بررسی توزیع هسته‌های پرتوزا در تالاب بین‌المللی انزلی انجام شد

بررسی توزیع هسته‌های پرتوزا در تالاب بین‌المللی انزلی انجام شد

مطالعه و بررسی توزیع هسته‌های پرتوزای و ۱۳۷Cs 40K ، ۲۳۲Th ، ۲۳۸U با حمایت ستاد آب،خشکسالی، فرسایش و محیط‌ زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تالاب بین‌المللی انزلی انجام شد.
IMG 8850 1 th3 300x200 - بررسی توزیع هسته‌های پرتوزا در تالاب بین‌المللی انزلی انجام شد

به گزارش ایسنا، از جمله مهم‌ترین عرصه‌های زیست در جهان، تالاب‌ها را می‌توان نام برد که به‌دلیل تنوع زیستی منحصربه‌فرد، حجم زیست‌توده تولیدی، نقش کنترلی در سیستم‌های هیدرولوژیک، تامین کردن زیستگاه حیات‌ وحش، نقش ارتباطی و حمل‌ونقل، اهمیت‌ چندجانبه توریستی و تفرجی، ارزش‌های بی‌شمار علمی و پژوهشی و زیباشناختی و… در شبکه حفاظت بین‌الملل محیط‌زیست از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.

تالاب زیبای بین‌المللی انزلی با ویژگی‌های خاص زیست‌ محیطی یکی از ۱۰ تالاب مهم جهان به‌شمار می‌رود که بیشتر به بهشت آبی معروف است و مهم‌ترین و اصلی‌ترین جاذبه طبیعت‌گردی شهرستان بندر انزلی است که در ۴۰ کیلومتری شمال رشت و در جنوب غربی دریای خزر قرار دارد.

ارتباط مستقیم دریای خزر با تالاب بین‌المللی انزلی و کاربری‌های متعدد آن موجب شد تا با جمع‌آوری اهداف استراتژیک و زیست‌محیطی کامل، پروژه بررسی در این منطقه به انجام برسد. در انجام این طرح پژوهشی، نقاط نمونه‌برداری با استفاده از نرم‌افزار حضور رادیونوکلوئیدهای طبیعی و دست‌ساز انسانی ۱۳۷Cs 40K ، ۲۳۲Th ، ۲۳۸U VSP( (Plan Sample Visual تعیین شد.

در مرحله اول از ۳۳ نقطه و در مرحله دوم از ۱۰ نقطه با استفاده از دو قایق موتوری نمونه آب و رسوب برداشته شد. در تمامی نقاط میزان دوز محیطی نیز اندازه‌گیری و در ادامه جهت آماده‌سازی نمونه‌های رسوب و خاک مراحل چندگانه خشک‌کردن در هوای آزاد، خشک‌کردن در آون، آسیاب‌کردن با آسیاب فکی و گلوله‌ای، الک‌کردن با مش ۵۰، همگن‌سازی، توزین و بسته‌بندی در ظروف مارینلی صورت گرفت.

این نمونه‌ها با استفاده از دو آشکارساز ژرمانیومی فوق خالص هم‌محور از نوع P با بازدهی ۳۸/۵ و ۵۵ درصد و نمونه‌های آب در حجم ۱۰۰ لیتر با آشکارساز فوق خالص ژرمانیوم قابل حمل مورد بررسی و ارزیابی کمی قرار گرفتند.

مطابق بررسی‌های صورت‌ گرفته با حمایت ستاد آب،خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی مقادیر اندازه‌گیری‌ شده از عناصر پرتوزا در نمونه‌های آب، رسوب و خاک در گستره مقادیر اندازه‌گیری شده در ایران دارد ولی مقدار عنصر پرتوزای سزیم که به‌طور طبیعی در محیط وجود ندارد بسیار زیاد است که باید مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.