استان گیلان در تحقق اعتبارات «طرح تحول سلامت» دچار عقب‌ماندگی است

استان گیلان در تحقق اعتبارات «طرح تحول سلامت» دچار عقب‌ماندگی است

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از  خبرگزاری تسنیم از آستارا، ارسلان سالاری امروز در نشست شورای سلامت شهرستان مرزی آستارا با اشاره به عقب‌ماندگی‌های استان گیلان در حوزه بهداشت و درمان اظهار داشت: برخی زیرساخت‌های آموزشی مانند دانشکده بهداشت و درمان بیش از ۲۵ سال است که قرار است در گیلان به‌ بهره‌برداری برسد اما رها شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه از مجموع ۲۵۰ کلینیک تخصصی درمان در کشور، ۱۰ کلینیک مربوط به استان گیلان بوده که هنوز به بهره‌برداری نرسیده است ابراز داشت: با وجود تمام این مشکلات اما نخستین آزمایشگاه تشخیص کرونا در این استان راه‌اندازی و تجهیز شد.

 

سالاری از توزیع تجهیزات درمانی لازم و وسایل حفاظت فردی در سطح بیمارستان‌های استان گیلان خبر داد و بیان کرد: مسائل مربوط به قرارداد پرستارانی که در بحران کرونا به‌صورت داوطلب در بیمارستان‌ها مشغول فعالیت شدند بارها در سطح ملی مطرح شد و امیدواریم که مشکلات قرارداد این قشر زحمتکش زودتر برطرف شود.

وی با اشاره به کمبود برخی تجهیزات و دستگاه‌ها در بیمارستان‌ آستارا خاطرنشان کرد: بیمارستان آستارا هنوز از لحاظ دستگاه رادیولوژی و دیالیز کمبود دارد لذا این دو دستگاه به‌همراه سی تی اسکن به‌زودی تامین و در اختیار این بیمارستان قرار می‌گیرد.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه امکانات و تجهیزات سرمایه‌داری به‌همراه نیروی انسانی در سطح بیمارستان‌های گیلان بهصورت عادلانه توزیع و تقسیم شدند تصریح کرد: این تجهیزات در حوزه بهداشت و درمان آستارا نیز توزیع شد و خوشبختانه تجهیزات خوبی فراهم شد با وجود اینکه ضریب تخت‌ آن در آستارا پایین بود.

 

سالاری با اشاره به عدم استفاده از ظرفیت توریسم درمانی در شهرستان مرزی آستارا ابراز داشت: لازم است که از این ظرفیت در شهرستان مرزی آستارا به نحو مطلوب استفاده شود و باید بتوانیم از ظرفیت بخش خصوصی در این امر استفاده کنیم تا بیمارستانی با هدف مذکور در آستارا راه‌اندازی شود.

 

وی با بیان اینکه برخی پروژه‌ها در آستارا که امکان اختصاص بودجه از منابع ملی در آن‌ها وجود ندارد از منابع شهرستانی استفاده خواهیم کرد افزود: هزینه‌ها در بیمارستان شهید بهشتی آستارا بیشتر از درآمد آن است در صورتی‌که باید با افزایش خدمات در این بیمارستان برای کسب درآمد بیشتر تلاش شود که در تامین نیرو نیز موثر است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به عقب‌ماندگی استان گیلان در تحقق اعتبارات طرح تحول سلامت در این استان خاطرنشان کرد: اخیراً در جلسه‌ای که با حضور وزیر بهداشت و درمان تشکیل شد وضعیت پروژه‌های درمانی عقب‌مانده استان گیلان را مطرح کردیم که در این راستا امیدواریم که بتوانیم تا پایان امسال پروژه‌ها را به بهره‌برداری برسانیم.