از تربیت نیرو‌های ضد شورش تا فروش باتوم و شوکر!/ اطلاعاتی درباره محل کار عمران روشنی مقدم کارگری که خودکشی کرد

از تربیت نیرو‌های ضد شورش تا فروش باتوم و شوکر!/ اطلاعاتی درباره محل کار عمران روشنی مقدم کارگری که خودکشی کرد

به گزارش رشت۲۰ ؛عمران روشنی مقدم از کارکنان شرکت پیمانکاری مؤسسه «نظم آفرینان ایمان» که در زمینه حراست و نگهبانی فعالیت می‌کرد، روز چهارشنبه ٢١ خردادماه در محدوده چاه نفتی شماره ۱۹ در میدان نفتی یادآوران خود را به دار آویخت. گفته می‌شود این کارگر به علت دریافت نکردن حقوق خود اقدام به این کار کرده است، ولی شرکت پیمانکار و شرکت اصلی فعال در میدان نفتی یادآوران این مسئله را تکذیب می‌کنند.

مؤسسه «نظم آفرینان ایمان» که نیروی انسانی نگهبانی و حراست از محدوده چاه شماره ۱۹ میدان نفتی یادآوران را تأمین می‌کند، درباره خبر خودکشی یکی از کارکنانش توضیحاتی ارائه کرد. در این اطلاعیه مؤسسه «نظم آفرینان ایمان» ادعا کرده این کارگر اعتیاد داشته و به همین خاطر قرارداد او از ابتدای سال تمدید نشده است.
در این اطلاعیه تأکید شده «موعد پرداخت حقوق اردیبهشت، بر اساس روال در پانزدهم ماه بعد یعنی نیمه خرداد بوده است که تا به امروز با ۶ روز تأخیر و دیرکرد مواجه شده است.»

یکی دیگر از پرسنل این شرکت گفته «بعد از سال‌ها کار در شرکت، به ما گفته شد باید قرارداد ۶ ماهه‌ای امضاء کنیم و در صورت رضایت کارفرما، در کار می‌مانید.برگِ سفیدی روی قرارداد بود که باید روی آن برگِ سفید امضاء می‌کردیم که حدود نیمی از کارگران آن را امضاء کردند.»

سرهنگ حجازی مدیرعامل شرکت نظم آفرینان ایمان می‌گوید: ما کسی را مجبور به امضای قرارداد نکردیم و حقوق و دریافتی‌های آن‌ها بر اساس قانون پرداخت می‌شد.
شرکت نظم آفرینان در حالی پرداخت حقوق در تاریخ پانزدهم هر ماه را قانونی می‌داند که به لحاظ قانونی زمان آن ابتدای هر ماه باید باشد؛ نکته دیگر اینکه در حالی این شرکت مدعی است که پرداخت حقوق این کارگر تنها شش روز تاخیر داشته که یک جمع زدن ساده نشان می‌دهد متوفی از ابتدای سال ۹۹ دریافتی نداشته است.
همگاران عمران روشنی مقدم می‌گویند او فقط ۵۰۰ هزار تومان مساعده می‌خواسته. بعد از اینکه ۸۰ روز بدون حقوق کار کرده بود. دردی که هیچ باتومی نمی‌تواند آن را التیام ببخشد.
یکی از کارگران شرکت نظم آفرینان و همکار عمران روشنی مقدم گفته پیمانکار فعلی شرکت حدود ۵ سال فعالیت می‌کند که در این پنج سال حقوق را کم‌ کرده و دریافتی ما نسبت به جاهای دیگر کمتر است.
جلیل مختار نماینده آبادان در مجلس در واکنش به سخنان مدیرعامل شرکت گفته «این سخنان قطعاً ما را قانع نمی‌کند هر چند ممکن است صحیح هم باشد. بنابراین از همان لحظه به وزیر نفت اعلام کردم که باید کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی ابعاد این موضوع تشکیل شود که با این درخواست موافقت کرده است.»