بازار خودروهای وارداتی از رکود خارج شد

بازار خودروهای وارداتی از رکود خارج شد

به گزارش رشت۲۰ ; برخی فعالان بازار معتقدند هفته گذشته همزمان با افزایش قیمت‌ در بازار خودروهای وارداتی، برخلاف انتظار میزان نقل‌ و انتقالات صورت‌ گرفته نیز با رشد نسبی همراه شد.

با توجه به پیوستگی بازار خودروهای داخلی و وارداتی نوسان قیمت خودروهای داخلی تاثیر مستقیمی بر بهای خودروهای خارجی در بازار می‌گذارد. برخی فعالان بازار معتقدند هفته گذشته همزمان با افزایش قیمت‌ در بازار خودروهای وارداتی، برخلاف انتظار میزان نقل‌ و انتقالات صورت‌ گرفته نیز با رشد نسبی همراه شد. به گونه‌ای که در این مدت بسیاری از معاملات بازار به خودروهای خارجی اختصاص داشته که همین موضوع باعث شد کارشناسان بازار اعلام کنند که بازار خودرو از رکود خارج شده و به‌اصطلاح تکان خورده است.

 

از طرفی فعالیت دلال‌ها نیز دوچندان شده زیرا آنها درنظر دارند بازار برخی مدل‌های پرتقاضا را به‌صورت کاذب و غیرواقعی داغ کنند. از این‌رو شنیده می‌شود خودروهای کره‌ای اقتصادی که تا چند ماه گذشته قیمتی کمتر از نیم‌میلیارد تومان داشتند، اکنون در نزدیکی مرز یک‌میلیارد تومان قرار دارند و بار دیگر سودای شکستن رکورد در بازار آزاد را در سر می‌پرورانند. هیوندای سانتافه یکی از خودروهایی است که در حال حاضر برای نسخه‌های فول ۶ رادار، قیمتی حدود ۹۰۰ میلیون تومان را به خود می‌بیند. این در حالی است که هفته‌های گذشته قیمت این خودرو کمتر از ۹۰۰ میلیون تومان بود. از ‌آن‌جایی که کیا سورنتو رقیبی دیرینه برای هیوندای سانتافه به‌شمار می‌رود، نوسانات قیمتی هر یک از این خودروها، تاثیر مستقیمی بر قیمت دیگری خواهد گذاشت. بر این اساس برخی کارشناسان و فعالان بازار معتقدند افزایش یافتن قیمت سورنتو بار روانی و تاثیرگذاری در صعودی‌شدن قیمت سانتافه در بازار دارد. این در حالی است که تقاضا برای خرید این کراس‌اوور کره‌ای نیز با وجود نوسانات قیمت همیشه وجود دارد. همچنین با رشد نرخ ارز و بی‌ثباتی بازار طی هفته گذشته، بار دیگر قیمت تویوتا راوفور مدل ۲۰۱۸ با افزایش چشمگیر همراه شد و رکورد بی‌سابقه‌ای از خود به‌جا گذاشت.

اما در هفته جاری با تثبیت بازار خودرو، قیمت این کراس‌اوور ژاپنی در بازار تهران در محدوده یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان آرام گرفت.

تویوتا C-HR هیبرید نیز از دیگر خودروهای وارداتی رکوردشکن محسوب می‌شود که فاصله خود را با مرز یک‌میلیارد تومان بسیار کم کرده است. این خودرو با تیپ استایل، قیمتی حدود ۹۵۰ میلیون تومان دارد که به عقیده بسیاری از فعالان بازار، پرداخت چنین مبلغی در شرایط کنونی برای خرید این خودرو چندان منطقی به‌شمار نمی‌رود.

 

البته به نظر می‌رسد این افزایش قیمت تنها مختص تویوتا C-HR هیبرید نبوده و دیگر هیبریدهای موجود در بازار نیز از این رویه پیروی کرده‌اند. به‌عنوان مثال لکسوس NX300h هفت کلید مدل ۲۰۱۷ با قیمت تقریبی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومانی در بازار ارزش‌گذاری شده است. همچنین هیوندای سوناتا هیبرید تیپ +GLS با بهای ۸۲۰ میلیون تومان خریدوفروش می‌شود. این در حالی است که رقیب هموطنش یعنی کیا اپتیما هیبرید که تعداد بسیار محدودی از آن به تازگی مجوز اخذ پلاک ملی دریافت کرده است، قیمتی حدود ۸۹۰ میلیون تومان دارد که به عقیده فروشندگان خودرو در بازار، علت این اختلاف قیمت، پایین بودن تیراژ عرضه به بازار است.

در انتها نیز محصولات رنو در بازار با افزایش نسبی قیمت تثبیت شدند که بر این اساس بهای معاملاتی رنو کولئوس مدل ۲۰۱۸ حدود ۹۳۰میلیون‌تومان و رنو تلیسمان مدل ۲۰۱۸ حدود ۷۷۰میلیون‌تومان تخمین زده می‌شود.