ارائه طرح اروپا در خصوص حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام

ارائه طرح اروپا در خصوص حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام

فدریکا موگرینی بعد از دیداری که با ظریف و وزرای خارجه سه کشور اروپایی داشت، به بیان طرح‌های مد نظر برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام پرداخت.

به گزارش رشت۲۰، به نقل از میزان نوشت:  فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن مثبت ارزیابی کردن مذاکرات بروکسل درباره برجام و با حضور وزیران کشورهای انگلیس، آلمان، فرانسه و ایران گفت: مصمم به حفظ برجام حفظ هستیم .

موگرینی همچنین اظهار داشت وزرای خارجه آلمان، انگلیس، فرانسه و جمهوری اسلامی ایران امروز در دو نشست جداگانه شرکت کرده و تعهدات خود بر اساس برجام را یادآوری کردند، تعهدی که به اتفاق آراء توسط شورای امنیت سازمان ملل و تحت قطعنامه شماره ۲۳۳۱ تصویب شده است.

download 2 - ارائه طرح اروپا در خصوص حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام


وی یادآور شد که این نشست در ادامه خروج آمریکا از برجام برگزار شد و همه شرکت کنندگان از بابت خروج ایالات متحده اظهار تاسف کرده و پذیرفتند که عادی سازی روابط اقتصادی با ایران و رفع تحریم ها بخشی ساختاری (جدایی ناپذیر) از معاهده اتمی است.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تاکید بر روی تعهد های مشترک و ادامه گفتگوها و تعمیق آنها به همراه ایران و سه کشور اروپایی خبر داد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: گفت وگوها در مرحله کارشناسی برای یافتن راه حل های عملی ادامه خواهد یافت.
وی به موارد مورد بررسی و اقدام مطرح شده دراین نشست را به این شرح نام برد:
۱- حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران
۲- ادامه صادرات نفت و گاز و تولیدات پتروشیمی ایران
۳- نقل و انتقال کارآمد بانکی با ایران
۴- ادامه حمل و نقل هوایی، جاده ای، دریایی و ریلی با ایران
۵- تمهیداتی برای ارائه اعتبار صادراتی و سایر خدمات مالی و بیمه ای به منظور تسهیل همکاری های مالی از جمله حمایت از سرمایه گذاری
۶- قدم برداشتن در جهت توسعه دادن همکاری ها و یادداشتهای تفاهم بین شرکت های ایرانی و اروپایی
۷- سرمایه گذاری بیشتر در ایران با حمایت از منافع عملگرهای اروپایی
۸- گسترش فضای شفاف تجارت و کسب و کار در ایران
موگرینی با تاکید بر ادامه مشاوره های گسترده در همه زمینه ها اظهار داشت که هفته آینده نشست دیگری در وین و در سطح قائم مقامان وزرای خارجه برگزار خواهد شد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت که فهرست هشتگانه یاد شده در واقع لیست مسائلی است که در این نشست مطرح شده اند و قرار شده که در سطح کارشناسی برای یافتن راه حل های عملی مورد بررسی قرار گیرند.
وی اطمینان داد که در روزهای آینده گزارشهای فنی در سطح کارشناسان در مورد این راه حل ها ارائه خواهد شد.