از شمار مبتلایان جدید تا نقش مسافران در شیوع بیماری کرونا در استان تشریح آخرین جزئیات وضعیت شیوع کرونا در گیلان؛

از شمار مبتلایان جدید تا نقش مسافران در شیوع بیماری کرونا در استان

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از فارس،دومین وبینار(اجلاس غیر حضوری) رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور در سال جاری با نمکی، مقام عالی وزرات بهداشت و درمان برگزار شد و ضمن تحلیل آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا، اقدامات و راهکارهای کنترلی این ویروس مهاجم به جهت کاهش ابتلای مردم به این بیماری و اقدامات درمانی متناسب با آن نیز مورد بررسی قرار گرفت.

در این اجلاس غیر حضوری علاوه بر وزیر بهداشت و درمان، رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور نیز به بیان جزئیات شیوع و کنترل این بیماری پرداخته و پس از آن مطالبات و دغدغه های مربوطه نیز به مقام عالی وزارت اعلام شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این اجلاس غیر حضوری ضمن تقدیر از زحمات مقام عالی وزارت، اظهار کرد: نمکی، مقام عالی وزرات بهداشت و درمان در کنار تمامی سختی‌ها و گرفتاری‌ها به ما درس فداکاری، مقاومت، عشق و محبت داده و می‌دهند.

افزایش مجدد شمار بیماران کرونایی در گیلان پس از یک دوره فروکشی

وی با اشاره به سیر ورود بیماران کرونایی از ابتدا شیوع بیماری کووید۱۹ تاکنون افزود: شمار بیماران کرونایی در گیلان در روزهای نخست بسیار بالا بود اما با تلاش کادر سلامت و همکاری مردم تا چهار هفته پیش، میزان مبتلایان کاهش یافت اما در حال حاضر مجددا ابتلای مردم به این بیماری سیر صعودی به خود گرفته است.

بستری ۷۸ بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در گیلان

ارسلان سالاری با اعلان اینکه درحال حاضر ۳۱۹ بیمار مبتلا به بیماری کرونا در بیمارستان های خصوصی و دولتی استان بستری هستند، گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته، ۷۸ بیمار جدید مشکوک به بیماری کرونا در مراکز بیمارستانی استان بستری شده و ۶۳ بیمار نیز طی این مدت از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

وی با برشمردن عوامل ازدیاد ویروس کرونا در گیلان بیان کرد: عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و شرکت در تجعمات مختلف و از همه مهمترین ورود سیل آسای مسافران به گیلان به شدت در افزایش مبتلایان جدید به بیماری کرونا موثر بوده اند.

۲۰ درصد مبتلایان کرونا در گیلان، مسافر هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه شمار مبتلایان به کرونا در ماه جاری نسبت به ماه گذشته افزایش دو برابری را تجربه کرده، افزود: ۲۰ درصد از مبتلایان به بیماری کرونا در بخش سرپایی و بستری استان را مسافران و گردشگران تشکیل می‌دهند.

خیز شیوع کرونا ویروس در مناطقی که نسبت به پروتکل های بهداشتی بی توجه اند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین از خیز شیوع بیماری کرونا در مناطق سفید استان خبر داد و تصریح کرد: متاسفانه شاهد افزایش شمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در شهرستان‌های سفید، روستاها و یا مناطق کوچک‌تری هستیم که در گذشته، پروتکل‌های بهداشتی را بهتر رعایت می‌کردند اما به نظر می رسد اکنون موازین بهداشتی را جدی نمی‌گیرند.

پرستاران داوطلب کرونا همچنان چشم انتظار، مسؤولان وزارتی جهت تعیین تکلیف هستند

سالاری همچنین در این فرصت برای چندمین بار موضوع کمبود نیروی انسانی از جمله پرستار را به مقام عالی وزارت بهداشت و درمان اعلام کرد و گفت: در اوج بحران کرونا و درگیر شدن کادر درمان از جمله پرستاران، زحمت‌کشانی از این قشر نهایت همکاری را با مجموعه کادر سلامت استان داشتند، اکنون منتظر دستورات لازم مقامات مسؤول جهت تعیین تکلیف خود هستند.