با ۸ کاندیدارشتی های اصیل اکثریت قابل توجه لیست عقلانیت و توسعه را دارند

با ۸ کاندیدارشتی های اصیل اکثریت قابل توجه لیست عقلانیت و توسعه را دارند

  به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از رشت رویایی- لیست حامیان گفتمان عقلانیت و توسعه در حالی دو روز پیش منتشر شد که اکثریت قابل توجهی از این لیست ۱۱ نفره را رشتی های اصیل تشکیل می دهند.

photo_2017-04-24_19-06-41-620x620

رشت، شهری است کوچک اما پر جمعیت که مجموعه ای از قومیت های مختلف در گوشه و کنار آن زندگی می کنند. اگر چه گیلک زبان ها در این شهر اکثریت قالبی را دارند اما قومیت های دیگر همچون تالش زبانان، آذری زبانان نیز اقلیت های قابل احترامی هستند که حق دارند در یک فرآیند قانونی و از طریق صندوق های رأی در مصدر تصمیم گیری بنشینند. اما حامیان گفتمان عقلانیت و توسعه به واسطه ی علاقه و اعتقادی که به شهروندان اصیل رشتی دارند، هشت کاندیدای اصیل رشتی را در فهرست ۱۱ نفره خود دارند که تعداد قابل توجهی به نظر می رسد. جز یک ائتلاف، در هیچ یک از ائتلاف های دیگر این تعداد کاندیدای رشتی اصیل وجود ندارد. اینک مروری خواهیم داشت بر سوابق این هشت نفر.

اسماعیل حاجی پور، یکی از خوشنام ترین چهره های رشت با ۳ سال سابقه اجرایی سر لیست ائتلاف حامیان مردمی گفتمان عقلانیت و توسعه است. او که زمانی معاون فرماندار رشت بود، در ۶ شهر گیلان نیز شهردار بوده است. حاجی پور در شورای چهارم نیز از چهره های تأثیر گذار همراه با جریان عقلانیت و توسعه بود.

دکتر رضا رسولی که در رشته ی شهر سازی تحصیل کرده، یکی از اصیل ترین کاندیداهای رشتی است. این مهندس ترافیک که در مقطع دکتری در رشته شهر سازی تحصیل کرده از علاقمندان جدی فرهنگ و فرهنگ دوستان رشتی است و این را در چهار سالی که عضو شورای چهارم بوده ثابت کرده است. جلال الدین محمد شکریه، ریس اتاق اصناف گیلان و نایب رییس اتاق اصناف کشور از دیگر چهره های اصیل رشتی حاضر در لیست حامیان عقلانیت و توسعه است که از چهره های خوشنام شهر است و تعصب او روی رشت زبانزد است.

فاطمه شیرزاد، تنها بانوی حاضر در لیست حامیان عقلانیت، از معدود چهره های اصیل رشتی حاضر در شورای چهارم بود که از زمینه دفاع از حقوق کارگران و اقشار آسیب دیده از مسیر عقلانیت و توسعه موفق بوده است.

محمد حسین واثق کارگرنیا، فرمانده سابق نیروی انتظامی رشت نیز از چهره های اصیل رشتی است که در زمینه رفع مشکلات ترافیکی در تعامل شورا- شهرداری و راهنمایی و رانندگی می توانند تآثیر گذار باشد.

مهندس حسین سماک چی، از خانواده معروف سماکچی نیز از چهره های شناخته شده و اصیل رشتی است. او که با رتبه ۶۲ کنکور سراسری به دانشگاه راه یافته مدرک مهندسی عمران را از دانشگاه تهران گرفته و کارشناسی ارشد ژئوفیزیک – زلزله شناس است.مهندس سماک چی از موسسین مدارس پروفسور سمیعی و مدرس فیزیک و عضو سازمان نظام مهندسی در شورای پنجم می تواند وزن شورا را در حوزه ی زیر ساخت سنگین تر کند.

مهندس مهرداد ورزلدوست که در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده است یکی از جوانان ررشتی اصیل و محبوب رشت است که مجمع مشورتی توسعه شهرستان رشت و مشاور توسعه شهر شهردار رست است. ورزلدوست در بین جوانان رشت از محبوبیت خاصی برخوردار است. در کنار این هشت نفر، دکتر مختار جباری نیز اگر چه اصالتا آذری زبان است، اما متولد رشت است و هیچگونه تعصب توقیفی دارد. او از نخبگان سیاسی و اجتماعی رشت است دکتر جباری دارای دکترای اندیشه سیاسی غرب است.

او ۱۶ سال مدیر مرکز مطالعات و پژوهش های اجتماعی رییس سابق شورای پژوهشی معاونت اجتماعی دادگستری گیلان است. او در سال ۱۳۷۶ مشاور استاندار بود و از دو سال پیش در مقام مشاور عالی شهردار رشت به نظریه پردازی در زمینه موضوعات توسعه شهری پرداخته است.

آنچه در لیست حامیان گفتمان عقلانیت و توسعه لحاظ شده، دغدغه مثبت مردم رشت نسبت سرنوشت شهر خودشان است.

حامیان مردمی گفتمان عقلانیت و توسعه با هر گونه قومیت گرایی مخالف هستند؛ اما در مقابل تعصب شدید به قیمت حذف بخشی از همشهریان از امکانات شهری را نیز بر نمی تابند. کسانی که رشت را دوست دارند و دوست  دارند تنها رشتی ها بر مصدر امور قرار بگیرند می توانند تنها به رشتی ها رأی دهند، اما این مسأله را در نظرداشته باشند که عقلانیت و توسعه یکی از دو رکن مهم تفکرعقلانیت و توسعه است که درآن حذف های قومیتی با استفاده از قوه قهریه جایگاهی ندارد.

با این اوصاف لیست حامیان عقلانیت و توسعه مجموعه ای از اکثریت چهره های متخصص رشتی و دو کاندیدا از اقلیت های قومی است. مردم می توانند به کاندیداهایی رآی دهند که با نگاه آنها همخوانی بیشتری دارد.