بحران کم‌آبی در شالیزارهای فومن؛ کشاورزان نگرانند

بحران کم‌آبی در شالیزارهای فومن؛ کشاورزان نگرانند

به گزارش رشت۲۰ ؛محمدرضا محسنی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت مشکل کم‌آبی در برخی از شالیزارهای شهرستان فومن را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: حدود ۷۰ هکتار از شالیزارهای شهرستان فومن با معضل کم‌آبی مواجه هستند و باید هر چه سریع‌تر اقدامات لازم جهت جلوگیری از وارد آمدن خسارت سنگین به آنها انجام شود.

فرماندار شهرستان فومن با بیان اینکه افزایش دما در خرداماه از جمله دلایل اصلی کم شدن آب و ایجاد مشکل برای مزارع است بیان کرد: ۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی از طریق کانال آب دریافت می‌کنند و بقیه نیز به‌صورت سنتی کشت می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر به‌علت افزایش دما، کمبود بارش و پایین آمدن آب رودخانه‌ها اراضی کشاورزی دچار مشکل کم‌آبی هستند خاطرنشان کرد: شالیزارهایی که از طریق کانال‌ها آب دریافت می‌کنند معمولاً در مدت زمان دریافت آب دچار مشکل می‌شوند.

محسنی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون ذخیره آب پشت سد خوب است اما سطح آب رودخانه‌ها پایین آمده است عنوان کرد: روستای سسطلان، کردمحله و چند روستای دیگر فومن با مشکل کم‌آبی و خشکی شالیزارها مواجه هستند و در بازدید میدانی از این مناطق دستور دادم مدت زمان آب‌دهی به این روستاها افزایش یابد.

 

فرماندار شهرستان فومن با اشاره به اتخاذ روشی دیگر جهت تامین آب شالیزارهای خشک شده تصریح کرد: علاوه بر افزایش زمان آب‌دهی، قرار است با پیگیری و مساعدت سازمان آب‌منطقه‌ای چاه‌های کم‌عمق در مناطق کم‌آب حفر شود تا بخشی از شالیزارها را از این طریق احیاء کنیم.

 

وی با بیان اینکه معضل کم‌آبی مربوط به همه شهرستان‌های استان گیلان است و تنها مربوط به فومن نمی‌شود بیان کرد: افزایش دما از خردادماه و پایین آمدن سطح آب رودخانه‌ها معضلی همه‌گیر در گیلان است و باید برای رفع این مشکل مصرف آب در مناطق مختلف را مدیریت کنیم.

 

محسنی با تاکید بر اینکه شالیزارها دچار خشکسالی ۱۰۰ درصد نیستند بلکه تنها بخشی از اراضی دچار کم‌آبی شده‌اند تصریح کرد: برای آبرسانی به برخی روستاها علاوه بر تانکرهای شهرداری از ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده کردیم.