استاندار گیلان گفت:گیلان به رتبه چهارم باسوادی کشور ارتقا یافته

استاندار گیلان گفت:گیلان به رتبه چهارم باسوادی کشور ارتقا یافته

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از روابط عمومی استانداری گیلان به ایرنا، محمدعلی نجفی عصر یکشنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش استان که در هنرستان شهید انصاری رشت برگزار شد، بیان کرد: در بخش سوادآوزی استان علیرغم عدم تخصیص اعتبار مضاعف، اقدام بسیار بزرگی انجام گرفته و سال گذشته در بخش سوادآموزی ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر آموزش دیدند در صورتی که طبق برنامه ۹ هزار نفر تعیین شده بود.

3468663478
او با بیان اینکه جایگاه گیلان از رتبه هفتم به رتبه چهارم باسوادی کشور ارتقاء یافته، اظهار داشت: این اقدام قطعاً با عزم جدی و مدیریتی عمل گرا تحقق یافته است.
نجفی با بیان اینکه با تلاش مضاعف از دومین استان بیکار کشور به رتبه بیستم و ۱۰ استان بهتر در ایجاد اشتغال رسیده ایم، گفت: در سال ۹۶ در کاهش بیسوادی به موفقیت بیشتری خواهیم رسید.
او برگزاری نمایشگاه تولیدات دانش آموزان در هنرستان ها را در هفته اشتغال بسیار قابل تقدیر دانست و گفت: هرچقدر جوانان و فارغ التحصیلان به سمت آموزش های فنی هدایت شوند، در رونق اشتغال تاثیرگذار است.

او گفت: شاخص جذب دانش آموزان گیلان در هنرستان ها ۲ درصد از متوسط کشوری بالاتر است که بسیار ارزشمند است و صندوق کارآفرینی امید باید تسهیلات کم بهره خود را در اختیار فارغ التحصیلان هنرستان ها برای ایجاد اشتغال قرار دهد.
نجفی با بیان اینکه به مهارت آموزی باید احترام بگذاریم، گفت: هر اقدامی در گسترش هنرستان ها و توسعه آموزش های فنی و حرفه ای انجام شود ، سرمایه گذاری برای آینده است.
او گفت: اگر مراکز آموزش عالی فقط در سطح تئوریک باقی بمانند، قطعاً جامعه برای ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان با بن بست مواجه می شوند.
نجفی بر لزوم بیان خدمات دولت و نظام به مردم در کنار طرح مشکلات تأکید و اضافه کرد: اگر این خدمات و توفیقات را نگوییم، به نظام بدهکاریم و به دولت جفا کرده ایم چون در جائیکه با متانت برخورد می کنیم، عده ای از ما طلبکار می شوند.
او گفت: باید قیاس شود که در بخش سرمایش و گرمایش مدارس، ابتدای سال ۹۲ کجا قرار داشتیم و اکنون در چه جایگاهی هستیم.
به گفته نجفی، عده ای متأسفانه در سال هایی به دروغ اعلام می کردند که با ایجاد سایت نفتی در رودسر یکصد هزار شغل ایجاد می شود در صورتی که در پارس جنوبی پس از ۳۰ سال تنها ۷۰ هزار شغل ایجاد شده است.
استاندار گفت: وزیر نفت و وزیر معین دولت در اقتصادمقاومتی در سفر به گیلان، اجرای پروژه پتروشیمی را اقتصادی دانست که در آینده اشتغال ایجاد خواهد کرد.
استاندار گیلان با اشاره به انتقادات غیرمنصفانه در خصوص برجام گفت : عده ای فکر می کنند برجام کالا است که داخل سبد بگذاریم و به خانه هایشان بفرستیم که مدام می گویند ما چیزی از برجام ندیدیم.
او گفت: با درایت رهبر معظم انقلاب ، هدایت رییس جمهوری و عملکرد وزارت خارجه قطعاً اجرای برجام تداوم پیدا می کند.
نجفی با بیان اینکه در پایان دولت اصلاحات برداشت نفت با قطر برابر شده بود، گفت: بعد از ۸ سال میزان برداشت به نصف رسیده بود که اگر برجام نبود، امروز در برداشت از پارس جنوبی برای اولین بار از قطر پیشی نمی گرفتیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه اگر برجام نبود صادرات نفت ما بر اثر تحریم ها به ٢٠٠ هزار بشکه می رسید، گفت: برخی از زمانی دفاع می کنند که جزء بزرگترین واردکننده های گندم بودیم ، تورم ما به ۴٣ درصد ، ارز نزدیک به هزار تومان به چهار هزار تومان و سود بانکی به ٢٩ درصد رسیده بود.
او همچنین به انتخابات پیش رو اشاره و گفت: هواداران نامزدها باید از برنامه‌های خود در فعالیت‌های تبلیغات انتخابات با مردم سخن بگویند و صرفاً با شعار دادن و برگزیده کردن نقاط ضعف نباید فضای یأس و نا امیدی بین مردم ایجاد شود.
استاندار گیلان در حاشیه جلسه شورای آموزش و پرورش از نمایشگاه استانی هفته معرفی مشاغل که با مشارکت دانش آموزان هنرستان های شهید انصاری، جنت لاکان ، شهید باهنر، شهید جعفری، علم و صنعت نوین، خواجه نصیر الدین طوسی و موسسه های آموزش عالی کوشیار، سیمای دانش و فنی و آموزشی کادوس برگزار شده، بازدید کرد.
این نمایشگاه از دوم تا یازدهم اردیبهشت ماه جاری صبح ها از ساعت ۸.۳۰ تا ۱۳ و عصرها از ساعت ۱۵ تا ۱۸ در هنرستان شهید انصاری (ویژه پسران) و هنرستان کیومرث صابری( ویژه دختران) برای بازدید علاقمندان دایر است.