استاندار: تداوم اشتغال زایی در گیلان هدف اول کاری است

استاندار: تداوم اشتغال زایی در گیلان هدف اول کاری است

استاندار گیلان گفت: حل مشکلات اقتصادی مردم و روشن نگه‌داشتن چراغ اشتغال هدف اول کاری در استان است.

 82312581 71181838 - استاندار: تداوم اشتغال زایی در گیلان هدف اول کاری است
به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایرنا، محمدعلی نجفی روز پنجشنبه در سیمنار یک روزه فرمانداران که با حضور معاونان استاندار و جمعی از مدیران کل استانداری در دفتر نماینده ولی فقیه در گیلان برگزار شد، گزارشی از وضعیت اجرای برنامه های مختلف دولت یازدهم در گیلان برای افزایش امید مردم در جامعه بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب ارائه کرد.
وی ادامه داد: در حالیکه سهمیه در نظر گرفته شده برای استان گیلان ۲۰ هزار نفر بود اما حدود ۲۴ هزار گیلانی در اربعین حسینی به عتبات عالیات اعزام شدند.
نجفی افزود : در کنار زائران گیلانی، تا پایان روز گذشته (چهارشنبه) شش هزار و یکصد زائر خارجی که بیشتر آنان از شیعیان آذربایجان، داغستان و گرجستان بودند از مرز آستارا به منظور زیارت اربعین حسینی وارد گیلان شدند.
وی گفت : جلسات و تمهیدات مختلف در زمینه‌ پشتیبانی از اعزام زائران اربعین حسینی برگزار شد و خوشبختانه اقدامات خوبی نیز انجام پذیرفت که استقرار دفتر صدور روادید کشور عراق برای نخستین بار و برقراری پرواز مجدد از رشت به این کشور، از جمله‌ این اقدامات است.
استاندار گیلان مجموعه‌ اقدامات و سیاست‌های دولت یازدهم در استان‌ها از جمله گیلان را ایجاد امید بیشتر در مردم عنوان کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بارها تأکید کردند که نباید مردم دلسرد شوند و مردم را از خدمات دولت‌ها آگاه کنید تا امیدوار باشند.
وی افزود: دولت پیرو ولایت است و در استان نیز نماینده ولی فقیه در جایگاه نمایندگی رهبر معظم انقلاب به عنوان پدر معنوی استان محسوب می‌شود و احترام به این جایگاه همواره مورد تأکید ، ضروری و دائمی است.
نجفی در ادامه با بیان اینکه افتخار می کنیم که در کشور امنیت کامل برقرار است، گفت : این امنیت و آرامش براساس آمارهای رسمی همچون بهبود فضای کسب و کار که از برکات انقلاب و خون شهداست، در گیلان نیز وجود دارد.
استاندار گیلان با اشاره به شناخت نماینده ولی فقیه در گیلان از رئیس جمهوری از دوران مبارزات با رژیم پهلوی تا مسئولیت های مختلف پس از انقلاب گفت : اسلام، دین رحمت و اعتدال است و رئیس جمهوری برای تقویت روحیه‌ اعتدال در جامعه تلاش می‌کند.
نجفی با قدردانی از حمایت‌های نماینده ولی فقیه در گیلان از خدمات دولت یازدهم به مردم گفت: گاهی اوقات عزیزانی به دلیل نداشتن اطلاعات کافی از برخی تریبون‌ها، دقت لازم را انجام نمی‌دهند.
وی با بیان اینکه شاخص‌های مختلف در گیلان روندی صعودی دارند، گفت: برغم اینکه نرخ بیکاری در سال ۹۱ از ۱۵٫۶ به ۱۱ درصد در پایان سال ۹۴ و در تابستان امسال به ۹٫۶ درصد رسیده، اما یکی از مهمترین مشکلات جامعه بحث اشتغال جوانان فارغ التحصیل از دانشگاه‌ها است.
استاندار گیلان افزود : بر همین اساس حل مشکلات اقتصادی مردم و روشن نگه‌داشتن چراغ اشتغال هدف اول کاری در استان است.
نجفی گفت : گیلان درخصوص استفاده از تسهیلات رونق تولید در جایگاه دوم کشور قرار دارد و در بخش های امنیتی، سیاسی، اجتماعی توفیقاتی داشتیم اگر چه معتقدم در بخش های فرهنگی و اجتماعی نگرانی هایی نیز وجود دارد.
وی ادامه داد: برغم محدودیت‌های اعتباری در ۳ سال گذشته گیلان از استان هایی بود که بیشترین طرح‌های افتتاحی در ایام الله دهه فجر و هفته‌ دولت را داشته است.
استاندار گیلان ادامه داد : تمام اهتمام دولت این است که راه آهن گیلان به بهره‌برداری برسد و در همین زمینه جلسات مختلفی در حضور رئیس جمهوری، سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه و شهرسازی برگزار شده است.
استاندار گیلان افزود: اگر در زمان بهره‌برداری از آزاد راه رشت – قزوین هزینه ۴۰۰ میلیارد تومانی تکمیل ۱۳ کیلومتر باقی مانده در زمان این طرح اجرایی می شد، هم اکنون دولت مجبور نبود که بیش از هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه کند.
وی همچنین با اشاره به اجرای طرح تجهیز و یکپارچه سازی به وسعت ۵۰ هزار هکتار در مدت ۵ سال گفت : امسال با اجرای سیاست‌های حمایتی، قیمت برنج از وضعیت خوبی برخوردار است.
استاندار گیلان با بیان اینکه ترویج کشت دوم منجر به افزایش درآمد کشاورزان می‌شود ، افزود: در نظر داریم سال آینده نیز زمان آغاز نشاء زودتر شروع شود تا بتوانیم هم در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم هم اینکه کشت دوم افزایش یابد.
استاندار گیلان به ۳ برابر شدن قیمت برگ سبز چای در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت : با اقدامات خوب انجام شده و وضعیت مناسب آب و هوایی، برداشت برگ سبز چای افزایش یافت.
نجفی به شتاب گرفتن ساخت سدهای استان اشاره کرد و گفت : سد شفارود برغم مشکلات زیست محیطی ۳۰ درصد و سد پلرود نیز از ۱۹ درصد ابتدای دولت هم اکنون بیش از ۴۵ درصد پیشرفت کار دارد.
نجفی افزود : عملیات اجرایی بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر به اتمام رسیده و پس از تجهیز تا پایان سال آماده‌ بهره‌برداری است.
وی خاطرنشان کرد: بیمارستان‌های لاهیجان و لنگرود نیز تا پایان دولت یازدهم افتتاح می شود.
استان گیلان با جمعیتی بالغ بر دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر، ۱۶ شهرستان دارد.