بررسی گروه A جام‌جهانی ۲۰۱۸/ تا حدود زیادی قابل پیش‌بینی با احتمال اندکی شگفتی در گروهی که اوروگوئه شانس اول صعود است، روسیه و مصر برای دوم شدن امید زیادی دارند.

بررسی گروه A جام‌جهانی ۲۰۱۸/ تا حدود زیادی قابل پیش‌بینی با احتمال اندکی شگفتی

به گزارش رشت۲۰، گروه اول جام‌جهانی ۲۰۱۸ جایی است که از آن ۲ تیم برگزارکننده بازی افتتاحیه بیرون می‌آیند؛ قرعه‌ای که امسال به نام ۲ تیم کم‌هیجان به نام‌های روسیه میزبان و عربستان، نماینده نه‌چندان قدرتمند آسیا افتاد اما جذابیت گروه در ۲ تیم دیگر پنهان شده است؛ اوروگوئه با خط حمله هیجان‌انگیزش و مصری که با یا بدون صلاح هم قدرتمند نشان می‌دهد.

 

اوروگوئه؛ با هزاران امید و آرزو

 

تیم آمریکای‌جنوبی با اتکا به خط حمله قدرتمندش شامل کاوانی و سوارس حداقل در این گروه کار چندان دشواری برای صعود ندارد. حضور موسلرا در دروازه و گودین در خط دفاعی خیال تیم پرافتخار را راحت کرده و اسکار تابارز واشینگتون در سومین دوره مربیگری در این تیم می‌تواند به تعبیر رؤیاهای بزرگ امیدوار بماند.

 

چگونگی صعود

 

اوروگوئه از همان هفته اول رقابت‌های ۱۰تیمی مقدماتی جام‌جهانی در قاره آمریکای‌جنوبی مقتدرانه ظاهر شد و سرانجام پس از برزیل در هفته آخر به‌عنوان نایب‌قهرمان ۳۱امتیازی، برای اولین بار پس از ۲۸ سال به‌صورت مستقیم و بدون نیاز به بازی پلی‌آف صعود کرد.

 

بازیکنان کلیدی

 

بدون شک معادلات اروگوئه در خط حمله شکل می‌گیرد؛ جایی که سوارس و کاوانی می‌توانند یک‌تنه تیم‌های مقابل را فلج کنند. به‌ثمر رساندن ۳۹ گل از سوی این زوج در سال ۲۰۱۸ به‌خوبی نشان‌دهنده قدرت‌شان است.

 

سرمربی

 

اسکار تابارز واشینگتن در سومین دوره مربیگری در اوروگوئه، سومین حضور روی این نیمکت در ۴ دوره اخیر جام‌جهانی را تجربه می‌کند و جالب اینکه در هر ۳ دوره قبلی موفق شد تیمش را از گروه خودش به مرحله بعد سوق دهد. باید دید آیا تیم او توان تکرار درخشش جام‌جهانی ۲۰۱۰ را دارد یا خیر.

 

لیست نهایی

 

دروازه‌بان‌ها: فرناندو موسلرا، مارتین سیلوا، مارتین کامپانا

 

مدافعان: خوزه خیمنس، دیگو گودین، سباستین کوتس، ماکسی پریرا، گاستون سیلوا، گیرمو وارلا، مارتین کاسرس، لوئیس پریرا

 

هافبک‌ها: ناهیتان ناندز، ماتیاس وسینو، لوکاس توریرا، رودریگو بنتاکور، کارلوس سانچس، جورجین دی‌ اراسکاتا، کریستین رودریگز، گاستون رامیرس

 

مهاجمان: لوئیس سوارس، ادینسون کاوانی، ماکسی لوپز، کریستین استوانی

 

روسیه؛ سودای صعود در سال میزبانی

 

روسیه با استانیسلاو چرچسوف، سرمربی خوشفکر و دروازه‌بان سابقش در جام‌های جهانی ۱۹۹۴ و ۲۰۱۰ و یورو ۹۶، سودای اولین حضور تاریخش در مراحل حذفی جام‌جهانی با نام فعلی‌اش را دارد. روس‌ها با ایگناشوویچ و چند مهره کلیدی دیگر، کاملاً باتجربه نشان می‌دهند اما چون بارها در مرحله گروهی حذف شده‌اند از شخصیت لازم برای نتیجه گرفتن در مقاطع دشوار دور شده‌اند. شاید این بار چرچسوف با تیم دفاعی خوبش تفاوت‌ها را رقم بزند. روسیه میزبان هرچند به‌خاطر میزبانی در بازی‌های مقدماتی شرکت نکرده اما در بازی‌های دوستانه به‌خوبی محک خورده است.

 

بازیکنان کلیدی

 

ایگناشوویچ به‌عنوان بازیکن کلیدی چند سال اخیر بدون شک تأثیرگذارترین مهره روسیه خواهد بود. علاوه بر او، اسمولوف و میرونچوک به‌عنوان ستاره و پدیده تیم می‌توانند معادلات قدرت در این گروه را به‌سود روس‌های میزبان تغییر دهند.

 

سرمربی

 

چرچسوف به‌عنوان دروازه‌بان سابق روس‌ها نام خوبی در دوران بازیگری به‌یادگار گذاشت اما عیار او در تیم ملی روسیه هنوز به‌طور کامل مشخص نشده و پس از گذراندن یک جام کنفدراسیون‌های متوسط در سال گذشته باید از فرصت میزبانی کشورش در راه نشان دادن توانایی‌هایش در عرصه مربیگری نهایت بهره را ببرد.

 

لیست نهایی

 

دروازه‌بان‌ها: ایگور آکنیف، ولادیمیر گابولوف، آندره لونوف

 

مدافعان: ولادیمیر گرانت، سرگئی ایگنشویچ، فودور کودریاشف، ایلیا کوتپوف، روم نستادتر، کنستانتین راوش، آندری سمنوف، ایگور اسمولنیکوف، ماریو فرناندس

 

هافبک‌ها: یوری گازینسکی، الکساندر گولوین، آلن ژاگوئف، الکساندر ایروخین، یوری ژیرکوف، دالر کوژیائف، روم زوبنین، الکساندر سامدوف، آنتون میرانچوک، الکساندر تاشائف، دنیس چریشیف

 

مهاجمان: آرتم ژیوبا، الکسی میرانچک، فدر اسمولوف، فدر چالو

 

مصر؛ با یا بدون صلاح، مسئله این است!

 

از زمانی که محمد صلاح، ستاره بی‌چون‌وچرای مصر در فینال فصل گذشته لیگ قهرمانان توسط راموس رئالی مصدوم شد، تردید کشور مصر را در بر گرفت؛ آیا صلاح به جام‌جهانی می‌رسد؟ پاسخ این سؤال هنوز به‌شکل قطعی داده نشده اما به‌نظر می‌رسد او مثل زیدان در جام‌جهانی ۲۰۰۲، ۲ بازی اول را از دست بدهد اما آیا در بازی سوم آماده خواهد بود؟ اگر پاسخ این سؤال مثبت باشد، مصر در سومین حضور در جام‌جهانی می‌تواند به اولین صعود از مرحله گروهی امیدوار باشد.

 

راه صعود

 

پنالتی صلاح در بازی ماقبل پایانی دور آخر مرحله گروهی مقدماتی جام‌جهانی مقابل زامبیا، مصر را برای اولین بار از سال ۱۹۹۰ به جام‌جهانی برد. تیم منسجم هکتور کوپر مشهور در تمام بازی‌های مقدماتی نان خط حمله قدرتش را خورد و سرانجام برای اولین بار به یک جام‌جهانی خارج از ایتالیا راه یافت؛ به جامی که از ایتالیا به‌عنوان یکی از میهمانان هم خبری نیست!

 

بازیکنان کلیدی

 

اگر محمد صلاح به‌موقع آماده شود و آمادگی لازم را هم داشته باشد، دیگر لازم نیست به بازیکن دیگری از مصر فکر کنید! علاوه بر بهترین گلزن فصل گذشته لیگ برتر، محمد الننی هم خوب نشان داده و شاید بتواند با خروج از سایه بلند صلاح، نام خودش را بیش از پیش مطرح کند.

 

سرمربی

 

هکتور کوپر به‌عنوان سلطان نایب‌قهرمانی پس از ۲ نایب‌قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا همراه والنسیا، یک مقام دومی با مایورکا در جام در جام اروپا و یک نایب‌قهرمانی همراه مصر در جام ملت‌های آفریقا، قصد دارد با کسب بهترین نتایج ممکن، بار دیگر پس از سال‌ها نام خودش را دوباره مطرح کند. تفکرات دفاعی ومحافظه‌کارانه او زبانزد خاص و عام است و شاید این بار از این تفکرات نتیجه بگیرد!

1397023112321660014196654 300x209 - بررسی گروه A جام‌جهانی ۲۰۱۸/ تا حدود زیادی قابل پیش‌بینی با احتمال اندکی شگفتی

لیست نهایی

 

دروازه‌بان‌ها: عصام الحضری، شریف اکرامی، محمد الشناوی

 

مدافعان: احمد فتحی، سعد سمیر، ایمن اشرف، محمد شافی، احمد المحمدی، احمد حجازی، عمر جبر، علی جبر، محمود حمدی

 

هافبک‌ها: محمد الننی، عبدالله السعید، محمد عبدالرزاق، شیخ آبالا، رمضان صبحی، طارق حامد، کهربا، امر واردا

 

مهاجمان: محمد صلاح، مروان محسن، سام موروثی

 

عربستان؛ در جست‌وجوی کورسوی امید

 

قدرت سابق آسیا با برتری یک بر صفر مقابل ژاپن در آخرین بازی دور گروهی مقدماتی، آخرین سهمیه صعود مستقیم آسیا را به‌دست آورد و پس از ۲ دوره دوری، برای پنجمین بار راهی جام‌جهانی شد. پس از صعود، بائوسای آرژانتینی از تیم کنار رفت و پیتزی، هموطنش این سمت را در اختیار گرفت. زمزمه دعوت از حسین عبدالغنی ۴۱ساله که در لیگ بلژیک می‌درخشد، هواداران فوتبال در این کشور را در سودای بازگشت تیم رؤیایی دهه‌های ۸۰ و ۹۰، هیجان‌زده کرد اما سرمربی در نهایت روی نام بازمانده آن تیم رویایی خط قرمز کشید و ترجیح داد با جوانانش راهی جام بیست و یکم شود.

139511251512098089998474 300x209 - بررسی گروه A جام‌جهانی ۲۰۱۸/ تا حدود زیادی قابل پیش‌بینی با احتمال اندکی شگفتی

راه صعود

 

عربستان در گروه دوم دشوار مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۱۸ پشت سر ژاپن و جلوتر از استرالیا، قهرمان آسیا به‌عنوان تیم دوم صعود کرد؛ آن هم پس از برتری دشوار یک بر صفر در خانه مقابل ژاپن. این تیم امارات را هم پشت سر گذاشت و در نهایت به جامی رسید که یک بار سابقه صعود از مرحله گروهی‌اش را دارد. بله، عربستان در جام‌جهانی ۱۹۹۴ جلوتر از کره‌جنوبی و ژاپن پس از کره‌شمالی ۱۹۶۶ به دومین آسیایی صعودکرده از گروهش در جام‌جهانی تبدیل شد!

 

ستاره تیم

 

با خط زدن نام حسین عبدالغنی، حالا ستاره تیم کسی نیست غیر از محمد السهلاوی. او به‌عنوان یکی از بهترین گلزنان مرحله مقدماتی جام‌جهانی، چارچوب‌شناس قابلی نشان می‌دهد. کنار این بازیکن باید از یاسر الشهرانی، فهد الموالید، اسامه هوساوی و سالم الدوساری نام برد؛ مردانی که هر یک در مرحله مقدماتی عصای دست «شوالیه‌های صحرا» بودند.

1397023116582332814200144 300x209 - بررسی گروه A جام‌جهانی ۲۰۱۸/ تا حدود زیادی قابل پیش‌بینی با احتمال اندکی شگفتی

سرمربی

 

خوان آنتونیو پیتزی، سرمربی آرژانتینی تیم، نام بزرگی دارد و از زمان قبول مربیگری این تیم بازی‌های دوستانه‌ای مناسبی را با نتایج مثبت پشت سر گذاشته است. او به پرس و بازی سرعتی علاقه دارد و مقابل تیم‌های بزرگ تیمش را متوازن می‌چیند. این موضوع در بازی اخیر عربستان مقابل ایتالیا به‌وضوح به‌چشم خورد. مرد آرژانتینی امیدوار به تکرار درخشش هموطنش، سولاری، سرمربی عربستان درخشان جام‌جهانی ۱۹۹۴ است.

 

لیست نهایی

 

دروازه‌بان‌ها: یاسر المسیلیم، عبدالله معیوف، محمد العویس

1397031415462048714325214 300x209 - بررسی گروه A جام‌جهانی ۲۰۱۸/ تا حدود زیادی قابل پیش‌بینی با احتمال اندکی شگفتی

مدافعان: منصور الحربی، یاسر الشهرانی، اسامه هوساوی، عمر هوساوی، معتز هوساوی، علی البلیهی، محمد البریک

 

هافبک‌ها: عبدالله عطیف، سلمان فرج، محمد کنو، عبدالله خیبری، حسین المقهوی، عبدالملک خیبری، هتان باهبری، سالم الدوساری، تیسیر الجاسم، یحیی الشهری

 

مهاجمان: فهد المولد، مهند عسیری و محمد السهلاوی

1397010913441914413748324 300x209 - بررسی گروه A جام‌جهانی ۲۰۱۸/ تا حدود زیادی قابل پیش‌بینی با احتمال اندکی شگفتی