ارتباطات با کشورهای همسایه شمالی از طریق دریای خزر توسعه یابد

ارتباطات با کشورهای همسایه شمالی از طریق دریای خزر توسعه یابد

رئیس جمهور تاکید کرد: توسعه ارتباطات با کشورهای همسایه شمالی از طریق دریای خزر، تحولی بزرگ در منطقه ایجاد می کند و مزایای اقتصادی قابل توجهی برای کشور به ارمغان می آورد.

%image_alt%

  به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از هفت روز خبر به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی ظهر پنج شنبه در مراسم افتتاح اسکله های بندر کاسپین در انزلی با اشاره به مزایای دریای خزر برای منطقه اظهار کرد: هنوز نتوانسته ایم از دریای خزر به نحو مطلوب بهره ببریم در حالی که شکرانه چنین نعمت بزرگی که خداوند به کشور ما بخشیده این است که از آن بهره کافی را برد.

رئیس جمهور افزود: در حوزه گردشگری دریای خزر نیز نتوانسته ایم بهره کافی را برده و افتتاح  طرح گردشگری مارینا بندر کاسپین که با سرمایه گذاری بخش خصوصی در  آن رقم می خورد در راستای ارتقای بهره بردن از جاذبه های گردشگری دریای خزر و ایجاد تفریحات سالم برای مردم است.

وی وجود تالاب انزلی را یکی از نعمات خداوندی در کنار دریای خزر دانست و بر حراست و حفاظت از آن تاکید کرد.

روحانی توسعه ارتباطات از طریق دریای خزر را یکی از مهمترین مزایای دریای خزر عنوان و اظهار کرد: همسایگی با چهار کشور در اطراف دریای خزر می تواند در مسیر بهره بردن از دریای خزر گام بزرگی باشد.

رئیس دولت یازدهم با اشاره به توسعه ارتباطات با کشور روسیه طی چند ماه اخیر که به رشد ۲۰۰ درصدی رسیده است گفت: افزایش ارتباطات دو برابری با روسیه طی دو ماه اخیر نشان میدهد که می توان از طریق دریای خزر با چهار کشور همسایه شمالی ارتباطات را توسعه داد و از دریای خزر بهره درستی ببریم.

وی با بیان اینکه ساخت و تکمیل بندر کاسپین می تواند ارتباطات با کشورهای همسایه شمالی و اروپای شرقی و شمالی را ارتقا دهد افزود: به دنبال ایجاد مناطق آزادی هستیم که باعث تولید و اشتغال و توسعه ارتباطات و جاذبه گردشگری  باشد.

روحانی تصریح کرد: مناطق آزادی مانند منطقه ازاد انزلی که بندر کاسپین در آن ساخته می  شود می تواند مرکزی برای حمل و نقل کالا شود و ترانزیت کشور را رونق دهد.

رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اتصال خط راه آهن از رشت به انزلی بیان کرد: اتصال خط آهن از رشت به انزلی و همینطور رشت به آستارا یکی از بحث های اصلی در سفر به رورسیه بوده است به طوری که قرارداد ساخت شش هزار واگن در روسیه منعقد شده که حدود پنج هزار واگن آن در داخل کشور تولید می شود و اشتغالزایی را برای جوانان کشور به ارمغان می آورد.

وی تصریح کرد: با تکمیل بندر کاسپین و اتصال راه آهن به آن، امکان اتصال کوتاهتر و ارزانتر بین بندرعباس و مسکو رقم می خورد و این مهم در آینده نزدیک با سفر ریاست جمهوری آذربایجان  به کشورمان وارد مرحله عملیاتی می شود.

روحانی اجرای مسیر ترانزیتی فوق را برای کشورهای منطقه قابل اهمیت دانست و گفت: اتصال مسیر فوق تحول بزرگی در منطقه ایجاد می کند و امتیازات  اقتصادی قابل توجهی را برای ما خواهد داشت.

وی ابراز امیدواری کرد: سفر به گیلان برای مردم این استان و همه کشور پربرکت باشد.

رئیس جمهور در پایان خاطرنشان کرد: فضای کنونی کشور برای توسعه مهیا است و تلاش دولت برای بهره بردن همه مردم در استان های مختلف از فضای کنونی برای رسیدن به توسعه و امنیت است.