ادامه روند بررسی تایید صلاحیت ها/ تایید صلاحیت اجرایی ربطی به تایید صلاحیت نظارتی ندارد

ادامه روند بررسی تایید صلاحیت ها/ تایید صلاحیت اجرایی ربطی به تایید صلاحیت نظارتی ندارد

اختصاصی / به گزارش رشت۲۰، در شرایطی که شب گذشته خبرهایی از تایید صلاحیت و رد صلاحیت تعدادی از کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی مطرح شد، برخی در فضای مجازی و فضای رسانه ای به خیال پایان روند تایید صلاحیت ها اقدام به انتشار مطالب و تحلیل هایی نمودند.

اگرچه قطعاً این نوع برداشت ها و اقدامات هیچ شباهتی به فعالیت رسانه ای نداشته و نشان از عدم آگاهی است، اما شاید می بایست به نحوه اطلاع رسانی آن نیز خرده گرفت که این موضوع برای عموم مردم شفاف نبوده است.

حال شنیده می شود که یک چهره شاخص اصلاح طلب و یک چهره نیمه شاخص مستقل به همراه ۱۴ نفر دیگر از ثبت نام کنندگان در مرحله نخست نتوانسته اند تایید صلاحیت خود را اخذ نمایند. اما آنچه که در این میان وجود دارد نه آنانی که تایید مرحله اول را به دست آورده اند و نه آنانی که در تایید مرحله نخست ناکام مانده اند شرایط قطعی و ثابتی ندارند.

آنچه که مورد توجه است مرحله اصلی و نهایی تایید صلاحیت هیئت نظارت استان است که مهمترین اتفاقات در آن رقم خورده و به تعداد بسیار کم و در شرایط بسیار خاص روند تایید صلاحیت ها در مرحله سوم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این بدان معناست که تا چندی دیگر روند بررسی تایید صلاحیت ها در مرحله دوم یعنی مرحله هئیت نظارت بر انتخابات در استان گیلان آغاز خواهد شد. در چنین شرایطی ممکن است افرادی که در مرحله نخست نتوانسته بودند تایید خود را دریافت کنند پس از اعتراض و ارائه مدارک مستند وارد مرحله دوم شده و روند بررسی صلاحیت آنان طی خواهد شد. در این میان نیز افراد تایید شده یا نشده همگی مورد بررسی قرار گرفته و تایید صلاحیت شدگان کار خود را برای انتخابات ۲ اسفند آغاز کرده و در مهلت یک هفته پیش از انتخابات می توانند به تبلیغات خود بپردازند و افراد تایید نشده نیز می توانند برای پیگیری روند تایید صلاحیت خود در مرحله تجدید نظر به تهران رفته و کار خود را پیگیری کنند که درصد تایید آن همواره پایین بوده است.

اما آنچه باید به آن توجه داشت موضوع روند تایید صلاحیت ها در مرحله اجرایی هیچ ربطی به تایید نهایی افراد ندارد و کار همچنان ادامه خواهد داشت.