افتتاح یک طرح بین المللی شیلات در گیلان با حضور استاندار

افتتاح یک طرح بین المللی شیلات در گیلان با حضور استاندار

طرح تحقیقاتی پرورش با هم ماهی خاویاری در قفس با کپور ماهیان در استخرهای خاکی امروز با حضور استاندارگیلان در مؤسسه تحقیقات بین المللی تاس ماهیان دریای خزر در سنگر به بهره برداری رسید.

77189181 85528718fcfae 300x225 - افتتاح یک طرح بین المللی شیلات در گیلان با حضور استاندار


به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از  خبرگزاری آریا از رشتمحمد علی نجفی با اشاره به وجود چند هزار هکتار استخرهای خاکی پرورش ماهی در گیلان گفت: بخش عمده ای از استخر های کپور ماهیان بدلیل دارا بودن عمق و مساحت کافی دارای شرایط لازم برای نصب قفس می باشند، که با برنامه ریزی مناسب و تأمین امکانات لازم در اینگونه از استخرهای خاکی همزمان با پرورش کپور ماهیان می تواند به پرورش به ماهیان خاویاری در قفس اقدام کرد.
وی با اشاره به سفر ریاست محترم جمهوری به استان و تأکید ایشان مبنی بر اهمیت پرورش ماهی در قفس در دنیا خاطر نشان کرد : اگرچه در سفر دکتر روحانی تولید ۱۰ هزارتن ماهی در قفس است در تلاشیم در مدت ۲ سال از ۱۲ هزار تن ماهی پرورش یافته در قفس بهره برداریکنیم.
نجفی با بیان اینکه در روش پرورش همزمان ماهی خاویاری در قفس در استخرهای کپور ماهیان به علت عدم نیاز به زمین یا مصرف آب، میزان سرمایه گذاری اولیه پایین است گفت : با اجرای این طرح در استخرهای خاکی دوره پرورش در قفس کوتاهتر می شود و سختی های کار در دریای متلاطم را هم ندارد.
نجفی با بیان اینکه یکی از مباحث مهم مرتبط با موضوع اقتصاد دریا محوراستفاده از ظرفیت دریا و مواد غذایی درآن است گفت :در حال حاضر بیش از ۶۰۰ کشور دنیا در پرورش ماهی در قفس فعالیت می کنند و این نشان دهنده توجه کشورهای دنیا به اقتصاد دریا محور و بهره مندی شان از پتانسیل مذکور است.
استاندار گیلان با اشاره به برند بودن مؤسسه تحقیقات بین المللی …