استان گیلان هفتمین استان اشتغال‌زا کشور است استاندار گیلان:

استان گیلان هفتمین استان اشتغال‌زا کشور است

استاندار گیلان گفت: استان گیلان هفتمین استان اشتغال‌زا کشور است و در ایجاد فضای کسب و کار رتبه اول کشور را دارد.

139507241148462308947524 1 - استان گیلان هفتمین استان اشتغال‌زا کشور است

به گزارش خبر فوری رشت ، محمدعلی نجفی صبح امروز در مراسم افتتاح طرح روستای بدون بیکار “اسطلخ جان” رودبار اظهار داشت: دولت یازدهم تحولات اساسی را در روستاها به وجود آورد.

وی با بیان اینکه مهاجرت روستاییان در کشور به شهرها بالا است بیان کرد: جمعیت روستاییان در کشور به کمتر از ۳۰ درصد رسیده است و ۴۰ درصد جمعیت گیلان را روستا تشکیل می‌دهد.

استاندار گیلان با بیان اینکه شاخص بیکاری گیلان تا پایان بهار امسال به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است افزود: استان گیلان جزو هفتمین استان اشتغال‌زا کشور است و در ایجاد فضای کسب و کار رتبه اول کشور را دارد.

نجفی با بیان اینکه صندوق کارآفرینی امید در ۲ الی ۳ سال گذشته تحول اساسی را در روستاهای سطح کشور رقم زده است عنوان کرد: بحث آموزش فنی و حرفه‌ای در توسعه روستاها نیاز به آموزش دارد و در این راستا باید تلاش شود.

وی یکی از بحث‌های حوزه اشتغال را ستاد تسهیلات شهرک‌های صنعتی و کارخانه‌های تولیدی عنوان کرد و گفت: امسال بیش از ۴۲۱ واحد تولیدی نیمه فعال و راکد را در گیلان فعال کردیم و ۵۰ درصد از سهم گیلان در ستاد تسهیلات را استفاده کردیم.

استاندار گیلان سهم استان گیلان در ستاد تسهیلات تولیدی را ۴۷۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: ۵۰ درصد از این سهم برای تسهیلات کارخانجات استفاده شده است و ۲۲۷ میلیارد تسهیلات به واحدهای تولیدی پرداخت کردیم.

نجفی ایجاد زیرساخت مناسب را یکی از عوامل توسعه استان و توسعه گردشگری عنوان کرد و گفت: در آغاز به‌کار دولت در گیلان شاخص گازرسانی گیلان ۶۳ درصد بود و اکنون شاخص گازرسانی به ۹۳ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم شاخص گازرسانی گیلان تا پایان سال به ۹۵ درصد برسد خاطرنشان کرد: تا پایان سال بسیاری از شهرستان‌های گیلان از نظر شاخص گازرسانی سبز می‌شوند و تا ابتدای سال ۹۶ استان گیلان را از نظر گازرسانی استان سبز اعلام می‌کنیم.

استاندار گیلان ماندگاری روستاییان در روستا را مربوط به ایجاد زیرساخت‌های مناسب دانست و گفت: باید زیرساخت‌های آب,گاز, برق و راه روستایی ارتقا یابد.

نجفی با بیان اینکه روستای “اسطلخ جان” به‌عنوان روستای نمونه در بیکاری مطرح شده است بیان کرد: صندوق کارآفرینی امید ۴ میلیارد تومان تسهیلات به این روستا اختصاص داده است و باید تلاش کنیم زمینه ماندگاری گردشگر در روستاها افزایش یابد.