برخی برای ما دستورالعمل صادر می‌کنند/انتقاد را مبنای تعیین صلاحیت قرار نخواهیم داد/دقت لازم را خواهیم داشت تا حقی از کسی ضایع نشود سخنگوی شورای نگهبان؛

برخی برای ما دستورالعمل صادر می‌کنند/انتقاد را مبنای تعیین صلاحیت قرار نخواهیم داد/دقت لازم را خواهیم داشت تا حقی از کسی ضایع نشود

به گزارش رشت۲۰ ;عباسعلی کدخدایی در نشست امروز صبح خود با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت یاد «زهرا عبدالمحمدی» خبرنگار فقید خبرگزاری فارس در ارائه آخرین اخبار مربوط به انتخابات گفت: هیأت‌های اجرایی کار خود را انجام داده و نتیجه را ارسال کرده‌اند و هأات‌های اجرایی استانی در مرحله اعلام نظر هستند. در حوزه انتخابات خبرگان هم ٣٠٣ نفر ثبت نام کردند و ٢٧٢ نفر باید برای آزمون کتبی دعوت می‌شدند که ٢٢١ نفر شرکت کردند و در نهایت با بررسی نهایی نتیجه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

دقت لازم را خواهیم داشت تا حقی از کسی ضایع نشود

 

وی در پاسخ به سوالی در خصوص تفاوت دیدگاه هیأت اجرایی و شورای نگهبان و موضوع عدم احراز صلاحیت‌ها گفت: ما گلایه خود را کجا ببریم؛ ما معتقد هستیم همه باید وظیفه خود را بر مبنای قانون انجام دهند و این درخواست را از هیأت‌های اجرایی داشته‌ایم. طبیعتاً این رویه همیشه بوده اما باید بگویم ما دقت لازم را خواهیم داشت تا حقی از کسی ضایع نشود.

 

قانون‌گذار می‌تواند جلوی ثبت نام بی‌رویه در انتخابات را بگیرد

 

کدخدایی در رابطه با اظهارنظرها مبنی بر آغاز رد صلاحیت‌ها و فضاسازی برخی رسانه‌ها گفت: رسانه‌ها باید در خصوص عملیات روانی به شورای نگهبان کمک کنند. قانون تائید، رد و احراز صلاحیت را برعهده شورای نگهبان قرار داده است و تلاش ما هم اجرای قانون است. من بارها البته در خصوص ثبت نام گسترده گلایه کرده‌ام. در دور گذشته ما ١٢ هزار ثبت نام‌کننده داشتیم که ٩ هزار نفر برای اولین دوره ثبت نام کرده بودند. این را قانون‌گذار می‌توانست طوری تنظیم کند که جلوی ثبت نام بی‌رویه را بگیرد.

 

برخی در ایام انتخابات برای ما دستورالعمل صادر می‌کنند

 

وی در پاسخ به سوال خبرگزاری ایلنا مبنی بر اینکه یکی‌از مقام‌های نظامی در روزهای اخیر مطالبی درباره رد صلاحیت‌ها مطرح کرد که واکنش‌های زیادی به همراه داشت چقدر قرار است مراقبت شود تا با توجه به نقش‌های متعددی که اعضای شورا دارند از جناحی شدن بررسی صلاحیت‌ها پرهیز شود، گفت: طبیعتاً کشور آزادی داریم که افراد له و علیه شورای نگهبان در آن صحبت می‌کنند و برخی هم برای ما دستورالعمل صادر می‌کنند اما بنده بارها اعلام کرده‌ام هدف ما اجرای کامل قانون است و تلاش ما هم همین است.

 

محدودیتی برای اخذ گزارش از نهادهای مختلف نداریم

 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه گفته شده گزارش‌های مردمی هم مرجع بررسی صلاحیت است، گفت: تشخیص صلاحیت بر عهده هیأت‌های اجرایی، نظارت و شورای نگهبان است بنابراین مراجع گزارش‌دهنده در حکم کارشناس هستند و می‌توانند گزارش‌های خود را ارسال کنند و ما هم محدودیتی برای اخذ گزارش از نهادهای مختلف نداریم و ماده ۵٠ قانون انتخابات هم می‌گوید با استفاده از نتایج به دست آمده از بررسی‌های انجام شده و اخذ گزارش وزارت کشور و قانونگذار محدودیتی در این رابطه اعلام نکرده است. در خصوص روند بررسی صلاحیت‌ها هم جدول زمانی اعلام شده وزارت کشور مورد تائید ما است و تا دهه دوم بهمن نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

 

هم اصلاح‌طلبان و هم اصولگرایان به ما مراجعه می‌کنند

 

وی در خصوص دیدارهای خود با سیاستمداران گفت: دوستان مختلفی مراجعه می‌کنند که بعضاً فارغ از احزاب است و لازم است بگویم رویه جاری و عادی است که شاید این دوره به دلیل حساسیت‌ها رسانه‌ای شده است. آقای عارف، آقای انصاری، آقای خرازی و برخی اعضای حزبشان آمدند. هم اصلاح‌طلبان و هم اصولگرایان به ما مراجعه می‌کنند.

 

سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با امتحان نامزدهای مجلس خبرگان و اینکه گفته شده سوالات شبهه داشتند، گفت: اگر به کتب فقهی مراجعه کنید می‌بینید سوالات کاملا فقهی و اجتهادی هستند.

 

امیدواریم مجلس بعدی اصلاح قانون انتخابات را تصویب کند

 

کدخدایی در خصوص عدم اصلاح قانون انتخابات توسط نمایندگان مجلس گفت: ما فعلا قانون فعلی را اجرا می‌کنیم و امیدواریم مجلس بعدی این اصلاحات را تصویب کند.

 

انتقاد را مبنای تعیین صلاحیت قرار نخواهیم داد اما حساب توهین و افترا جدا است

 

وی در پاسخ به این سوال که اگر کسی به رهبر انقلاب انتقاد داشته باشد می‌تواند امیدوار باشد صلاحیتش تائید شود، گفت: رهبری خودشان به این مورد پاسخ داده‌اند و کشور ما کشور آزادی است؛ ما انتقاد را مبنای تعیین صلاحیت قرار نخواهیم داد اما حساب توهین و افترا جدا است.

 

در خصوص وضعیت افراد فارغ از اینکه چه کسی باشند، اظهارنظر خواهیم کرد

 

کدخدایی در رابطه با الکترونیکی شدن روند انتخابات گفت: ما ارتباط نزدیکی با وزارت کشور داریم و هرگاه در خصوص هر مرحله به ما اعلام آمادگی کنند و نتایج قابل قبول باشد اعلام می‌کنیم. البته نتوانستند در برخی مراحل کار را برای انتخابات برسانند.

 

وی در رابطه با کاندیداتوری شهردار دور پیشین تهران که معاون ایشان در زندان است و مسائلی هم در خصوص آغاز تبلیغات زود هنگام این شخص وجود دارد، گفت: ما در خصوص وضعیت افراد فارغ از اینکه چه کسی باشند، اظهارنظر خواهیم کرد.

 

شائبه رایزنی مطرح نیست

 

کدخدایی در خصوص شائبه حضور اصلاح‌طلبان در شورای نگهبان برای رایزنی پیرامون بررسی صلاحیت‌ها گفت: من گزارش کاملی از این دیدارها ارائه کردم. سوالاتی مطرح می‌شود که افراد برای دریافت پاسخ به ما مراجعه می‌کنند. شائبه رایزنی مطرح نیست چرا که سابقه شورای نگهبان مشخص است.

 

از غیب خبر ندارم

 

وی همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه شما به عنوان سخنگوی شورای نگهبان بحث رفراندوم را تائید کردید اما گفته می‌شود برخی افراد به دلیل اظهارنظر پیرامون این موضوع توسط هیأت‌های اجرایی رد صلاحیت شدند، گفت: من از غیب خبر ندارم و نمی‌توانم در این رابطه اظهارنظر کنم باید اول نتیجه بررسی‌ها به شورای نگهبان برسد.

 

سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با اعتراض‌های اخیر و تاثیر آن بر مشارکت در انتخابات گفت: ما هم در این خصوص گله داریم. مسئولان باید به مسائل معیشتی توجه کنند ما هم باید اعتراضات معیشتی را از اغتشاش جدا بدانیم و امیدوارم در آینده تدبیر بهتری در این رابطه صورت بگیرد.

 

اگر صلاحیت نماینده‌‌ای در دوره جدید تایید نشود به دوره نمایندگی وی ربطی ندارد

 

کدخدایی در پاسخ به اینکه نمایندگانی که در مجلس هستند و صلاحیت آنها تایید نمی‌شوند چطور باید از روند تصمیم‌گیری کنار گذاشته شوند خاطرنشان کرد: صلاحیت نمایندگان مجلس، خبرگان و رئیس‌جمهور برای یک دوره ۴ ساله است و اگر صلاحیت نماینده‌‌ای در دوره جدید تایید نشود به دوره نمایندگی وی ربطی ندارد.