الاکلنگ شورا در انتخاب شهردار محمد ابراهیم خلیلی

الاکلنگ شورا در انتخاب شهردار

به گزارش رشت۲۰؛شورای اسلامی شهر رشت قطعا طی روزهای آتی، ایام پرکاری را پیش روی خود خواهد داشت. مسلما انتخاب شهردار، اولین وظیفه مهمی است که بر عهده اعضای شورای شهر قرار دارد. اولین انتخاب شورا، در آغاز دوره پنجم، در فرصتی کوتاه با استعفای شهردار، دفترش بسته شد و الزاما انتخاب دوم را در مقابل آنان قرار داد.

پس حالا و در شرایط فعلی، الاکلنگی را در نظر بگیرید که امروز یک کفه آن، با سنگینی وزن شورائیان به عنوان مسئول در مدیریت شهری به زمین نشسته است و کفه دیگر آن به عنوان جایگاه مدیر در شهر، به هوا رفته و خالی است. در این حال، تصمیم شورا باید کفه خالی را به نحوی پر کند که تعادل لازم در روند مدیریت شهر برای ایام باقیمانده دوره پنجم شورایی، به صورتی مطلوب فراهم آید. حال سوال این است؛ وزن لازم برای ایجاد تعادل و توازن در مدیریت شهر را اعضای محترم شورا، با چه سنگ معیاری، به اندازه خواهند کرد؟ مشخصه های این گزینش چیست؟ توازن در امر مدیر و مدیریت شهر، برای ادامه یک روند کارساز مدیریتی، چگونه تعیین خواهد شد؟ آیا باز‌هم آزمون و خطایی در پیش است؟ و یا اینکه اعضای محترم شورا با تجاربی که بدست آورده اند، این بار در حد اعتبار خود و وزن شهروندان رشتی، که همیشه جزء اولین ها و بهترین ها بوده اند را، در تصمیمی عاقلانه و کارآمد بروز خواهند داد؟

به نظر می رسد در شرایط زمانی و مکانی فعلی، اعضای محترم شورا، در دوره پنجم، برای انتخاب شهردار دوم‌خود، باید هفت سنگِ دقیق، سنجیده و اساسیِ ابهام زدائی، قدرت تمرکز، قوه تشخیص، طراحی مجدد تجربه، برنامه محوری، توان اعتماد سازی و درایت در تصمیم‌ گیری درست را، برای ایجاد توازن در کفه خالی الاکلنگ انتخاب شهردار، بر کفِ دستانِ خود که قانون، آن را نیرومند کرده است، بگیرند. و سپس هفت شاخص، برای هفت سنگِ در دستان‌ِ خود ، به شرح ذیل را، به مدد گیرند که:

۱- مخاطبان شورا (شهروندان) چه کسانی هستند؟ تصمیمات آن ها قرار است چه کسانی را راضی و تقاضاهای چه کسانی‌را برآورده کند؟ و آن ها می خواهند با انتخاب خود چه محصولِ با مزیت و کیفیتی را، به عنوان شهردار رشت، به شهروندان رشتی، که همواره در بیان و گفتار، برترین و بهترین بودنشان را می سرایند و ستایش می کنند، هدیه دهند؟.

۲- شهروندان (مخاطبان شورا) چه انتظاراتی را در این‌ انتخاب سرنوشت ساز، از اعضای شورای منتخب خود دارند؟ و امیدوارند انتخاب شورا، چه مشکل و مسئله ای را در زندگی شهری شهروندان، مورد توجه و حل و فصل خود قرار دهد و منتخب شورا از پس آن برآید و برای آینده و در سطح شهر برای آنان راحتی و آرامش را بوجود آورد؟

۳- چه مشکل و مسئله ای در شهر رشت برای رشتوندان نجیب و صبور وجود دارد، و یا چه هدفی شما دارید که نتوانسته اید به آن نایل شوید، که برای رفع و دستیابی به آن ها، دست به کار انتخاب مجدد شده اید؟

۴- باید بپذیرید که انتخاب اول شما به هرصورت موفق از آب در نیامد و باری از مسائل موجود شهری را، آن طور که باید، از دوش شهروندان رشتی بر نداشت، پس حالا برای جلب اعتماد از دست رفته مردم و تحت تاثیر قرار دادن مجدد مخاطبان خود، صریح و صادقانه، تامل کنید که، علاقه مندید تا محصول تصمیم دوم شما، در شرایط فعلی، قادر باشد کدام مسئله موکلان اتان را در سطح شهر مرتفع کند و بتواند کمکی شایان به افزایش نرخ رفاه و توسعه خدمات شهری برای مردم شهر در شهر رشت باشد؟

۵- در مرحله اول هر انتخاب، تشخیصِ درستِ نیازها و تمرکز جدی بر آن ها، تعیین کننده رابطه متقابل متکی بر اعتماد بین شما و مردم است، بنابراین ایده و نظر شما برای خدمت به شهروندان‌، در شرایط حاظر، با تمایز و تشخیص درست مشکلات مرتبط و سپس با تجویز صحیح یک نسخه و پیشنهاد کار ساز، نتیجه بخش خواهد شد، حالا صادقانه تعیین کنید و در صورت امکان به اطلاع عموم هم برسانید که، گزینه مورد نظرتان را، با کدامین شاخصه ها و چگونه برآورد کرده و سپس انتخاب خواهید کرد؟

۶- تردید نداشته باشید که تصمیم‌ دوم شما هم بی کم و کاست و بی نقص نخواهد بود، اما کافی است که مدبرانه بهترین گزینه را برای حل و فصل مشکلات شهر و رسیدن به هدف مدیریتی و سازمانی، از میان کاندیداهای موجود انتخاب کنید(ترجیحا از بدنه شهرداری براساس تجربه ای که وجود دارد)، تا به شهروندان شریف نشان دهید که مسئولیت انتخاب خودتان را، با پاسخگویی منطقی به شهروندان، متعهدانه،پذیرا هستید. تجربه نشان داده است که کار آمد ترین تصمیم ها، زمانی اتخاذ می شود که برای اعتراضات و نارضایتی های منطقی، پاسخ هایی متقاعد کننده و واضح داشته باشید.

 

۷- ترس از شکست‌ می تواند عاملی باز دارنده در تصمیمی که می خواهید بگیرید، باشد. به همین دلیل، یکی از بهترین راه های جلوگیری از شکست مجدد این است که، به خاطر داشته باشید که تصمیم اتخاذ شده امروز شما، به هیچ وجه فردی نیست و بر اساس خرد جمعی و در یک جمع شورایی، که اکنون از تجربه خوب و مفیدی هم برخوردارند، گرفته شده است. وظیفه شما به پایان‌بردن قابل قبول و رضایت مندانه در دوره ای است که کسوت خدمت در آن دوره را، به عنوان خدمتگزار مردم،به شهروندانِ شهر اولین ها پوشیده اید. پس تحت هر شرایطی به تاثیر گذار بودن تصمیمی که سرنوشت ساز خواهد بود، و در تاریخ ماندگار می شود ، صادقانه، متعهدانه و مقیدانه(‌که تحقیقا همین طور هم هست) صبورانه بیاندیشید. چرا، چون چند صباح دیگر کفه الاکلنگ انتخاب شهردار، در شهر رشت، همچنان یک طرفش بر روی زمین و طرف دیگرش مثل امروز، بر هوا نباشد و برای بار سوم مجبور به انتخاب و الاکلنگ سواری نشوید!

 

رشت۲۰: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.