اختصاص اعتبار ۲۲ میلیارد ریالی برای توسعه کتابخانه های عمومی گیلان مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان:

اختصاص اعتبار ۲۲ میلیارد ریالی برای توسعه کتابخانه های عمومی گیلان

به گزارش رشت۲۰، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا با حضور دکتر هادی نوری؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان، یونس رنجکش؛ فرماندار آستارا، حجت الاسلام حافظ نیا؛ امام جمعه، آرزو عباس زاده؛ سرپرست اداره کتابخانه های عمومی و دیگر اعضای انجمن در فرمانداری شهرستان آستارا برگزار شد.

photo 2018 06 27 12 22 15 - اختصاص اعتبار 22 میلیارد ریالی برای توسعه کتابخانه های عمومی گیلان

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این جلسه که به منظور بررسی وضعیت کتابخانه های عمومی این شهرستان برگزار شد با اشاره به سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی از درآمدهای شهرداری ها، این سهم را تنها مجرای درآمدی کتابخانه ها عنوان و بر ضرورت توجه بیشتر شهرداریها به این مقوله مهم تاکید کرد.

پرداخت سهم نیم نیم درصدی کتابخانه ها از سوی شهرداریها یک الزام و یک قانون است
دکتر هادی نوری با تاکید بر اینکه پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه ها از سوی شهرداری ها یک الزام و یک قانون است گفت: امروز کتابخانه های عمومی برای تامین نیازهای مطالعاتی مراجعین و تهیه منابع بروز و نیز توسعه کتابخانه ها نیازمند حمایت شهرداریها هستند.

photo 2018 06 27 12 22 37 - اختصاص اعتبار 22 میلیارد ریالی برای توسعه کتابخانه های عمومی گیلان

نوری همچنین در ادامه با بیان اینکه اداره کل کتابخانه های عمومی استان از راه های مختلف در زمینه تامین نیازهای کتابخانه ها تلاش می کند، به رشد شش برابری اعتبارات کتابخانه های عمومی نسبت به سال گذشته و اختصاص۲۲ میلیارد ریال اعتبار عمرانی برای توسعه کتابخانه ها خبرداد.

رتبه۴ کتابخانه های آستار در شاخص پشتیبانی از اعضا
وی اضافه کرد: این اعتبارات در سال جاری مالی برای شاداب سازی، توسعه و مرمت برخی از کتابخانه های استان و نیز تامین نیازهای این مراکز استفاده خواهد شد. مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همچنین در ادامه با بیان اینکه کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا از لحاظ شاخص پشتیبانی از اعضا در رتبه ۴ استان قرار دارند، از کتابداران این شهرستان به عنوان کتابداران فعال و پرتلاش یاد کرد.

دکتر هادی نوری یکی از مهمترین نیازهای شهرستان آستارا با داشتن مناطق روستایی را ایجاد کتابخانه عمومی سیار عنوان و از تجربه موفق راه اندازی کتابخانه های سیار در منطقه آزاد انزلی و شهر رشت سخن گفت. وی راه اندازی کتابخانه سیار در روستاهای شهرستان آستارا با حمایت شهرداری را در توسعه کتابخوانی موثر عنوان کرد.

وی در ادامه از ساخت و توسعه کتابخانه های عمومی در مناطق روستای آبکنار بندر انزلی، صومعه سرا، لنگرود، لاهیجان و کیاشهر با اعتبار اختصاص یافته خبرداد و خاطرنشان کرد: در بیشتر شهرستان ها توسعه و تجهیز کتابخانه ها در حال اجراست.

فرماندار آستارا نیز در این جلسه بیان کرد: مشکلات کتابخانه های این شهرستان باید در قالب طرحی تدوین و به شهرداری های آستارا و لوندویل ارائه شود و از ظرفیت خیران و سازمان های مردم نهاد جهت توسعه این نهادهای عمومی غیردولتی و ترویج کتابخوانی استفاده شود.

یونس رنجکش افزود: تعدادی مدرسه در روستاهای آستارا بدون استفاده است و باید از آنها با همکاری آموزش و پرورش جهت راه اندازی کتابخانه های مشارکتی روستایی استفاده شود.

photo 2018 06 27 12 22 34 - اختصاص اعتبار 22 میلیارد ریالی برای توسعه کتابخانه های عمومی گیلان

در ابتدای این نشست سرپرست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا نیز در گزارشی از رشد شاخصهای مختلف مطالعه در این شهرستان خبرداد.

آرزو عباس زاده همچنین به نیاز کتابخانه های عمومی شهرستان به حمایت بیشتر شهرداری ها اشاره و پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی آستارا و بخش لوندویل را خواستار شد.

گفتنی است دکتر نوری در ادامه این نشست با حضور در کتابخانه های عمومی شهید داوود نشاطی شهرستان آستارا و نیز کتابخانه عمومی ۱۷ شهریور تالش ضمن بازدید از این کتابخانه ها با رئیس، کتابداران و اعضای این کتابخانه ها دیدار و گفتگو کرد.

photo 2018 06 27 12 22 23 - اختصاص اعتبار 22 میلیارد ریالی برای توسعه کتابخانه های عمومی گیلان

photo 2018 06 27 12 22 27 - اختصاص اعتبار 22 میلیارد ریالی برای توسعه کتابخانه های عمومی گیلان

photo 2018 06 27 12 22 52 - اختصاص اعتبار 22 میلیارد ریالی برای توسعه کتابخانه های عمومی گیلان

photo 2018 06 27 12 22 30 - اختصاص اعتبار 22 میلیارد ریالی برای توسعه کتابخانه های عمومی گیلان