انعقاد تفاهم نامه همکاری منطقه آزاد انزلی و سازمان امور اراضی

انعقاد تفاهم نامه همکاری منطقه آزاد انزلی و سازمان امور اراضی

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد انزلی از امضاء تفاهم نامه همکاری بین سازمان منطقه آزاد انزلی و سازمان امور اراضی کشور خبرداد.

82302136 71160914 - انعقاد تفاهم نامه همکاری منطقه آزاد انزلی و سازمان امور اراضی

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزادانزلی، علیرضا اورنگی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان امور اراضی کشور و رضا مسرور رییس هیات مدیره و مدیر عامل این سازمان دیدار کرد .
در این دیدار ضمن اشاره به توانمندی های مناطق آزاد در حفاظت از حریم اراضی کشاورزی ، در خصوص توسعه روابط و همکاری های مرتبط فی مابین سازمان منطقه آزاد انزلی و سازمان امور اراضی به تبادل نظر پرداختند.
بنا بر این گزارش در این دیدار دو طرف پیرامون صیانت و حفاظت از اراضی کشاورزی حاصل خیز محدوده منطقه آزاد انزلی که یکی از اولویت های این سازمان بوده ،همکاری مشترک در زمینه توسعه و تقویت یگان حفاظت از اراضی و اقدامات انجام شده در خصوص عکس برداری هوایی از محدوده منطقه گفت و گو کرده و تفاهم نامه همکاری مشترک در راستای نظام مندکردن موقعیت و کاربری اراضی زراعی منطقه منعقد کردند.
در این تفاهم نامه اشاره شده است که انجام نقشه برداری و تهیه نقشه کاداستر زراعی که در نظام برنامه ریزی و توسعه بخش کشاورزی بسیار مهم و ارزشمند بوده است بر عهده سازمان منطقه آزاد انزلی باشد و در عین حال ارایه ضوابط و مقررات تعیین اراضی زراعی و نیز تصویر هوایی لازم برای تهیه نقشه کاداستر بر عهده سازمان امور اراضی کل کشور خواهد بود.
بر اساس رویکرد و چارچوب طرح جامع منطقه آزاد انزلی حفظ اراضی مستعد و حاصلخیز کشاورزی منطقه به منظور استمرار معیشت کشاورزان و حفظ و تقویت تولیدات کشاورزی منطقه و حمایت از شهروندان و جوامع محلی از برنامه های و سیاستهای اجرای شده از سوی این سازمان است.
پس از این دیدار رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به همراه رییس سازمان امور اراضی کشور و معاونین و مدیران دو سازمان از طرح های زیر ساختی و تجاری و گردشگری این منطقه شامل مرکز تفریحات دریایی ، فاز تجارت و گردشگری و مجتمع بندری کاسپین بازدید کردند.
منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است؛ کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
معافیت مالیاتی ۲۰ ساله از تاریخ بهره برداری انواع فعالیت های اقتصادی ، آزادی کامل ورود و خروج سرمایه، آزادی مشارکت سرمایه گذار خارجی تا سقف ۱۰۰ درصد و معافیت گمرکی برای ورود مواد اولیه ، قطعات و ماشین آلات مورد نیاز کارخانه ها ، فعالیت بورس کالای منطقه ، اجرای کالای همراه مسافر و اعمال قانون ارزش افزوده برای کالاهای ساخته شده در منطقه آزاد به داخل کشور از مهمترین مزایای ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی تولیدی در منطقه آزاد انزلی است.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال جنوب ، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر ، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه ، کراسنودسک در ترکمنستان ، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان ، دسترسی از طریق راه های مناسب ، به بازارهای مصرف کشورهای همسود ( CIS ) ، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.