افزایش ۴۹ درصدی صدور مجوزهای فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد انزلی درهفت ماهه نخست امسال:

افزایش ۴۹ درصدی صدور مجوزهای فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد انزلی

مدیر بازرگانی سازمان منطقه آزاد انزلی از افزایش ۴۹ درصدی صدور مجوزهای فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد انزلی درهفت ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

82283532 71123799 - افزایش 49 درصدی صدور مجوزهای فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد انزلی

به گزارش خبر فوری رشت ، رضا قلیزاده با اعلام این خبر اظهار کرد: تعداد مجوزهای فعالیت اقتصادی صادر شده از ابتدای امسال تا کنون یک هزار و ۲۲ مجوز یوده در حالی که درمدت مشابه سال گذشته ۶۸۴ فقره مجوز صادر شده است.
وی با اشاره به تمدید برخی از مجوزها در نیمه نخستین امسال تاکید کرد:از مجموع یک هزار و ۲۲ مجوز، ۴۶۸ فقره از این آمار جزء مجوزهای تمدید شده است.
مدیر بازرگانی سازمان منطقه آزاد انزلی افزود: این مجوزها برای فعالیت های اقتصادی همچون صادرات و واردات، فعالیت های خدماتی، فنی مهندسی، تولیدی، شغلی و تجاری صادر شده است.
قلیزاده یادآور شد: از این تعداد مجوزها ۲۶۹ فقره درحوزه صادرات و واردات و ۲۳۸ فقره نیز مجوز فعالیت های خدماتی مربوط به مشاغل پیمانکاری، فعالیت های مرتبط با صنعت گردشگری و غیره صادر و یا تمدید شده است.
وی افزود: ۲۴ فقره مجوز نیز درحوزه فعالیت های فنی و مهندسی، ۶۸ فقره تولیدی و ۲۷ مجوز شغلی نیز برای کارمندان دولتی شاغل در محدوده منطقه که خواهان اعمال معافیت های مالیاتی بر حقوق خود هستند صادر شده است.
قلیزاده عملیاتی سازی مدیریت یکپارچه در اعمال مزایا و معافیت های قانونی برای فعالان اقتصادی منطقه ، رونق فضای کسب و کار در سطح منطقه ، فعالسازی واحد های راکد صنعتی و تجاری ، اجرای طرح های گردشگری ،زیرساختی و عمرانی و برنامه های متنوع نمایشگاهی و خدماتی اجرا شده در سه سال اخیر در این سازمان را از مهمترین دلایل دستیابی به این میزان رشد عنوان شده بیان کرد.
به گزارش خبرنگار ایرنا؛ منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.
مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان ۱۰۰ درصد در منطقه، امکان فعالیت بانکها و موسسات مالی – بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی – تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.