با ادعای علت اصلی ردصلاحیت نماینده رشت؛  آیا واعظی به جعفرزاده ضرر زد؟

با ادعای علت اصلی ردصلاحیت نماینده رشت؛ آیا واعظی به جعفرزاده ضرر زد؟

به گزارش رشت۲۰ ; روز گذشته انتقادات محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری از ردصلاحیت های شورای نگهبان حواشی فراوانی را ایجاد کرد. وی در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد: عده‌ای رفتند و با شورای نگهبان صحبت کرده‌اند و به آنها گفته شد که «شما از برجام و دولت حمایت کرده‌اید، به همین دلیل رد صلاحیت شده‌اید»

اما تنها نماینده ای که به عنوان مصداق در صحبت واعظی مطرح شد، غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت بود که واعظی با اعلام این که خودش این حرف را از جعفرزاده نشنیده اعلام کرد که وی به این دلیل ردصلاحیت شده است.

 

هرچند علت اصلی اصلی ردصلاحیت جعفرزاده به صورت رسمی اعلام نشده است، اما این که رئیس دفتر رئیس جمهور از میان حدود ۹۰ نماینده ردصلاحیت شده تنها او را مثال می زند هم یک فرصت به نظر می رسد هم یک تهدید برای این نماینده! البته مشخص است که جعفرزاده به دلیل رای دادن به برجام ردصلاحیت نشده است، چون خود شورای نگهبان هم در نهایت آن را تصویب کرده است. به نظر می رسد منظور واعظی حمایت های همیشگی نماینده رشت از برجام باشد که در این زمینه مصاحبه های متعددی داشته است. البته طبق اصل ۸۴ قانون اساسی «هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسایل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید.» اما این که شورای نگهبان چنین موردی را برای ردصلاحیت تایید کند کمی دارای ابهام است و همین کار جعفرزاده را سخت تر می کند.

 

پیش از این انتقادات مصداقی شخصیت ها از ردصلاحیت کاندیداها چندان کارایی نداشته است. به طور مثال در انتخابات گذشته مجلس خبرگان، مرحوم آیت الله هاشمس رفسنجانی انتقادات تندی را درباره ردصلاحیت سید حسن خمینی بیانکرد که در نهایت فایده ای نداشت. بعد از آن بعضی بر این عقیده بودند که انتقادات تند مرحوم هاشمی مزید بر علت شد که دیگر سید حسن خمینی در انتخابات حضور پیدا نکند. البته مشخص است که عده ای نیز این باور را داشتند که سید حسن خمینی تنها به دلیل عدم شرکت در آزمون خبرگان ردصلاحیت شده است و انتقادات امثال هاشمی رفسنجانی تاثیری در آن ندارد.

 

البته گفتنی است در روزهای گذشته آیت الله جنتی از بررسی جدی پرونده های کاندیداهای انتخابات مجلس در این شورا خبر داده است و اعلام کرده است ممکن است افراد دیگر نیز به صحنه انتخابات باز گردند. مشخص است حضور نماینده رشت به خاطر رای بالای دوره گذشته اش به شور انتخاباتی این دوره نیز کمک می کند، اما شاید نیز اظهارات رئیس دفتر رئیس جمهوری سبب شود که پرونده جعفرزاده با دقت بیشتری بررسی شود. طی چند روز آینده مشخص می شود که اظهارات واعظی به جعفرزاده کمک می کند یا او را به صورت رسمی از گردونه رقابت خارج خواهد کرد.