های شبه‌نظامی از نظر نیرو و تسلیحات چنان قدرتی دارند که پلیس و نیروهای امنیتی توان مقابله با آنان را ندارند و تنها ارتش امریکا می‌تواند با این شورشیان روبرو شود- که البته آن هم از نظر تاکتیکی قادر به مواجهه با این گروه‌های شبه نظامی نخواهد بود؛ بگذریم از بی‌میلی ذاتی و تاریخی ارتش ایالات متحده به دخالت در منازعات سیاسی، که باعث شده قدرت و اقتدار این نهاد در تمام سال‌های حیاتش حفظ شده باشد.

خطرات وقوع جنگ داخلی در آمریکا همین یکی دو تا نیستند. از نگاه نویسنده «مردم آمریکا مانند کشور‌های دیگر نیستند. بلکه این کشور مهد ظهور مقاومت در برابر حکومت است و تاریخ بر این مقاومت گواهی می‌دهد».

در ادامه نیز به «طیف متنوعی از جنبش‌های ضد دولتی» که در حال حاضر در آمریکا مشغول فعالیت هستند اشاره شده است- که از نئونازی‌ها تا شهروندان مستقل را شامل می‌شود. جنبش‌هایی مسلح- که تعدادی‌شان دست به ساخت سلاح هسته‌ای با درجه پایین نیز زده‌اند.

نویسنده با اشاره به این که «بخش قابل توجهی از آمریکایی‌ها خواهان تخریب اقتدار سیاسی هستند»؛ موفقیت آن‌ها در رسیدن به اهداف اعلام شده‌شان را مقدمه اتفاقاتی خطرناک در آمریکا عنوان کرده که در بهترین تصور ممکن تکرار رخدادهایی مانند وقایع ۶ ژانویه ۲۰۲۱ و حمله معترضین به کنگره می‌تواند باشد.

انتهای پیام/
برچسب ها : ,

http://www.rasht20.ir?/p=100744