امکانات اورژانس گیلان جوابگوی نیازهای استان نیست مدیرگروه طب اورژانس گیلان:

امکانات اورژانس گیلان جوابگوی نیازهای استان نیست

مدیرگروه طب اورژانس گیلان با بیان اینکه در بعضی روزهای سال به‌دلیل گردشگرپذیر بودن، جمعیت استان به دو برابر افزایش می‌یابد گفت: حتی اگر استانداردهای بهداشتی و درمانی برای ساکنان استان به‌طور کامل فراهم شود، باز هم به امکانات بیشتری نیازمندیم.
139501031756078357392004 - امکانات اورژانس گیلان جوابگوی نیازهای استان نیست

وحید منصف کسمایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت: بیش از ۴۰ سال است که طب اورژانس براساس نیاز جامعه در دنیا ایجاد شده و با بررسی همه جانبه، بیماران را به‌صورت تخصصی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ساماندهی می‌کنند.

مدیر گروه طب اورژانس گیلان با بیان اینکه حضور پزشکان طب اورژانس، بیماران و کارکنان بخش اورژانس را از سرگردانی نجات می‌دهد گفت: آمارها در دنیا نشان می‌دهد میزان مرگ و میر و نقص عضو در بیمارستان‌هایی که پزشک طب اورژانس دارند پایین آمده و رضایتمندی بیماران افزایش یافته است.

منصف با بیان اینکه در گیلان ۷ پزشک متخصص طب اورژانس در مرکز آموزشی درمانی پورسینا رشت حضور دارند که ۵ نفر آنها عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان هستند افزود: ۴ پزشک طب اورژانس در بیمارستان شهید بهشتی انزلی و ۲ پزشک طب اورژانس در بیمارستان سیدالشهدا لاهیجان مستقر هستند.

وی با اشاره به اینکه دیگر مراکز درمانی هم نیازمند استفاده از خدمات پزشکان طب اورژانس هستند گفت: مرکز آموزشی درمانی رازی رشت با وجود نیاز به این تخصص ویژه به‌علت نبودن زیرساخت‌های لازم، فاقد این تخصص است که دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای تکمیل این زیرساخت‌ها در تلاش است.

عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات تروما جاده‌ای گیلان با اشاره به آمار بالای تصادفات وحادثه خیزی و گردشگر پذیر بودن این استان که در بعضی روزهای سال، جمعیت آن به دو برابر افزایش می‌یابد تصریح کرد: حتی اگر استانداردهای بهداشتی و درمانی برای ساکنان استان به‌طور کامل فراهم شود، باز هم به امکانات بیشتری نیازمندیم.

منصف با بیان اینکه صرف اضافه شدن و گسترش پایگاههای اورژانس استان برای خدمت رسانی بهتر و سریعتر کافی نیست اعلام کرد: تامین بودجه کافی و نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده و به‌کارگیری آمبولانس‌های تخصصی جهت انتقال امن و ایمن بیمار باید بیش از پیش مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه اورژانس هوایی با توجه به شرایط اقلیمی استان ما باید زمینه سازی شود گفت: بعد از تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز و کارهای مطالعاتی دقیق، اورژانس هوایی برای انتقال بین بیمارستان‌های استان می‌تواند کارایی لازم را داشته باشد.

مدیر گروه طب اورژانس علوم پزشکی گیلان از تربیت ۸ دستیارمتخصص طب اورژانس در دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد و افزود: ۸ دستیار تخصصی طب اورژانس نیز در سال ۹۵ پذیرش شده‌اند و آموزش می‌بینند.

منصف کسمائی با بیان اینکه از آغاز اجرای طرح تحول سلامت از سال ۹۳ آمار بیماران بسیار افزایش یافته است گفت: ورودی اورژانس مرکز آموزشی درمانی پورسینا افزون بر ۱۵۰ هزار نفر در سال است که تا ۲۰۰ هزار نفر هم می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر مراجعه کننده به اورژانس مرکز آموزشی درمانی پورسینا رشت داریم اعلام کرد: بیش از ۲۴ هزار نفر در سال فقط در بخش اورژانس ۲ این مرکز بستری می‌شوند و بقیه بیماران مراجعه کننده در بخش‌های مراقبت‌های ویژه و دیگر بخش‌ها بستری و تحت درمان قرار می‌گیرند.

مدیر گروه طب اورژانس گیلان افزود: در بدترین شرایط هم خدمات اورژانس در بیمارستان‌ها به مردم ارائه می‌شود اما امید است با برون رفت از چالش مالی دانشگاه علوم پزشکی گیلان شرایط دستگاه‌ها و تجهیزات معیوب استان مطلوب شده و مردم از بهترین خدمات بهره مند شوند.

منصف کسمایی با اشاره به اینکه عملکرد پرستاران متخصص و آموزش دیده در حوزه اورژانس تاثیرگذار است گفت: پذیرش دانشجو در گرایش کارشناسی ارشد پرستاری اورژانس در گیلان می‌تواند بهره وری خدمات رسانی اورژانس‌ها را به استانداردهای جهانی بیش از پیش نزدیک سازد.