انتقاد عجیب مدیرکل محیط زیست گیلان از ساخت موج شکن در انزلی!

انتقاد عجیب مدیرکل محیط زیست گیلان از ساخت موج شکن در انزلی!

به گزارش رشت۲۰، عصر روز گذشته قربانعلی محمدپور در نشستی از ساخت موج شکن انزلی انتقاد کرد و آن را عاملی برای تخریب محیط زیست دانست. محمدپور در این خصوص مدعی شد: توجه به مطالعات زیست محیطی قبل از احداث پروژه‌های عمرانی در همه جای دنیا امری پذیرفته شده است بنابراین انتظار داریم در گیلان نیز مسئولان پیش از اجرای یک طرح به این امر توجه بیشتری داشته باشند.

محمدپور به اجرای پروژه‌های عمرانی در گیلان بدون توجه به مسائل زیست محیطی اشاره کرد و افزود:‌ در ده سال گذشته پروژه‌های زیادی در استان گیلان به دست برخی مسئولان بدون انجام بررسی‌های لازم و انجام مطالعات زیست محیطی اجرا شده‌اند.

این ادعای محمدپور در شرایطی است که ساخت موج شکن تقریبا در تمام اسکله ها یک امر معمول بوده و برای حفاظت تاسیسات ساحلی از خطر امواج و مقابله با تاثیر آنها ساخته می‌شود.

3

پیش از اینکه موج شکن‌های انزلی احداث گردد کانال مابین انزلی و غازیان همانند خلیجی بود که کشتی‌های تجارتی به منظور تخلیه و بارگیری یا مصون ماندن از امواج وطوفان دریا در آنجا پناه آورده به اسکله‌ها پهلو گرفته یا روی لنگری می‌ایستادند. اما امواج دریا، تاداخل کانال را می‌کوبید و به شناورهای مستقر در خلیج آسیب می‌رسانید. از این رو نیاز به احداث موج شکن‌ها احساس گردید.

قابل تامل آنکه وجود مشکلات بسیار زیاد محیط زیستی در سطح استان این روزها از چشم مدیرکل حفاظت از محیط زیست گیلان دورمانده و وی تاکید عجیب و خاصی بر روی ساخت موج شکنی انزلی دارد.