احیای ۷۰ هزار هکتار عرصه‌های جنگلی گیلان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان خبر داد

احیای ۷۰ هزار هکتار عرصه‌های جنگلی گیلان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان از احیای ۷۰ هزار هکتار عرصه‌های جنگلی این استان برای اجرای طرح جنگل‌کاری خبر داد.
13931215000086 PhotoA - احیای 70 هزار هکتار عرصه‌های جنگلی گیلان

داود زارع امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به اخذ سند مالکیت اراضی استان اظهار کرد: با تعامل بین دستگاه‌های اجرایی استان تمام اراضی منابع طبیعی را سند اخذ کردیم و تنها دو درصد از اراضی منابع طبیعی باقی مانده که امیدواریم بتوانیم آنها را اخذ سند کنیم.

وی جنگل گیلان را از نوع هیرکانی و ناحیه خزری دانست و افزود: این جنگل‌ها به عنوان فسیل زنده در دنیا شهرت دارند و با توجه به اهمیت آنها، طرح و برنامه حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی و اجرای برخی مقررات جزو برنامه‌های منابع طبیعی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان حفظ جنگل‌های هیرکانی را از برنامه‌های مهم منابع طبیعی این استان ذکر کرد و گفت: از آستارا تا منطقه مازندران و گلستان جزو ناحیه خزری محسوب می‌شود که به دلیل تنوع جنگل‌ها و آمیختگی آن، از ارزش زیست‌محیطی خاصی برخوردار است.

وی جنگل‌های استان را از گونه‌های عرصه منابع طبیعی متفاوت دانست و تصریح کرد: در پایین دست‌ جنگل‌های استان درختان توسکا، بلوط و… بالادست نیز درختان افرا و بالاتر درخت راش وجود دارد که از گونه‌های خاص هیرکانی هستند.

زارع جلوگیری از قاچاق چوب را در عرصه‌های منابع طبیعی را از اقدام‌های این نهاد عنوان کرد و یادآور شد: به دنبال حفظ عرصه‌های منابع طبیعی هستیم بنابراین با قاچاق چوب برخورد می‌کنیم.

وی از اجرای طرح جنگل‌کاری در گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: ۵۴۰ هزار هکتار به عنوان عرصه‌ها در حال تنفس و استراحت در استان وجود دارد و با طرح مذکور ۷۰ هزار هکتار از عرصه‌های جنگلی گیلان که در حال تخریب بودند احیا شدند.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان با اشاره به اینکه طرح‌های جامع در حوزه آبخیزداری استان تعریف شده است، یادآور شد: برای رانش و تخریب اراضی فعالیت‌هایی را در استان پیگیری می‌شود.

وی درباره فعالیت گردشگری در استان متذکر شد: برنامه اکوتوریسم فعالیت گردشگری در استان در ارتباط با منابع طبیعی در دست اقدام است.

زارع به کاهش برداشت چوب از جنگل‌های گیلان اشاره کرد و گفت: در سنوات گذشته حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار متر مکعب چوب از جنگل‌های استان برداشت می‌شد که اکنون به ۵۰ هزار متر مکعب برداشت رسیده است.

وی برداشت چوب را از درخت‌های افتاده و آفت‌زده عنوان کرد و یادآور شد: برنامه کاهش برداشت چوب با توجه به صنایع وابسته به جنگل بوده و در عرصه‌های جلگه‌ای زراعت چوب را دنبال می‌کنیم.