انتشار کتاب «موانع حقوقی حمایت از خبرنگاران در مخاصمات مسلحانه» به قلم فرشاد نوروزپور

انتشار کتاب «موانع حقوقی حمایت از خبرنگاران در مخاصمات مسلحانه» به قلم فرشاد نوروزپور

به گزارش رشت۲۰و به نقل از گیل خبر،  این کتاب در سه فصل اصلی، از منظر حقوق بشردوستانه و رویه عملی به مسائل مربوط به حمایت حقوقی از خبرنگاران و رسانه‌ها در مناطق تحت مخاصمات مسلحانه بین‌المللی و ملی پرداخته است.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - انتشار کتاب «موانع حقوقی حمایت از خبرنگاران در مخاصمات مسلحانه» به قلم فرشاد نوروزپور

در معرفی این کتاب آمده است: «رسانه‌ها و خبرنگاران آنها از طریق پوشش خبری مخاصمات تاثیر شگرفی بر نظر افکار عمومی و دولتمردان داشته و دارند. همین مسأله موجب حساسیت برخی گروه‌های درگیر نسبت به نقش و عملکرد خبرنگاران در این زمینه شده و نیروهای متخاصم تلاش می‌کنند تا با فشار بر خبرنگاران، مانع پوشش جنایات جنگی خود شوند. بر همین مبناست که تلاش‌های بین‌المللی متعددی در قالب معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی برای حمایت از خبرنگاران صورت گرفته است اما حمایت از خبرنگارن بدون حد و مرز نیست. امروزه شاهد مصادیق فراوانی از نقض حقوق خبرنگاران در مناطق تحت مخاصمه هستیم اما باید دید چه نوع فعالیت هایی مشارکت خبرنگار در عملیات خصمانه محسوب شده و در صورت احراز این موضوع، چه عکس‌العملی در قبال آن مجاز است؟»

کتاب «موانع حقوقی حمایت از خبرنگاران در مخاصمات مسلحانه» نوشته فرشاد نوروزپور، فعال حوزه رسانه و ارتباطات و دانشجوی دکتری حقوق بین‌الملل عمومی، در ۱۰۰ صفحه، با بهای ۴۵۰.۰۰۰۰ ریال، توسط انتشارات دانشگاهی «سنجش و دانش» منتشر شده است.