با بستنی‌فروشی برای ایران طرفدار جمع کردم | حذف ۹۰ بی‌احترامی به خواسته مردم است جهانبخش: فحش دادن به بازیکن سیتی کار اشتباهی است

 با بستنی‌فروشی برای ایران طرفدار جمع کردم | حذف ۹۰ بی‌احترامی به خواسته مردم است

به گزارش رشت۲۰-لژیونر ایرانی تیم برایتون انگلیس به خبرورزشی گفت: از موقعی که فهمیدم فوتبال چیست و شاید آن موقع هنوز توپ فوتبال را هم ندیده بودم، برنامه ۹۰ را می‌دیدیم. بعد از بازی منچسترسیتی و برایتون بیش از هر چیز یک عکس بولد شد. تصویر درگیری علیرضا جهانبخش و واکر، مدافع راست سیتی. او با پیشانی ضربه‌ای به علیرضا زد، اما در کمال تعجب، داور از زمین بازی اخراجش نکرد. این اتفاق کافی بود تا کاربران ایرانی گوشی به دست، به پیج واکر حمله‌ کنند. این اتفاق بهانه‌ای بود برای گفتگو با علیرضا. با او از روز‌های بی‌خبری‌اش سؤال کردیم و در ادامه به اتفاقات جام ملت‌ها رسیدیم. علیرضا درباره سیل اخیر هم حرف‌های مهمی به زبان آورد.

مشروح گفتگو با خبر ورزشی بدین شرح است:

 

*علیرضا بعد از جام ملت‌ها کمتر مصاحبه کردی و بیشتر از فضای رسانه‌ها دور بودی. دلیل خاصی داشت؟

یکی از دلایلش این بود که باید در آن زمان به باشگاهم برمی‌گشتم و تمرکزم را برای بازی‌ها می‌گذاشتم. بلافاصله بعد از جام ملت‌ها باید به برایتون ملحق می‌شدم. به خاطر حضور در این مسابقه از تمرینات و بازی‌های باشگاهی دور بودم. یک مقدار زمان برد تا بتوانم دوباره جایم را پس بگیرم. همه این داستان‌ها باعث شد بخواهم بیشتر روی فوتبال تمرکز کنم و به قول شما از مصاحبه‌ها و فضای رسانه‌ها دور بودم. یک مقدار هم حساسیت وجود داشت و سعی کردم دور باشم. نمی‌خواستم حاشیه‌ای درست شود. واقعاً تمام فکرم این بود که بتوانم جایگاهم را بگیرم. خدا را شکر الان دوباره به ترکیب تیم برگشته‌ام. بازی‌های متوالی داریم و می‌خواهم شرایط طوری باشد که در همه بازی‌ها به میدان بروم.

* هنوز خیلی‌ها حسرت قهرمان نشدن تیم ملی در آسیا را می‌خورند. هنوز به جام ملت‌ها فکر می‌کنی؟

راستش تا یک هفته، ۱۰ روز بعد از جام ملت‌ها من از نظر روحی و روانی شرایط خوبی نداشتم. شرایط تیم و کادر فنی واقعاً مثبت بود برای اینکه صد در‌صد قهرمان شویم. انتظار ما هم همین بود. فکر می‌کردیم با توجه به همین شرایط، یک پای فینال باشیم. قدرتمند بودیم. با قدرت هم مسابقات را شروع کردیم. واقعاً تورنمنت برایمان متفاوت بود. همه این‌ها باعث شد تا به این نتیجه برسیم حق‌مان است یک پای فینال باشیم منتها همیشه جام را به تیمی نمی‌دهند که حقش بوده. بعضی‌ها وقت‌ها نتایج تغییر می‌کند، مثل چیزی که در بازی ژاپن اتفاق افتاد. واقعاً چه کسی فکرش را می‌کرد آن‌طور ببازیم؟ من شک ندارم اگر به فینال می‌رفتیم قهرمان می‌شدیم. در بازی ژاپن معادلات واقعاً به‌هم خورد. نباید فراموش کرد ناملایمتی‌هایی هم در حق تیم ملی شد. می‌‎شد به تیم آرامش بیشتری بدهند تا تمرکز ما هم بیشتر باشد. من به شخصه معتقدم تیم ملی برای یک یا دو گروه نیست و برای یک کشور است. نتایج تیم واقعاً روی روحیه ۸۵ میلیون ایرانی اثرگذار بود. با هر برد تیم واقعاً مردم خوشحال می‌شدند. اگر ما قهرمان می‌شدیم که واقعاً یک خوشحالی عمومی اتفاق می‌افتاد. افتخار بزرگی برای کشور بود. همه دوست داشتند تیم قهرمان شود ولی ناملایمتی‌ها واقعاً زیاد بود. این رفتار‌ها هم واقعاً ناراحت‌کننده بود. با این حال ما تمرکزمان را روی بازی‌ها گذاشته بودیم. آن‌طور که لیاقتش را داشتیم کار پیش نرفت. به جامی که حق‌مان بود نرسیدیم. در فوتبال این اتفاق‌ها می‌افتد.

* اتفاقاتی در صدا و سیما افتاد که باعث انتقاد موافقان تیم ملی هم شد. گریه‌های خیابانی، انتقاد‌ها و…

راستش را بخواهید من به این داستان‌ها دقت نکردم. همین که تلویزیون بازی‌های تیم ملی را نشان داد تا مردم ببینند نکته مثبتی بود. ما به عنوان بازیکن خیلی انتظاری نداریم ولی خب معتقدیم نباید در رسانه‌ای که اسمش صدا و سیماست، بحث سلیقه شخصی باشد. این رسانه ملی است. باید ملی فکر کند. وقتی ما حرف حمایت از فوتبال و تیم ملی را می‌زنیم، مثلاً آنجا که باید از برنامه‌هایی که برای مردم مهم هستند، درست حمایت نمی‌کنیم. گاهی این رفتار‌ها عجیب است.

* شفاف‌تر صحبت می‌کنی؟ منظورت تعطیلی برنامه ۹۰ است؟

منظور من از سلیقه شخصی دقیقاً همین موضوع است. من راجع به عادل نمی‌خواهم حرف بزنم. صحبت من درباره برنامه ۹۰ است. یادم هست از موقعی که فهمیدم فوتبال چیست و شاید آن موقع هنوز توپ فوتبال را هم ندیده بودم، برنامه ۹۰ را می‌دیدیم. چون این برنامه واقعاً اثرگذار بود. من همیشه دوشنبه‌ها را دوست داشتم، چون می‌دانستم این برنامه پخش می‌شود. بچه که بودم خیلی بیشتر ۹۰ را دنبال می‌کردم. تقریباً هیچ برنامه‌ای را از دست نمی‌دادم. ۹۰ واقعاً جذاب و لذت‌بخش بود و به همین خاطر وقتی ناگهان این برنامه را حذف می‌کنند، قشنگ به همان سلیقه شخصی برمی‌گردد. من فکر می‌کنم تعطیلی برنامه ۹۰ بی‌احترامی به خواسته، سلیقه و اکثریت مردم ایران است. واقعاً هم ناراحت‌کننده است. مثلاً در هلند شبکه فاکس اسپورت است یا در انگلیس شبکه اسکای اسپورت. این شبکه‌ها هر روز تلاش می‌کنند جزئیات بیشتری از فوتبال نشان دهند. حتی شبکه اضافه می‌کنند، چون فوتبال تأثیرگذار است و مردم از آن لذت می‌برند. در ایران ولی برعکس است. برنامه ۹۰ در این سال‌ها باعث شد تا چه استعداد‌هایی از دل فوتبال ما بیرون بیاید؟ باز هم می‌گویم من درباره عادل حرف نمی‌زنم درباره ۹۰ حرف می‌زنم. عادل را همه می‌شناسند. به نظرم این کار سلیقه‌ای بود که ۹۰ را حذف کردند. این بی‌احترامی به نظر مردم برای من عجیب است. واقعاً این تفاوت‌هایی است که بین ما و دیگران وجود دارد.

* به جام ملت‌ها برگردیم. بعد از بازی با ژاپن چه اتفاقی در رختکن تیم ملی افتاد؟ آیا کی‌روش خداحافظی کرد؟

بله، هم کارلوس کی‌روش و هم دستیارانش از تمام بچه‌ها خداحافظی کردند. همه در آن لحظه واقعاً ناراحت بودیم. ۸ سال فوق العاده با کی‌روش داشتیم. من چه در فوتبال و چه در خارج از زمین چیز‌های زیادی از کی‌روش یاد گرفتم. در این سال‌ها من از لحظه لحظه حضور در تیم ملی لذت بردم. سعی کردم از او چیز‌های زیادی یاد بگیرم. کی‌روش در بخش اعظمی از دوران بازیگری من سهیم است. سعی می‌کنم ارتباطم را با او حفظ کنم. هنوز هم از این مربی یاد بگیرم. برای کی‌روش آرزوی موفقیت می‌کنم. امیدوارم بعد از کی‌روش بهترین تصمیم برای تیم ملی گرفته شود. ما در این چند سال مسیر خوبی داشتیم. او به فوتبال ما در آسیا و دنیا شخصیت داد.

* دلیل این ارتباط نزدیک شما و دیگر بازیکنان با کی‌روش چه بود؟

کارلوس واقعاً برای ما همه جوره مبارزه می‌کرد. او همیشه و حتی در بدترین شرایط حامی ما بود. برای همه چیزمان می‌جنگید. برای تیم ملی هر کاری می‌کرد و تعهد بالایی داشت. همه بازیکنان واقعاً او را دوست داشتند و به خاطر همین در این سال‌ها کسی علیه او حرف نزد. همه می‌دانستیم او بهترین تصمیم را می‌گیرد و خیلی وقت‌ها به صلاح ما کار می‌کند.

* بحث درباره انتخاب مربی زیاد است. اسم‌هایی هم مطرح می‌شود. فکر می‌کنی باید چه کسی مربی تیم ملی شود؟

نمی‌توانیم از کار‌هایی که کی‌روش برای تیم ملی کرد چشم‌پوشی کنید، هر چند شاید بگویند او نتیجه‌گرا بوده است. به نظر من ما در این چند سال پیشرفت زیادی کردیم و اعتبار زیادی در آسیا و دنیا به دست آوردیم. امیدوارم مربی بزرگی بیاید و بتوانیم این راه را ادامه دهیم. نسل خوبی از بازیکنان در تیم ملی حضور دارند. همه باتجربه هستند و می‌توانند فوق العاده اثرگذار باشند. مربی جدید، جای مانور زیادی در تیم ملی خواهد داشت. به امید خدا بعد از کی‌روش مسیر تیم ملی، درست و خوب ادامه پیدا کند و با مدیریت درست بتوانیم موفقیت بیشتری به دست بیاوریم. مخصوصاً اینکه جام جهانی قطر در پیش است.

 

* حرف از مربیانی، چون زیدان و مورینیو و… هم شد.

راستش من زیاد در جریان نیستم ولی امیدوارم مربی بزرگی بیاید. مهم این است که کسی بیاید که واقعاً مثل کی‌روش متعهد باشد.

* کمی هم درباره اتفاق اخیر بعد از بازی سیتی و برایتون حرف بزنیم. آن درگیری تو با واکر و بعد حمله هواداران به پیج این بازیکن…

دوستان نزدیکم تصاویری از کامنت‌های مردم برایم فرستاند. درگیری در فوتبال همیشه هست. در آن صحنه من واکر را شارژ کردم. می‌خواستم توپ را بگیرم منتهی بیرون رفته بود. من قدمی برداشتم که پایم روی کمر او خورد. راستش من فکر کردم ماجرا تمام شده ولی در ادامه واکر آن حرکت را انجام داد که صد در‌صد کارت قرمز داشت. کارشناس‌ها هم گفتند کارت قرمز داشته. برایم عجیب است با VAR هم صحنه را دیدند و چطور شد اخراجش نکردند. واکنش مردم برای من دو بعد داشت. بعد اول این حس حمایت، دلگرمی و قوت قلبی بود که دادند. در عین حال من بی‌احترامی به کسی را دوست ندارم و موافق نیستم؛ این هم شاید به وضع کلی کشورمان برمی‌گردد. حجم انبوهی از کامنت‌های ایرانی‌ها را دیدم که برای واکر گذاشته بودند. قطعاً شاید برای او و انگلیسی‌ها عجیب باشد. همان‌طور که گفتم این بحث از یکطرف به خاطر حمایت مردم به من دلگرمی می‌دهد ولی از سوی دیگر به خاطر بعضی بی‌احترامی‌ها و ناسزا‌ها ناراحتم می‌کند. من اصلاً بی‌احترامی را تأیید نمی‌کنم. فحش دادن به بازیکن سیتی کار اشتباهی است، چون این چیز‌ها در زمین فوتبال اتفاق می‌افتد.

مکث

لیاقت مردم بیشتر از اینهاست

سیل نوروز، سال ۹۸ را برای همه ایرانی‌ها بد شروع کرد. علیرضا جهانبخش هم در این باره می‌گوید: «واقعاً ناراحت‌کننده بود. من دورادور همه چیز را می‌دیدم. متأسفانه در زمانی که قرار بود ایران شاد باشد و نوروز به همه خوش بگذرد، این بلای طبیعی اتفاق افتاد و همه را اذیت کرد. سیل از گنبد هم شروع شد و به گلستان و شیراز و لرستان و… حالا هم به خوزستان و آبادان رسیده است. قلبم از این سیل به درد آمد. آینده خانواده‌ها و بچه‌هایشان تحت الشعاع قرار گرفت ولی این همدلی و اتحاد مردم چقدر زیبا بود و نشان از فرهنگ بالای ایرانی‌ها داشت. اتفاقی که در شیراز افتاد فوق العاده بود. همه مردم به هم کمک می‌کردند.» او مکثی می‌کند و ادامه می‌دهد: «مردم ما مردم فوق العاده‌ای هستند. خیلی سازگارند. به جرأت می‌گویم ایرانی‌ها سازگارترین مردم جهان هستند. با بدترین شرایط و سختی‌ها کنار می‌آیند. آقایان لیاقت مردم ایران بیشتر از اینهاست. حق‌شان بیشتر از اینهاست. نباید فقط به دنبال این باشند که مشکلات را لحظه‌ای حل کنند، باید مشکلات بلندمدت حل شود. به نظرم با یک مقدار رسیدگی و مدیریت بهتر می‌شد این مشکلات حل شود. این‌قدر آسیب‌دیدگی زیاد نباشد. متأسفانه مدیریت درست نشد. امیدوارم که از حالا به بعد حداقل جبران شود تا مردم حداقل زندگی را داشته باشند.»

مکث

با بستنی‌فروشی برای ایران طرفدار جمع کردم!

اخیراً ویدئویی جالب منتشر شد از علیرضا جهانبخش. او در یک کانکس بستنی‌فروشی، بستنی می‌فروخت و برای ایران طرفدار جمع می‌کرد. علیرضا در این باره با خنده می‌گوید: «این ویدئو مربوط به قبل از جام جهانی است. یکی از شبکه‌های هلندی از بازیکنانی که در جام جهانی حاضر خواهند بود مصاحبه می‌گرفت. برای مصاحبه جایی رفتیم. آنجا یک آقایی هم بود که بستنی می‌فروخت. شبکه آنجا را اجاره کرد و به من و بازیکن مراکشی گفتند که به بچه‌ها بستنی بدهید و برای خود طرفدار جمع کنید. ما هم بستنی را می‌دادیم و می‌گفتیم به این شرط که طرفدار تیم ملی باشید. آن اتفاق نزدیک شهر آلکمار اتفاق افتاد و فکر کنم اگر هم به کسی بستنی نمی‌دادم باز هم طرفدار تیم ملی ایران بودند.»