با حضور دوبلور پیشکسوت کشور؛ نخستین و تنها مرکز فنی و پشتیبانی سینمایی شمال کشور افتتاح شد

با حضور دوبلور پیشکسوت کشور؛ نخستین و تنها مرکز فنی و پشتیبانی سینمایی شمال کشور افتتاح شد

به گزارش رشت۲۰ ;و به نقل از ایران امروز، در افتتاحیه‌ی این مرکز که با حضور سید امیر مصباح معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، سجاد کوچکی نژاد رئیس گروه امور هنری، سینمایی و سمعی و بصری اداره ‌کل، قاسم مصفا مدیر روابط عمومی اداره کل و  جمعی از خبرنگاران برگزار شد، استاد چنگیز جلیلوند دوبلور باسابقه‌ی کشورمان ضمن ابراز خرسندی از فراهم شدن فضایی برای امر دوبلاژ در استان گیلان گفت: ظرفیت‌های خوبی در گیلان برای آموزش دوبلاژ موجود است  و علاقه‌مندان بسیاری نیز در این استان برای فراگیری این هنر وجود دارند.

 

IMG_3876

وی با بیان اینکه گیلان سومین استانی است که از یک مرکز فنی و پشتیبانی مجهز سینمایی برخوردار می‌شود، اظهار داشت: امیدواریم باعلاقه و پشتکار هنرمندان و هنرجویان گیلانی بتوانیم کارهای بزرگ‌تری را در این استودیو دوبله کنیم.

جلیلوند  به افول دوبله در ایران نیز اشاره کرد و  گفت: زمانی که بعد از ۲۵ سال به ایران بازگشتم با دوبله‌ای مواجه شدم که بیشتر روخوانی بود تا دوبله و این امر ناراحت‌کننده است  ،  البته استعدادهای خوبی در میان جوانان حضور دارند اما دوبله به کیفیت قدیم نیست.

IMG_3929

وی با بیان اینکه آموزشی در این زمینه وجود ندارد و هر آنچه که امروز در حوزه دوبلاژ مشاهده می‌شود همان استعدادهای است خود دوبلورها دارند، افزود: کسی تلاش نکرده  است تا استعدادهای این جوانان را شکوفا کند و قطعاً با پرورش استعدادها می‌توانیم آینده خیلی بهتری برای دوبلاژ متصور باشیم.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه امروز دیگر دوبلاژ در کشور خریداری ندارد، ادامه داد: سینمایی برای نمایش فیلم دوبله‌شده در کشور نیست، بسیاری از دوبلورها دوست دارند تلاش خود را در عرصه سینمایی ببینند، نمایش فیلم‌های دوبله‌شده سبب مشخص شدن نقاط ضعف و قوت دوبلورها می‌شود.

IMG_3842

جلیلوند نبود تمرینات مناسب از سوی دوبلورها، درآمد کم و نبود انگیزه کافی را نیز از دلایل افت دوبله در ایران دانست و تصریح کرد: امروز دوبله در ایران ماشینی شده و با توجه به تفاوت‌های بسیار با دوبله سال‌های قدیم، کیفیت گذشته را ندارد.

وی، موسسه اکسون در رشت را دارای امتیازات ویژه خواند و گفت: حتی در تهران نیز چنین موسسه چندمنظوره‌ای وجود ندارد و امیدواریم روند حرفه‌ای این موسسه ادامه یابد.

IMG_3885

در ادامه، سید امیر مصباح معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با ابراز خرسندی از افتتاح این مرکز و تلاش‌های صورت گرفته برای تجهیز آن از سوی مدیران موسسه اکسون گفت: اکثر فعالیت‌های مراکز هنری به‌صورت تک منظوره ارائه می‌شود اما در این مرکز هنرجویان علاقه‌مند به دوبله می‌توانند از ابتدا آموزش‌های لازم را زیر نظر استادان مطرح دوبله کشور چون خسرو خسروشاهی و چنگیز جلیلوند فراگرفته و سپس از طریق همین مرکز در این حرفه مشغول به فعالیت شوند.

وی با اشاره به تجهیزات بکار رفته در موسسه اکسون عنوان کرد: تجهیزات بکار رفته در این موسسه کاملاً مطابق با استانداردهای روز در امر دوبلاژ و صداگذاری است و وجود چنین مرکزی در استان گیلان برای پیشرفت فعالیت‌های هنری  و سینمایی استان، ملزوم و مایه مباهات است.

IMG_3872

مصطفی رفیعی عضو هیئت‌مدیره موسسه اکسون نیز در این جلسه ضمن قدردانی از حمایت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در جهت ایجاد و به ثمر رسیدن این مجموعه گفت: جا دارد که از تعامل و همکاری مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان جناب آقای دکتر فاضلی، معاون محترم هنری و سینمایی اداره کل جناب آقای مصباح،  جناب آقای  کوچکی نژاد رئیس گروه امور هنری، سینمایی و سمعی و بصری اداره ‌کل و همه‌ی پرسنل خدوم اداره کل و عزیزانی که در این راه ما را یاری و حمایت کردند تشکر و قدردانی کنم و امیدوارم که بتوانیم با دعوت از اساتید مطرح دوبله کشور در جهت آموزش علاقه‌مندان این رشته‌ی هنری گام مؤثری در جهت ارتقای این هنر در استان و کشور برداریم.

وی خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک با اکران یک فیلم سینمایی دوبله‌شده در این موسسه در خدمت علاقه‌مندان به سینما خواهیم بود.

رفیعی تأکید کرد: به‌زودی از برند گروه صنعتی « محرم» حامی دوبلاژ گیلان در برنامه‌های آتی این موسسه رونمایی خواهد شد.

عکس : تارا مرادی

https://irnen.ir/wp-content/uploads/IMG_3868-1024x682.jpg

https://irnen.ir/wp-content/uploads/IMG_3859-1024x682.jpg

https://irnen.ir/wp-content/uploads/IMG_3808-1024x683.jpg

https://irnen.ir/wp-content/uploads/IMG_4023-1024x683.jpg

https://irnen.ir/wp-content/uploads/IMG_3967-1024x683.jpg

https://irnen.ir/wp-content/uploads/IMG_3957-1024x683.jpg

https://irnen.ir/wp-content/uploads/WhatsApp-Image-2019-12-15-at-18.42.37-1-1024x616.jpeg

https://irnen.ir/wp-content/uploads/IMG_4054-1024x683.jpg

https://irnen.ir/wp-content/uploads/IMG_4043-1024x683.jpg