برای اولین بار نمایشی از گیلان در بخش بین الملل این جشنواره حضور دارد کارگردان نمایش خون عروسک قبل از حضور در بخش بین الملل جشنواره تئاتر خیابانی مریوان:

برای اولین بار نمایشی از گیلان در بخش بین الملل این جشنواره حضور دارد

به گزارش رشت۲۰-یاسر میرحمیدی کارگردان این نمایش و از گرافیست ها و طراح صحنه های مطرح گیلانی در گفتگو با گیل خبر با اشاره به این که برای اولین بار نمایشی از گیلان در بخش بین الملل این جشنواره حضور پیدا می کند خاطرنشان کرد: کشورهایی از برزیل، روسیه، اوکراین، عراق، هلند ارمنستان و ایتالیا نیز در این جشنواره حضور دارند و  بخش بین‌الملل به صورت رقابتی و با حضور هفت گروه‌ خارجی و سه گروه از کشور ایران برگزار می‌شود.

وی با اشاره به کارخون عروسک ابراز داشت: این نمایش یک کار بی کلام است و بر اساس موسیقی و رنگ جلو می رود و در قالب هنر مفهومی میگنجد و به عنوان یک کانسپت محسوب می شود. در مورد محتوا  نیز این اثر به کودکان جنگ می پردازد، کودکانی که قربانی جنگ شدند و می شوند.

کارگردان نمایش «خون عروسک» درباره این نمایش نیز گفت: ایده این کار بر اساس دغدغه های شخصی خودم در حوزه هنرهای تجسمی بود. میخواستم کاری کنم که بر اساس رنگ، حرفهای خودم را بزنم و دیدم رنگ، بهترین قالب برای رسیدن به زبان بصری است که تمام دنیا در قالب آن  می توانند گفتگو داشته باشند و یک  زبان مشترک برای مردم دنیا است.

وی با اشاره به انتخاب نسرین بابایی برای این نمایش نیز گفت: به انتخاب بازیگر خیلی فکر کردم  و تنها به نسرین بابایی  رسیدم. چون او  تصویرسازی خوبی دارد و به دلیل این که نقاشی و تجسمی را خوانده است و رنگ را درک می کند ،  یک نقطه مشترک بین من و او وجود داشت. حالا هم کاملا از این انتخاب راضی هستم.

اجرای نمایش در کوتایسی گرجستان

میرحمیدی با اشاره به سوابق اجرای این نمایش نیز بیان داشت: این نمایش اولین بار  در گرجستان اجرا شد. ورژن دیگری از این اجرا نیز با عنوان  «کات=بلاک»نیز در رشت اجرا شد و این نمایش در مریوان ورژن متفاوتی است که سیر تکاملی نمایش های قبلی را نشان می دهد.

وی در ادامه با اشاره به سختی های اجرای نمایش در مریوان نیز گفت: کار هنر در این شهر بسیار سخت است. هربار می گوئیم دیگر کار نمی کنیم و باز انجام می دهیم. پس نتیجه میگیریم چیزی به نام عشق وجود دارد.

این کارگردان تئاتر  با اشاره به مدیرانی که برای اجرای جشنواره به وی کمک کردند ابراز داشت: کسی که برادروار وار پشت ما ایستاد و در لحظات ناامیدی به داد ما رسید حامد کاسی پور مدیر کارگاه سروش بود که از  لحاظ  مختلف مثل مکان تمرین و امکانات لجستیکی و فنی به داد ما رسید و هنوز هم پشت ما هست و تا وقتی امثال چنین مدیرانی داشته باشیم دغدغه ما بسیار کمتر می شود. وی افزود: از فرهام زاهد نائب رئیس شورای شهر ممنون هستم. در این سیستمی که مدیران ما مدیری نمکنند ایشان با مدیریت خوبشان به داد ما رسید. از مهندس پارسا رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری رشت تشکر می کنم که برای حمل و نقل گروه ما خیلی راه آمد. همچنین از  آقای  قانع مدیر روابط عمومی و امور بین امللل شهرداری رشت که کمک های بسیاری به ما کرد و  امیر مصباح مدیر هنری ارشاد گیلان نیز به خاطر تلاش های زیادش سپاسگزارم. یک تشکر ویژه هم از گیل خبر دارم که مثل همیشه هوای هنرمندان گیلان را دارد.

وی ادامه داد: البته از مدیران فرهنگی استان و شهر خودمان گلایه داریم. کسانی که فقط وعده دادند و کاش هیچ وعده ای نمی دادند. چون ما را بالا می بردند و به زمین می زدند. در حالی که ما تنها نماینده گیلان بعد از چهارده سال بودیم. هیچ استانی به جزء دو نمایش از تهران  در بخش بین الملل جشنواره حضور نداشت. مطمئنا اگر هنرمندان  استان های دیگر در این بخش بودند مدیران  کمک های بیشتری  برای آن ها تامین می کردند. اینجا شاهد هستیم خیلی ها برایشان مهم نیست که ما کجا می رویم و اصلا در جشنواره چه کرده ایم. ولی نهایتا در گزارش کاری به نام خودشان ثبت می کنند. با این حال من تشکر می کنم از بعضی مدیران فرهنگی  که  خواستند کمک کنند و نکردند و خون دل گذاشتند.