بازتاب مراسم تشییع و تدفین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در رسانه‌های خارجی

بازتاب مراسم تشییع و تدفین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در رسانه‌های خارجی

مراسم تشییع و تدفین پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که با حضور میلیونی مردم صبح امروز در تهران آغاز شد، با خاکسپاری ایشان در جوار امام راحل (ره) پایان یافت. این رویداد بازتاب گسترده ای در رسانه‌های جهان داشت.

57415314 300x200 - بازتاب مراسم تشییع و تدفین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در رسانه‌های خارجی

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایسنا، ‌خبرگزاری رویترز در این باره گزارش داد: ایران در یک نمایش وحدت به رئیس‌جمهور پیشین خود ادای احترام و با وی خداحافظی کرد. صدها هزار ایرانی روز سه‌شنبه در مرکز تهران برای خاکسپاری علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور پیشین این کشور تجمع کردند تا وحدت خود را برای تکریم این فرد مصلحت گرای جمهوری اسلامی نشان دهد. رفسنجانی که روز یکشنبه در سن ۸۲ سالگی در بیمارستانی در شمال تهران از دنیا رفت در حرم آیت‌الله روح الله خمینی، شخصی که جریان انقلاب اسلامی ایران را هدایت کرد و جمهوری اسلامی را  بنیان نهاد، به خاک سپرده شد. سیاست های هاشمی رفسنجانی در طول حیات سیاسی‌اش حامیان و به طور مشابه مخالفانی را به همراه داشت، اما امروز در مراسم خاکسپاری وی از هر دو گروه برای نشان دادن همبستگی و اتحاد خود حضور یافتند.

رویترز در ادامه گزارش خود آورده است: وی که به عنوان یکی از ستون‌های انقلاب شناخته می‌شد، نفوذ زیادی در ایران داشت. آیت‌الله خامنه ای، رهبر ایران در پیام خود در پی درگذشت علی اکبر هاشمی رفسنجانی تاکید کرد که آن‌ها نزدیک به ۶۰ سال روابط دوستانه با یکدیگر داشتند و اختلافات سیاسی هرگز نتوانست این روابط را از بین ببرد. در شب‌های گذشته خیابان‌های تهران پر شد از بیلبوردهایی که تصاویر هاشمی رفسنجانی را نشان می‌داد. پیکر رفسنجانی در یک تابوت فلزی که عمامه‌اش روی آن قرار داشت، پس از تشییع در طول خیابان انقلاب واقع در مرکز تهران برای دفن به حرم منتقل شد؛ جایی که ده‌ها هزار ایرانی در سرمای زمستان برای عزاداری در آن حضور پیدا کردند.

همچنین شبکه الجزیره گزارش داد که ده‌ها هزار ایرانی عزادار به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم ایران روز سه‌شنبه در دانشگاه تهران برای برگزاری مراسم خاکسپاری اکبر هاشمی رفسنجانی حضور یافتند. آیت‌الله خامنه ای که در کنار وی حسن روحانی رئیس‌جمهور و علی لاریجانی رئیس مجلس ایستاده بودند، در برابر  پیکر هاشمی رفسنجانی نماز خواندند. سپس هزاران ایرانی پیکر وی را تا حرم آیت‌الله خمینی که در آن جا به خاک سپرده شده است، مشایعت کردند. رفسنجانی که در سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷ رئیس‌جمهور ایران بود، روز یکشنبه در اثر ایست قلبی از دنیا رفت. در مراسم خاکسپاری وی تمامی مقامات بلندپایه ایران حضور پیدا کردند.

الجزیره در ادامه گزارش داد: در پی درگذشت رفسنجانی پیام های تسلیت فراوانی در داخل و خارج از ایران  منتشر شد. حتی کاخ سفید در اقدامی بی‌سابقه از زمان انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ تاکنون که به قطع روابط تهران و واشنگتن منجر شد، پیامی تسلیت به این مناسبت فرستاد.

شبکه بی‌بی‌سی نیز در گزارشی آورده است:‌ جمعیت گسترده‌ای از مردم در مراسم خاکسپاری رئیس‌جمهور پیشین ایران شرکت کردند. روز سه‌شنبه صدها هزار نفر از مردم ایران در مرکز تهران پایتخت این کشور حضور یافتند تا علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور پیشین ایران در سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷ را تشییع کنند و به خاک بسپارند. آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر معظم ایران نماز این مراسم را برگزار کرد. سپس عزاداران پیکر آیت‌الله رفسنجانی را تا فاصله‌ای از دانشگاه تهران محل برگزاری این مراسم همراهی کردند. علی اکبر هاشمی رفسنجانی که فردی پرنفوذ در ایران بود، روز یکشنبه در اثر ایست قلبی درگذشت. افراد مختلف از هر دو گروه اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در مراسم خاکسپاری وی شرکت کردند. پیکر وی در جوار آیت‌الله خمینی رهبر انقلاب اسلامی به خاک سپرده شد. بسیاری از مقامات کشورهای خارجی در گذشت وی را تسلیت گفتند و به این مناسبت پیام فرستادند. وزارت امور خارجه آمریکا نیز رفسنجانی را چهره‌ای برجسته خواند و با خانواده او ابراز همدردی کرد.

روزنامه گاردین نیز در گزارش خود با تاکید بر حضور صدها هزار نفری مردم ایران در مراسم تشییع و خاکسپاری نوشت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی  رئیس‌جمهور سابق ایران در حالی در تهران دفن شد که هم تندروها و هم اصلاح‌طلبان در این مراسم حضور داشتند. عزاداران پوسترهای چهره رفسنجانی را در دست داشتند و در تقدیر از وی شعار سر می دادند.

گاردین در ادامه نوشت: تابوت حامل آیت‌الله رفسنجانی به دلیل ازدحام جمعیت با سرعت بسیار کمی به سمت حرم آیت‌الله خمینی رهبر انقلاب اسلامی حرکت می‌کرد، جایی که وی سرانجام در آن به خاک سپرده شد. رفسنجانی، یار نزدیک بنیانگذار و رهبر ایران، در سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷ رئیس‌جمهور بود.

شبکه سی ان ان نیز در گزارشی نوشت: صدها هزار نفر ایرانی امروز در داخل و خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران، واقع در مرکز پایتخت برای برگزاری مراسم تشییع رئیس‌جمهور پیشین این کشور حضور به هم رساندند. نماز این مراسم را آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم ایران برپا کرد و حسن روحانی رئیس‌جمهور علی لاریجانی رئیس پارلمان و صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه نیز در کنار وی حضور داشتند. دولت ایران به مناسبت درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

همچنین خبرگزاری فرانسه با اشاره به حضور بسیار گسترده مردم ایران در مراسم تشییع و خاکسپاری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گزارش داد: ازدحام جمعیت به قدری زیاد بود که خودروی حامل تابوت پس از دو ساعت توانست از میان جمعیت عبور و به سمت حرم آیت‌الله خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی واقع در جنوب تهران حرکت کند؛ جایی که پیکر رئیس‌جمهور پیشین ایران در آنجا دفن شد.

علاوه بر این شبکه یورونیوز گزارش داد:‌ صدها هزار نفر از مردم ایران روز سه‌شنبه به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای  رهبر معظم ایران در دانشگاه تهران حضور یافتند تا برای آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی مراسم تشییع و خاکسپاری برگزار کنند. ایران در تکریم رئیس‌جمهور پیشین خود مراسم چند ساعته برپا کرد و استفاده از اتوبوس و مترو نیز برای شرکت کنندگان رایگان بود.

رسانه‌های صهیونیستی از جمله روزنامه هاآرتص و تایمز آواسرائیل مراسم تشییع و خاکسپاری رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را پوشش دادند.

به گزارش ایسنا، بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی و عربی بازتاب گسترده‌ای از اخبار مربوط به درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و چگونگی و کیفیت برگزاری مراسم تدفین وی ارائه دادند.

روزنامه ایندیپندنت، نیویورک تایمز، واشنگتن پست، اینترنشنال بیزینس تایمز بوستون گلوب، تایمز آوایندیا و تعدادی دیگر به ارائه گزارش هایی از این مراسم پرداختند.