ادعای احمدی سنگری و تکذیب سازمان برنامه‌و‌بودجه کشور!

اختصاصی / به گزارش رشت۲۰، در شرایطی که محمدرضا احمدی سنگری نماینده رشت در مجلس در گفتگویی از رأی قاطع مجلس برای حذف بودجه سند ۲۰۳۰ از بودجه ۱۴۰۰ سخن به میان آورده بود، سازمان برنامه‌وبودجه کشور طی اطلاعیه‌ای این وجود ردیف بودجه‌ای برای اجرای سند ۲۰۳۰ در لایحه بودجه ۱۴۰۰ را تکذیب کرد!

احمدی - ادعای احمدی سنگری و تکذیب سازمان برنامه‌و‌بودجه کشور!

احمدی سنگری که به اظهارات و بازدیدهای عجیب‌وغریب مشهور شده است، در گفتگویی با اشاره به وجود مصوبه نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در صفحه ۴۵۳ از جلد ۲ مبانی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی برنامه سالانه دستگاه‌های اجرایی بودجه ۱۴۰۰، بندی به‌عنوان مشارکت فعال در اجرای برنامه‌ها و تعهدات جهانی به‌ویژه اهداف توسعه پایدار آموزش ۲۰۳۰ قید شده است.

وی با تأکید به رأی قاطع کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نسبت به حذف این بند از بودجه ۱۴۰۰ گفت: در نشست دیروز کمیسیون، اعضای کمیسیون آموزش با رأیی قاطع، نسبت به حذف این بند اقدام کردند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمیسیون اصل ۹۰ و آموزش و تحقیقات به‌صورت یکدست و یکپارچه نسبت به این موضوع موضع گرفته‌اند، افزود: به مردم عزیز ایران اسلامی اطمینان خاطر می‌دهیم که در مقابل هر برنامه‌ای که بخواهد جلوی سند تحول بایستد، خواهیم ایستاد و اجازه نفوذ در هر شرایطی به بدنه آموزش‌وپرورش را نخواهیم داد.

نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر آموزش‌وپرورش نیز در بیانات خود نسبت به حذف ۲۰۳۰ اظهارنظر کرده و موافق حذف بوده است گفت: وزیر آموزش‌وپرورش نیز از وجود آن اظهار بی‌اطلاعی و اعلام برائت کرده است، البته مخالفت وزیر با سند ۲۰۳۰ قبل و بعد از بودجه نیز توسط حاجی میرزایی بیان شده بود.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شیطنت‌هایی برای وجود سند ۲۰۳۰ در مقابل سند تحول بنیادین وجود دارد اما با رأی قاطع نمایندگان در کمیسیون مواجه شده است افزود: ممکن است با بی‌دقتی بندی که در سال گذشته در بودجه سال گذشته قید شده بود نیز در بودجه ۱۴۰۰ آورده باشند که این موضوع با هوشیاری نمایندگان مجلس مطرح و نسبت به حذف آن اقدام شد.

نکته جالب اما جایی است که سازمان برنامه‌وبودجه کشور طی اطلاعیه‌ای اعلام می‌کند: در گزارشی با عنوان «مبانی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و برنامه سالانه دستگاه‌های اجرایی بودجه ۱۴۰۰ کل کشور (جلد ۲)» که برش و بازتابی از برنامه ششم توسعه است، توسعه پایدار و سند ۲۰۳۰ که صرفاً به زمان تدوین اسناد تفصیلی برنامه ششم توسعه در سال ۱۳۹۵ برمی‌گردد، به موضوع یاد شده با مضمون «مشارکت فعال در اجرای برنامه‌ها و تعهدات جهانی به‌ویژه اهداف توسعه پایدار و آموزش ۲۰۳۰ اشاره شده است. در برنامه سالانه که برشی از قانون برنامه است در جدول مندرج در اولین نسخه این موضوع آمده ولی در نسخه‌های فیزیکی و فایلی که در وب‌سایت سازمان برنامه‌وبودجه کشور قرار داده شده این موضوع اصلاح‌شده است. لذا همان‌طور که گفته شد در ماده‌واحده و پیوست‌های لایحه بودجه، این موضوع نیامده و هیچ‌گونه مابه‌ازاء مالی نیز نداشته است. بدون تردید، فرامین مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در خصوص عدم اجرای این سند مدنظر این سازمان و کارشناسان آن بوده و به آن عمل شده است.

حال اینکه واکنش احمدی سنگری به تکذیب اظهاراتش از سوی سازمان برنامه‌وبودجه کشور چیست نیز خود سؤالی است که باید منتظر موضع‌گیری این نماینده پرماجرای رشت در مجلس باقی ماند.