اعضای شورا همچنان معترض حقوق معوق کارکنان شهرداری و وضعیت نامناسب آسفالت رشت/دعوت از شهردار برای جواب به سوالات شورانشینان در جلسه شورای شهر رشت مطرح شد:

اعضای شورا همچنان معترض حقوق معوق کارکنان شهرداری و وضعیت نامناسب آسفالت رشت/دعوت از شهردار برای جواب به سوالات شورانشینان

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از گیل نگاه همچنان تذکر اعضای شورای شهر در مورد تعویق حقوق کارکنان شهرداری و وضعیت نامناسب آسفالت و مشخص شدن وضعیت تیم سپیدورد سه موضوع اصلی جلسه  صبح امروز یکشنبه ۱۴ آذرماه شورا با حضور ۱۴ عضو شورای شهر بود. محمود باقری همچنان به دلیل حضور در سوریه غایب صحن شورا است. همچنین روز جهانی معلولین نیز سبب شد تا با حضور مدیرکل سازمان بهزیستی گیلان در صحن شورا بار دیگر موضوعات مربوط به معلولین مورد توجه قرار گیرد.

کاظمی 14 اذر 747x498 - اعضای شورا همچنان معترض حقوق معوق کارکنان شهرداری و وضعیت نامناسب آسفالت رشت/دعوت از شهردار برای جواب به سوالات شورانشینان
مسعود کاظمی رئیس شورا در ابتدای نشست خواستار پرداخت حقوق معوقه کارکنان شهرداری از جمله بازرسین خطوط تاکسیرانی و اتوبوسرانی و پاکبانان شد.‌

او همچنین از کمیسیون‌های بودجه و فرهنگی نیز خواست تا هرچه زودتر وضعیت تیم سپیدرود را تعیین تکلیف کند. کاظمی در پایان خواستار توجه اعضا به عضویت و همکاری با کارگروه خبرنگاران شد.

شیرزاد14 اذر 747x498 - اعضای شورا همچنان معترض حقوق معوق کارکنان شهرداری و وضعیت نامناسب آسفالت رشت/دعوت از شهردار برای جواب به سوالات شورانشینان

فاطمه شیرزاد به عنوان ناطق اول صحن امروز به بیان دغدغه‌های خود پرداخت.  او با اشاره به روز جهانی معلولین گفت:  معابر شهر برای تردد معلولین مناسب نیست.

شیرزاد عدم وجود مدیریت یکپارچه شهری را یکی از مشکلات موجود دانست و عنوان کرد:شهرداری برای آن دسته از ساختمان‌های دولتی  و عمومی برای معلولین مناسب سازی نشده می‌تواند از شروع به کار آن جلوگیری کند.

شیرزاد همچنین با اشاره به برخی از انجمن‌های شکل گرفته مانند اوتیسیم نیز گفت: این انجمن‌ها  نیازمند حمایت بیشتری هستند.

او همچنین افزود:  سه درصد اشتغال معلولین نیز توسط دولت نادیده گرفته شده است. شیرزاد با اشاره به آغاز فصل سرما گفت: با این وجود برخی از مدارس در مرکز شهر سیستم گرمایشی مناسبی ندارند و من خواستار توجه استاندار به این موضوع هستم.

این عضو شورای شهر همچنین به مدرسه استثنایی باغچه بان اشاره کرد و گفت: این مدرسه وضعیت مناسبی ندارد. کف سازی این مدرسه با توجه به شرایط بیماران اوتیسم باید در اولویت قرار بگیرد.

شیرزاد همچنین با فصل سرما و شیوع آنفلونزا خواستار توجه مرکز سلامت شهرداری به این موضوع شد  آگاهی سازی شهروندان از طریق بنرهای هشدار دهنده را خواستار شد.

پرداخت حقوق معوقه و بیمه کارکنان و وضعیت نامناسب آسفالت آخرین موضوعی بود که شیرزاد به آن پرداخت. او آسفالت معابر را یکی از وظایف ذاتی شهرداری عنوان‌کرد و گفت:  شهروندان خواستار بهبود وضعیت هستند شهرداری نیز باید ترمیم چاله‌های سطح شهر را در دستور قرار دهد.

طرح شهر دوستدار کودک

رسولی14 اذر 747x498 - اعضای شورا همچنان معترض حقوق معوق کارکنان شهرداری و وضعیت نامناسب آسفالت رشت/دعوت از شهردار برای جواب به سوالات شورانشینان

ناطق بعدی جلسه رضا رسولی بود او هم در ابتدا روز معلولین و روز دانشجو را گرامی داشت و ابراز  امیدواری کرد انرژی دانشجویان در راستای توسعه شهر کانالیزه شود.

او همچنین با اشاره به روز جهانی معلولین گفت: در کمیسیون ترافیک در سال ۹۳   ایجاد خیابان‌های نمونه شهر در  یک محله برخوردار (بلوار گیلان) و کم برخوردار (بلوار حمیدیان) مصوب شد.

رسولی افزود: این  دو خیابان باید از لحاظ نور٬ فضای سبزه٬ بریدگی و مناسب سازی برای معلولین اصلاح شوند که این طرح به تازگی در بلوار گیلان شروع شده است.

او با بیان اینکه شورای چهارم این اراده را نشان داده است که می‌خواهد تغییر ایجاد کند گفت: با چند واقعیت روبرو هستیم.

رسولی رشت را سالمندترین مرکز استان کشور عنوان کرد و گفت: ۱۰ درصد افراد شهر بالای ۶۰ سال  هستند البته در یک نگاه چشمی دیده نمی‌شوند و این نشان می‌دهد که شهرمان نسبت به این افراد بی رحم است و در برنامه ریزی‌ها دیده نشده‌اند.

او ایجاد فضای مکث را در راستای  تغییرات شورا و شهرداری عنوان کرد و گفت: نباید کاری کنیم تا سالمنئان ما در شهر محبوس باشند.‌

رسولی در ادامه به وضعیت کودکان در شهر اشاره کرد و گفت: متاسفانه فضای شهر رشت برای کودکان نیز مناسب نیست. موضوع شهر دوستدار کودک  نیز با وجود مطرح شدن در شورای چهارم عقیم ماند.

او در ادامه طرح «شهر دوستدار کودک» را در صحن ارائه داد و خواستار بررسی آن در شورا شد. ‌رسولی همچنین از فرشته صدیق یکی از فعالان حقوق کودک و مدیر موسسه «برای فردای کودکانمان» که در تهیه این طرح او را یاری کرده بود تشکر کرد.

طرح سؤال از شهردار

شوقی 14 اذر 747x498 - اعضای شورا همچنان معترض حقوق معوق کارکنان شهرداری و وضعیت نامناسب آسفالت رشت/دعوت از شهردار برای جواب به سوالات شورانشینان

فرهاد شوقی دیگر ناطق جلسه امروز بود. او با اشاره به نطق‌های هفته قبل اعضای شورا در مورد حقوق معوقه و وضعیت بد آسفالت سطح شهر گفت:  به صورت ناشیانه خیابان‌های سطح شهر را آسفالت کردند.

او  افزود: شاهد آسفالت خیابان‌هایی هستیم که در شش ماه گذشته تازه آسفالت شده بودند.

شوقی با اشاره به اقدام شهرداری شهرداری برای ترمیم  خیابان‌های شهر گفت: دمای آسفالت تازه ریخته شده آنقدر پایین بود که به راحتی می‌شد به آن دست زد در صورتی که آسفالت با این دمای پایین دیگر مناسب استفاده نیست.

این عضو شورای شهر با اشاره به تذکر صریح خود در هفته قبل گفت:  با توجه به عدم رسیدگی شهرداری به  تذکرات مطرح شده من به همراه دو تن دیگر از اعضا درخواست طرح سؤال از شهردار را داریم و از ایشان می‌خواهیم در جلسه هفته بعد  با حضور در صحن پاسخگو باشند.

او همچنین با اشاره به تعویق حقوق کارکنان شهرداری گفت: شهرداری نتوانست نظام پرداختی که خودش ارائه داده بود را اجرا کنند.‌

شوقی همچنین در مورد تیم سپیدرود گفت:برنامه ای در شبکه باران در مورد سپیدرود پخش شد که ادعا کرده بود در حالی که با من تماسی گرفته نشده چند تن دیگر از اعضا نیز ادعا کردند تماسی با آنها برقرار نشده بود.

در مورد سپیدرود کم کاری نشده است

علوی14 اذر 747x498 - اعضای شورا همچنان معترض حقوق معوق کارکنان شهرداری و وضعیت نامناسب آسفالت رشت/دعوت از شهردار برای جواب به سوالات شورانشینان

موضوعات مطرح شده در مورد تیم سپیدرود باعث شد تا امیرحسین علوی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در این مورد توضیح دهد.  او با بیان اینکه شورای شهر همیشه به تیم سپیدرود توجه داشته است گفت: حتی کمک ۸۵۰ میلیون به تیم سپیدرود مصوب شده اما هنوز به صحن نیامده است.‌

او افزود: افرادی که در مورد عدم کمک شورا صحبت می کنند یا مطلع نیستند یا کم لطفی می کنند. سپیدرود تیم مردمی است و همیشه مورد حمایت شورا است اما عددهای گفته شده با عددهای لایحه از زمین تا آسمان فرق می کند.

علوی همچنین با اشاره به برخی انتقادها در مورد تعویق بررسی موضوع سپیدرود گفت: با توجه به تعطیلات اربعین این موضوع عقب افتاد و کم کاری صورت نگرفته است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه  با بیان اینکه تمام اعضای شورا نسبت به خرید توسط شهرداری نظر مثبت دارند خواستار تصویب کلیات شد و سپس ‌جزییات و مسایل حقوقی  آن با کار کارشناسی مشخص شود.

محمد علی رفیعی دیگر عضو شورای شهر نیز با بیان اینکه سپیدرود برای رشت و‌ تمام گیلان است گفت: زمزمه هایی است که بعد از خرید تیم سپیدرود اسم آن تغییر کند.

او با اشاره به تغییر نام فوتسال دختران سپیدرود به می رشت سپیدرود افزود: هواداران و ما نسبت به اسم تیم سپیدرود بدون هر گونه پیشوند و پسوند حساس هستیم.

بعد از صحبت های مطرح شده تصمیم گرفته شد امروز عصر در جلسه تلفیق کمیسیون برنامه و بودجه و فرهنگی موضوع خرید تیم سپیدرود توسط شهرداری بررسی شود.

رفاه با کودک کار و اعتیاد جمع نمی‌شود

پارشی شورای شهر 747x498 - اعضای شورا همچنان معترض حقوق معوق کارکنان شهرداری و وضعیت نامناسب آسفالت رشت/دعوت از شهردار برای جواب به سوالات شورانشینان

محمدرضا پارسی مدیرکل بهزیستی گیلان هم با توجه به ۱۲ آذر که روز جهانی معلولین نامگذاری شده است  نیز به دعوت شورا در صحن حاضر شده بود.

او با بیان اینکه وظیفه مهم ما این است نگرش‌ها را نسبت به معلولین عوض کنیم گفت: این افراد قسمتی از افراد جامعه هستند که می‌توانند برای ما افتخار ایجاد کنند و ما وظیفه داریم وظیفه رشد آنها را فراهم کنیم.

پارسی با اشاره به موضوع آسیب اجتماعی گفت: شهر نمی‌تواند با وجود کودک کار و اعتیاد رفاه  داشته باشد.

او با اشاره به برخی تکالیفی که شورا برای رفاه مردم برای خود احساس می‌کند گفت: کلیه امکانات و اختیارات بهزیستی در این راه در اختیار شما است.

پارسی با اشاره به کمبود شهر رشت در پایگاه خدمات اجتماعی گفت: بهزیستی می‌تواند با همکاری شهرداری از سرای محلات استفاده کند.
او همچنین به وضعیت نامناسب خیابان‌ها برای تردد معلولین اشاره کرد و گفت: هنوز استانداردها برای پیمانکاران شهرداران مشخص نشده است.

پارسی با اشاره به طرح مشترکی که با همکاری شهرداری در مورد کودکان کار انجام شد گفت: از دی ماهستال گذشته تاکنون ۱۰۹ کودک کار را شناسایی کردیم. کل خدمات آموزشی و مددکاری بهزیستی منجر به خروج ۱۲ کودک  از چرخه کار شد.

دیگر موضوعی که مدیر کل بهزیستی  به آن اشاره کرد بحث جمع آوری متکدیان بود. او با بیان اینکه از  مهر تا آذر ۷۸ نفر شناسایی شده‌اند گفت: تاکنون ۵۲ تن به خانواده برگشتند و ۱۵ تن نیز در سامانکدهحضور دارند.

پارسی هزینه ساماندهی متکدیان را ۱ میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: تأمین این هزینه برای بهزیستی مشکل است و من در نامه‌ای به دکتر نوبخت  از او خواسته‌ام تا در تامین این هزینه با توجه به تقبل ۲۰۰میلیون تومان شورای شهر به بهزیستی گیلان کمک کنند.

در ادامه جلسه نیز  یک فوریت در نظر گرفتن مشوق عوارضی برای ساخت بناها و فضاهای فرهنگی  و همچنین واگذاری یک واحد آپارتمان به انجمن حمایت از مردم فلسطین به صورت عادی اعلام وصول شد.

شهر 14 اذر 747x498 - اعضای شورا همچنان معترض حقوق معوق کارکنان شهرداری و وضعیت نامناسب آسفالت رشت/دعوت از شهردار برای جواب به سوالات شورانشینان