از احداث مریض‌خانه بلدیه تا حضور در میدان مبارزه با کرونا با تولید ماسک و ضدعفونی معابر

از احداث مریض‌خانه بلدیه تا حضور در میدان مبارزه با کرونا با تولید ماسک و ضدعفونی معابر

به گزارش رشت۲۰ ،سجاد علیپور: دو سال پیش از تشکیل بلدیه رشت بود که با اوج‌گیری انقلاب مشروطه و حضور کشورهای بیگانه در ایران و بخصوص شهر رشت و بروز جنگ، خونریزی و قحطی، بیماری در شهر رشت به اوج می‌رسد. در همین میان تعدادی از پزشکان با اقناع انجمن‌های خیریه به لزوم ساخت مریضخانه اولین مریضخانه رشت را در ملک سید علی آقا واقع در حاجی‌آباد رشت بنا می‌کنند. پس‌ازآن نیز مراکز درمانی نوین در رشت بنا می‌شود.

پس‌ازآن بود که در اوایل قرن ۱۴ خورشیدی و ۸ سال پس از تشکیل بلدیه و انجمن شهر رشت، کلنگ احداث بیمارستانی با نام مریضخانه بلدیه رشت زده شد و با طرح فوق‌العاده قابل‌توجه موسیو دیمیتری معمار یونانی ساکن انزلی، این مریضخانه با معماری نوکلاسیک روسی ساخته می‌شود که امروز محل اداری سازمان فرهنگی، ورزشی شهرداری رشت است.

در خصوص موسیو دیمیتری باید به این موضوع اشاره کرد که وی مالک هتل ایران، سازنده کتابخانه ملی در رشت بوده و فرزندش دکتر یانی به‌عنوان پزشک به مردم شهر رشت خدمت کرده است. موسیو دیمیتری پس از فوت در گورستان ارامنه انزلی به خاک سپرده شد.

فارغ از مباحث تاریخی، اهمیت بالای وجود مریضخانه بلدیه در دوره‌ای که انواع دردها بر مردم رشت چیره شده بود بسیار پراهمیت بود؛ اما امروز شهرداری به همان روزهای سخت بازگشته است. با شیوع ویروس کرونا در کشور و شهر رشت به‌عنوان دومین مرکز شیوع این ویروس شهرداری رشت از اولین روز این اتفاق پای‌کار بود و اقدام به ضدعفونی کردن معابر سطح شهر نمود. اتفاقی که به‌صورت مکرر در حد توان هر شب در سطح شهر و محلات انجام‌شده و در حال اجرا است.

اما این تمام کار شهرداری رشت نبود. پس‌ازاینکه طی بخشنامه‌ای از سوی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، داروخانه‌ها از توزیع و فروش ماسک منع شدند، مشکلات بسیاری برای مردم در سراسر کشور برای تهیه ماسک به وجود آمد. کمبود ماسک به‌عنوان یکی از ملزومات مهم بهداشتی جهت مقابله با ابتلا به ویروس کرونا برای مردم مشکلات جدی و فراوانی را ایجاد کرد اما در این مرحله نیز بازهم شهرداری رشت وارد کار شد و با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد و گروه‌های جهادی اقدام به تولید ماسک‌های بهداشتی و قابل شستشو به میزان روزانه ۱۰۰۰ ماسک و توزیع رایگان آن در میان اقشار مختلف مردم نمود.

این اقدامات ویژه نشان می‌دهد که شهرداری رشت در آخرین روزهای قرن ۱۴ همانند نخستین روزهای این قرن بر تعهد خود به‌عنوان یک جایگاه اجتماعی ایستاده و خدمت به مردم را اولویت اول و آخر خود می‌داند.