بازدیدهای متقابل ناوگروه‌های حاشیه خزر موجب صلح و دوستی در منطقه است استاندار گیلان:

بازدیدهای متقابل ناوگروه‌های حاشیه خزر موجب صلح و دوستی در منطقه است

استاندار گیلان گفت: بازدیدهای متقابل ناوگروه‌های حاشیه خزر تحکیم روابط دوستانه، امنیت پایدار و تقویت صلح و دوستی را در منطقه رقم می‌زند.

139501071702212177411474 - بازدیدهای متقابل ناوگروه‌های حاشیه خزر موجب صلح و دوستی در منطقه است

به گزارش خبر فوری رشت ، به نقل از روابط عمومی استانداری گیلان؛ محمدعلی نجفی در دیدار با فرمانده ناوگروه رزمی ارتش روسیه، بازدیدهای متقابل ناوگروه‌های حاشیه خزر را  موجب تحکیم روابط دوستانه این کشورها دانست و اظهار داشت: این بازدیدها  اقدامی مثبت برای  امنیت پایدار در دریای صلح و دوستی خزر است.

نماینده عالی دولت در استان گیلان اعلام کرد: ایران و روسیه با همکاری کشورهای منطقه دریای خروشان و طوفانی خزر را به دریای صلح و دوستی و آرامش تبدیل کرده‌اند.

وی با بیان اینکه این گونه تعاملات و گسترش  روابط دریایی موجبات توسعه پایدار روابط  متقابل بین دو کشور ایران و روسیه می‌شود، گفت: پس از استقلال روسیه و کشورهای حاشیه دریای خزر، روابط دوستانه خوبی بین دو کشور ایران و روسیه برقرار شد و اکنون نیز ادامه دارد.

استاندار گیلان اظهار کرد: تلاش ما بر این است تا در جهت تحکیم روابط دو کشور گام‌های موثر و ارزنده‌ای برداشته شود.

نجفی به سفرهای خود به استان‌های آستاراخان، مسکو و ماحاچ قلعه اشاره کرد و افزود: تفاهم نامه‌ها و روابط دوستانه خوبی بین  دو کشور ایران و روسیه در حال رشد و توسعه است.

استاندار گیلان با اشاره به رونمایی از مجسمه عمرخیام درسفر اخیر هیئت گیلانی به استان آستراخان بیان کرد: این مجسمه هدیه‌ای از سوی گیلان به استان آستراخان روسیه بود.

وی به تفاهم نامه بین دانشگاه گیلان و دانشگاه آستراخان و تبادل دانشجویان دو دانشگاه اشاره کرد و افزود: تعدادی از دانشجویان آستراخانی هم اکنون نیز در دانشگاه گیلان بوده و مردمان ما با علاقه‌مندی پذیرای این دانشجویان هستند.

نجفی به اقدامات خوب صورت گرفته در بخش بنادر، تجاری، حمل و نقل و تسهیل روابط تجاری و صادرات بین دو کشور ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: این اقدامات منجر به تقویت امنیت پایدار و تقویت روابط می‌شود.

استاندار گیلان به دیدارهای مکرر بین روسای جمهور ایران و روسیه اشاره کرد و افزود: تعدد دیدارهای مقامات دو کشور در این سطح کم سابقه بوده است.

وی داشتن اندیشه‌های مشترک در بحث‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را گویای دوستی بیشتر دو کشور دانست و گفت: امیدوارم در ایام حضور خود در گیلان با فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی که گیلان از آوازه بلندی در این فرهنگ برخوردار است آشنا شوید.

استاندار گیلان همچنین با اشاره به اقدمات خوب صورت گرفته در توسعه بنادر گیلان اظهار داشت: توسعه بنادر استان در ۲ بخش بنادر موجود و ایجاد بندر کاسپین با ظرفیت ۲۰ میلیون تن در حال انجام است.

وی افزود: با توجه به توسعه روابط تجاری دو کشور باید میزان حجم صادرات و واردات در سطح بالاتری شکل گیرد و در این راستا نیازمند توسعه بنادر هستیم که اکنون در گیلان در حال انجام است.

نجفی همچنین به اجرای راه آهن سراسری جنوب به شمال مسیر نوستراک و تکمیل این  قطعه در  گیلان اشاره کرد و آن را اقدامی مثبت در افزایش تبادلات تجاری دانست.

انتهای پیام/