اعضای شورای شهر رشت دغدغه های خود را به شهردار بیان کردند

اعضای شورای شهر رشت دغدغه های خود را به شهردار بیان کردند

اعضای شورای شهر رشت در حضور شهردار این شهر به بیان دغدغه های خود در تمامی حوزه ها پرداختند و خواستار توجه هر چه بیشتر شهردار نسبت به این مسائل شدند.

2273391 1 - اعضای شورای شهر رشت دغدغه های خود را به شهردار بیان کردند

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از مهر، در یکصد و شصت  پنجمین جلسه شورای شهر رشت که ظهر یکشنبه برگزار شد، اعضا در حضور شهردار به بیان دغدغه ها و سوالات خود پرداختند.

در این جلسه که بیش از سه ساعت طول کشید، اعضای شورا در موضوعات مختلفی به بیان نظرات و دغدغه های خود پرداختند به طوری که شهردار در بخشی از سوالات صریحا عنوان کرد که مستندات لازم را برای پاسخ دقیق به برخی سوالات همراه ندارد زیرا به وی اعلام نشده است که در چنین موضوعات متفرقه ای باید پاسخگو باشد.

با این همه، یکی از اعضای شورای رشت که سوال وی یکی  از دلایل اصلی حضور شهردار رشت در این جلسه بود، به کنده کاری های پیاده راه بافت مرکزی رشت تنها شش ماه پس از افتتاخ اشاره و اظهار کرد: بسیاری از کفپوش های پیاده راه مرکزی که تنها شش ماه از بهره برداری از آن می گذرد تخریب و شکسته شده اند در حالی که نگاه تیزبین مردم این سوال را تکرار می کند که هزینه این همه بی کیفیتی از اجرای پروژه و کنده کاری های دوباره را چه کسی پرداخت می کند؟

امیرحسین علوی که ریاست کمیسیون برنامه و بودجه شورای رشت را بر عهده دارد افزود: بارها نسبت به کیفیت پایین اجرای پروژه پیاده راه تذکرات لازم از سوی شورا به مدیران رده های مختلف شهرداری داده شد اما مشمول پاس کاری بین مدیران شد.

وی تصریح کرد: دلیل کیفیت پایین اجرای پروژه پیاده راه که امروز شهرداری و شورا را در مقابل شهروندان به پاسخگویی موظف می کند در این است که طراحی اولیه پروژه ضعیف و معیوب بوده است و همچنین نظارت لازم در اجرای پروژه صورت نگرفته است.

علوی پیشنهاد کرد که علاوه بر رفع ایرادات در پروژه، تیم بازرسی و کارشناسی رسمی دادگستری از مخارج و هزینه های مجددی که در این پروژه صرف شده است تشکیل شود.

این عضو شورا همچنین نسبت به کیفیت پایین آسفالت در خیابان ها اعتراض کرد و گفت: با اینکه هزینه های بسیاری در سال گذشته برای آسفالت خیابان های رشت صورت گرفته اما امروز شاهد کنده شدن و تخریب آن ها هستیم که این امر نشان می دهد کیفیت آسفالت اجرا شده بسیار ضعیف بوده است.

عضو دیگر شورا نیز در حضور شهردار رشت، به بی توجهی شهردار برای پاسخ دادن به نامه های اعضای شورا ابراز نارضایتی کرد و نسبت به اجرای پروژه جمع آوری آب های سطحی در طول روز واکنش نشان داد.

تبدیل شهر به کارگاه عمرانی افتخار نیست

مجید رجبی با بیان اینکه بسیاری از اقدامات امروزی شهرداری در «تبلیغات» تعریف شده است گفت: در اجرای پروژه هایی که هم اکنون در حال اجراست نوبت های کار شبانه نیز پیش بینی شده است اما بی توجه به چنین امکانی، خیابان های شهر برای اجرای پروژه ها بسته می شود و آسایش شهروندان در ترافیک های سنگین مختل می شود.

وی تاکید کرد: در هیچ شهر دنیا اینکه شهر تبدیل به یک کارگاه عمرانی شده باشد افتخار نیست بلکه همگام با اجرای پروژه، حفظ و رعایت آسایش و آرامش شهروندان است که موجب افتخار شهرداری ها است.

عضو کمیسیون توسعه و عمران با بیان اینکه باید نسبت به حفظ آرامش شهروندان حساسیت و توجه بیشتری داشت گفت: باید به نحوی پروژه ها را اجرا کرد که هم اجرای آن ها برای شهروندان قابل لمس باشد و هم اینکه مانع از سلب ارامش مردم شود.

در ادامه عضو دیگر شورا نسبت به نبود مجوز شورا برای ارسال ماشین آلات و برخی کارکنان شهرداری به کربلا اشاره و اظهار کرد: سوال این است که اعزام کارکنان شهرداری و همینطور ارسال ماشین آلات شهرداری به کربلای معلی بدون اطلاع شورا چرا صورت گرفته است؟

محمدحسین کارگرنیا افزود: به عنوان عضو شورا هیچ اطلاعی از اعزام افراد و ارسال ماشین الات شهرداری به کربلا نبودم و جای سوال است که این اعزام ها با مجوز چه نهادی بوده است؟

همچنین عضو دیگر شورا نسبت به ضعیف بودن عملکرد سازمان عمران شهرداری اعتراض کرد و گفت: این سازمان در طی سه سال اخیر بسیار ضعیف عمل کرده است.

مظفر نیکومنش تصریح کرد: باید نسبت به عملکرد این سازمان و مدیرش تصمیم گرفته شود.

بودجه مصوب شورا، فصل الخطاب شورا و شهرداری است

همچنین رئیس شورای رشت با نشان دادن برخی عکس ها از وضعیت کنده کاری ها در کوچه پس کوچه های شهر خواهان توجه و رسیدگی به این مشکلات شد.

مسعود کاظمی گفت: شورا به دنبال مشارکت با شهردار است و انتظار دارد تا پایان عمر شورای چهارم، بخشی از مشکلات شهر به طور کامل رفع شود.

وی تصریح کرد: فضل الخطاب شورا و شهردار، بودجه ای است که از سوی شهرداری ارسال و توسط شورا مصوب شده است لذا دلیل طول کشیدن بررسی برخی لوایح شهرداری که از سوی شهردار دلیل تاخیر در اجرای پروژه ها یا برخی امور مالی می شود به دلیل اینست که لوایح در قالب بودجه نیست.

با این سخنان، شهردار رشت با بیان اینکه روند اجرای پروژه های عمرانی شهر در مسیر مثبت است گفت: در زمان ورودم به شهرداری اسناد طراحی پیاده راه مرکزی در حال مناقصه بود و عملا طرح در زمان اجرا قابلیت تطبیق با واقعیت نداشت.

محمدعلی ثابت قدم با پذیرش ضعف شهرداری در نظارت کافی در اجرای برخی پروژه ها افزود: در زمان اجرای پیاده راه متوجه شدیم که عملا اسناد با مباحث زیرساختی سنخیت ندارد و از سوی دیگر پروژه ظرف مدت چهار ماه اجرا و تکمیل شد اما هنوز از پیمانکاران تحویل گرفته نشده است.

وی با اشاره به لایحه شهرداری مبنی بر مجوز پرداخت هفت میلیارد تومان مازاد بر قرارداد به پیمانکاران پروژه پیاده راه اظهار کرد: این لایحه نزدیک به هشت ماه در داخل شورا باقی مانده است و کمبود منابع مالی یکی از دلایل ضعف اجرا در پروژه است.

شهردار همچنین در پاسخ به اینکه چه نهادی مجوز ارسال ماشین آلات و اعزام کارکنان شهرداری به کربلای معلی برای اربعین حسینی گفت: ابلاغیه وزارت کشور به همه کلانشهرها دلیل این اقدام بوده است اگرچه اطلاعی از اینکه نیاز به مصوبه شورا برای این منظور بوده ایم یا نه ندارم.

ثابت قدم همچنین در باره وضعیت عملکرد سازمان عمران به تعلیق مجوز برداشت سنگ از معدن توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت  و همچنین ندادن مجوز برداشت شن از بستر رودخانه به شهرداری از سوی شرکت آب منطقه ای اشاره کرد و گفت: متاسفانه یکی از دلایل تاخیر در اجرای عملیات های عمرانی برای لندفیل سراوان همین اقدام سازمان صنعت، معدن و تجارت و شرکت آب منطقه ای بود.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با رفع این تعیلق ها، در حال حاضر سازمان عمران در حال آسفالت معابر مورد نظر در لندفیل سراوان است.

شهردار با اشاره به وضعیت آب و هوا برای آسفالت معابر مختلف شهر گفت: با روند طولانی بارندگی هایی که طی دو ماه اخیر شاهد بودیم عملا آسفالت کردن خیابان ها غیرممکن بود.

وی اطمینان خاطر داد: تا پایان سال مطمئنا شهرداری در ارتقای آسفالت و ترمیم کنده کاری های خیابان ها اقدامات لازم را انجام می دهد.

خرید سهام سپیدرد رشت منوط به بررسی کمیسیون های تخصصی شورا

در این جلسه همچنین با دو فوریت لایحه خرید سهام تیم سپیدرود رشت از سوی اعضا به دلیل نیاز به رفع ابهام های موجود در لایحه مخالفت شد و لایحه با یک فوریت به کمیسیون های تخصصی شورا ارجاع داده شد.

اما اعضای شورا در نطق های پیش از دستور جلسه یکصد و شصت و پنجم، بر توجه بیشتر شهردار به بدهی های شهرداری که بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان است، پرداخت همزمان حقوق های تمامی کارکنان و کارگران شهرداری و حرکت بر اساس قانون در بدنه شهرداری تاکید کردند.